به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

نه تنها یادگیری زبان انگلیسی دشوار است؛ بلکه احتمال فراموش کردن و از یاد بردن این زبان نیز بسیار زیاد است. در ادامه متن، نکات مهمی را خدمت شما بیان می کنیم تا بتوانید یادگیری زبان انگلیسی را بدون هیچ گونه مشکلی(فراموش کردن لغات و قواعد)، شروع کنید؛ پس تا انتها همراه ما باشید.

 

چرا زبان انگلیسی به راحتی فراموش میشود؟

هارد یک کامپیوتر را در نظر بگیرید. همانطور که میدانید؛ هارد برای پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز(برای مثال عکس، فیلم، موزیک و...)، باید بازوی مکانیکی خود را به کار بیندازد تا آنها را از لایه های زیرین دستگاه(هارد) استخراج کند. اگرچه این کار در مدت زمان کوتاهی انجام میشود؛ اما بازوی مکانیکی هارد باید تحرک زیادی داشته باشد تا بتواند لایه های متعدد و بیشمار هارد را جستجو کند تا در نهایت اطلاعات خواسته شده را بیابد.

ذهن انسان هم مانند یک هارد عمل می کند. بسیاری از خاطرات، مهارت ها و... در لایه های ذهن ذخیره میشوند. برخی از اطلاعات، به خوبی در ذهن ثبت میشوند(در لایه های اولیه قرار میگیرند؛ همین امر هم سبب میشود تا دسترسی به آنها ساده تر شود). اما در مقابل، برخی از اطلاعات و مهارت ها چنان فرار هستند که حتی به سختی در لایه های نهایی(زیرین) قرار میگیرند. زبان انگلیسی نیز یکی از مهارت هایی است که به سختی در ذهن انسان تثبیت میشود(به سرعت نیز فراموش میشود).

چگونه میتوان با فراموش کردن زبان انگلیسی مقابله کنیم؟

همانطور که در بالا گفته شد؛ فراموش کردن زبان انگلیسی به راحتی در ذهن رخ می دهد. اما شما میتوانید به کمک روش هایی که در ادامه بیان میکنیم؛ از فراموش کردن زبان انگلیسی جلوگیری کنید. در واقع شما باید با چند تکنیک ساده، اطلاعات ذخیره شده در ذهن خود را از لایه های نهایی به لایه های میانی و در نهایت به لایه های اولیه منتقل کنید. انتقال اطلاعات و مهارت های یاد گرفته شده از لایه های نهایی ذهن به لایه های اولیه، کار بسیار دشواری است. اما با استفاده از تکنیک های زیر، میتوانید از دشواری این امر بکاهید.

چگونه کلمات انگلیسی را فراموش نکنیم؟

یکی از فرار ترین بخش های زبان انگلیسی، یادگیری و فراموش نکردن کلمات انگلیسی است. سوال اساسی اینجاست که "برای یادگیری کلمات انگلیسی و فراموش نکردن آنها چه راه کار هایی باید ارائه کنیم؟"

کلمات جدید را به واسطه یک جمله یاد بگیرید

بسیاری از افراد کلمات جدید را درون یک لیست یادداشت میکنند و آن ها را به صورت مداوم مطالعه می کنند. این کار اگرچه باعث میشود کلمات زیادی را در مدت زمان کوتاهی به خاطر بسپارید؛ اما از طرف دیگر، سرعت فراموش کردن آنها(کلماتی که به این روش مطالعه میشوند) نیز بسیار بالا است. بهترین کار این است که کلمه جدید را به کمک یک جمله(جمله ای که در بر گیرنده کلمه مورد نظر باشد) یاد بگیرید.

کلمات جدید را از نظر مترادف، متضاد و متضمن بودن، دسته بندی کنید

دسته بندی کلمات جدید(از نظر مترادف، متضاد و متضمن بودن) روش بسیار مناسبی است. در واقع حافظه دیداری(دیدن کلمات مترادف یا متضاد یا متضمن در کنار یکدیگر) در این زمینه، به یادگیری هرچه بهتر شما کمک میکند و کلمه مورد نظر به خوبی در ذهن شما تثبیت میشود.

کلمات مشابه را با دقت بیشتری مطالعه کنید

بسیاری از سردرگمی ها به دلیل کلمات مشابه ای(از نظر املایی) که در زبان انگلیسی وجود دارند؛ بوجود می آیند. برای مثال پنج کلمه accept، except، aspect، respect و expect را در نظر بگیرید. این پنج کلمه را اگر به صورت جداگانه مطالعه کنید؛ احتمال فراموشی و از یاد بردن آنها(به دلیل تشابه زیاد) بسیار بالا است. اما اگر این 5 کلمه را همیشه در کنار هم بنویسید؛ احتمال فراموش کردن آنها کاهش خواهد یافت.

از تصاویر کمک بگیرید

حتما تصاویر و عکس های موجود در فرهنگ های لغت(دیکشنری) را دیده اید. این تصاویر برای یادگیری بهتر شما(دخیل کردن حافظه دیداری در یادگیری) بوجود آمده اند. برای مثال یک خانه را در نظر بگیرید که بخش های مختلف آن از هم جدا شده اند و هر کدام از آنها با نام هایی، مشخص شده اند. همچنین ممکن است لوازم خانگی نیز در این عکس ها نامگذاری شده باشند. در واقع یادگیری معانی کلمات به کمک تصاویر(به صورت مصور) نیز بسیار کمک کننده خواهد بود.

از تصاویر کمک بگیرید

از برچسب استفاده کنید

شما میتوانید کلمات مختلف را بر روی یک برچسب بنویسید و بر روی وسایل حقیقی(وسایلی که با کلمه نوشته شده، ارتباط دارند) نصب کنید. برای مثال شما میتوانید کلمه "teapot"(به معنی قوری) را روی برچسب بنویسید و روی قوری موجود در آشپزخانه نصب کنید. این کار باعث میشود تا کلمه انگلیسی و شی حقیقی مرتبط به آن، در کنار هم دیده شوند(در این صورت احتمال فراموش کردن بسیار کاهش میابد).

چگونه از فراموش کردن قواعد زبان انگلیسی جلوگیری کنیم؟

قواعد زبان انگلیسی همانند کلمات، بسیار فرار هستند. از طرف دیگر قواعد زبان انگلیسی(مانند قواعد هر زبان دیگر)، بسیار پیچیده هستند و تبصره ها و استثنائات متنوعی دارند. همین امر سبب میشود تا فراموش کردن قواعد زبان انگلیسی به راحتی صورت بگیرند. اما چگونه میتوان از فراموش کردن قواعد جلوگیری کنیم؟

از کتاب داستان، مجلات، فیلم و موسیقی انگلیسی استفاده کنید

قواعدی که در گذشته مطالعه کرده اید و نسبت به آنها آگاهی دارید را در کتاب داستان ها، مجلات انگلیسی و... پیدا کنید و آنها را هایلایت کنید. همچنین سعی کنید توضیح خلاصه ای از آن ها(قواعد) را در کنار عبارت هایلایت شده یادداشت کنید.

از فراموش کردن قواعد زبان انگلیسی نترسید

بسیاری از افراد تصور می کنند که حق فراموش کردن قواعد زبان انگلیسی را ندارند. این گونه افراد به محض فراموش کردن قواعد زبان انگلیسی، خود را سرزنش می کنند و همین امر سبب میشود تا از یادگیری زبان انگلیسی دست بکشند. اما هر موقع که قاعده خاصی از زبان انگلیسی را فراموش کردید؛ بدانید که این امر طبیعی است و با مراجعه مجدد به کتاب گرامر، قابل یادآوری است.

مطالعه بیشتر: 28 کتاب موثر در یادگیری زبان انگلیسی

خود را سرزنش نکنید!

کلام آخر

در متن بالا به این موضوع پرداختیم که چه راهکار هایی برای جلوگیری از فراموش کردن زبان انگلیسی وجود دارند. در واقع ما در این متن دو جز فرار زبان انگلیسی، یعنی کلمات و قواعد آن را مورد بررسی قرار دادیم. این نکته را نیز بدانید که برای جلوگیری از فراموش کردن زبان انگلیسی،راه کار های دیگری همچون تمرین و ممارست، مکالمه مداوم، ارتباط برقرار کردن با افراد انگلیسی زبان و... نیز وجود دارند.