به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

 

این روزها شاید نتوانید بدون استفاده از اینترنت و فضای مجازی به اکثر کارهای خود رسیدگی نمایید و حتی شاید خرید کردن به صورت مجازی خیلی راحت‌تر از حالتی باشد که به بازار رفته و سعی می‌کنید تا محصول مورد نظر خود را پیدا نمایید. به همین دلیل است که خیلی از صاحبین کسب و کارهای مختلف به سمت طراحی سایت در مشهد رفته و در تلاشند تا با تاسیس فروشگاه مجازی خود، درآمد بالایی را کسب نمایند.

البته باید این را بگوییم که تنها داشتن سایت کافی نیست و باید روی سئو و بهینه سازی آن نیز کار کنید تا بتوانید به چیزی که می‌خواهید دست پیدا کنید. فرض کنید شما دارای سایتی هستید که در صفحات و رتبه‌های آخر نتایج جستجوی گوگل قرار دارد. به نظر شما کاربر از طریق گوگل وارد آن خواهد شد؟ این خیلی طبیعی است که کاربران پاسخ تمامی سوالات خود را در همان 2 یا 3 سایت ابتدایی پیدا خواهند کرد و حتی به صفحه دوم گوگل مراجعه نمی‌کنند چه برسد به صفحات انتهایی.

 

به همین دلیل است که نداشتن سئو مناسب مساوی با نداشتن هیچ کاربر و مشتری در این فضا است. گوگل یک موتور جستجوی خیلی قدرتمند می‌باشد که برای رنک بندی و تعین جایگاه هر کدام از سایت‌های خود برنامه خاصی داشته و قوانین مشخصی را پیگیری می‌نماید. یکی از این قوانین که اهمیت خیلی زیادی دارد، page rank می‌باشد و ما در این مطلب تصمیم داریم تا شما را با این فاکتور مهم آشنا نماییم.

page rank چیست؟

گوگل در حال حاضر دارای تعداد زیادی الگوریتم است که با استفاده از آن‌ها امتیاز هر صفحه را مورد بررسی قرار می‌دهد. در ابتدای کار این موتور جستجو تنها یک الگوریتم وجود داشت که page rank بوده و باعث پیشرفت گوگل شد. در ابتدای کار این موتور جستجو دارای رقیبانی قدر مانند یاهو بود ولی با استفاده از الگوریتم page rank توانست از آن‌ها خیلی سریع پیشی گرفته و به جایگاهی که در حال حاضر دارد، برسد.

اگر بخواهیم به ساده‌ترین حالت ممکن page rank را توضیح دهیم باید گفت که این الگوریتم امتیاز هر صفحه وب را مشخص می‌نماید. شما باید کارهای مختلفی را در سایت خود انجام دهید تا بتوانید آن را بهینه سازی کنید و page rank تمامی این فاکتورها را بررسی کرده و رنک مشخصی را به صفحه می‌دهد. اولین کسی که page rank را پیشنهاد داده و آن را ارائه کرد، لری پیج، بنیان گذار گوگل بود و به همین دلیل بام پیج رنک نام گذاری شد.

البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که به صورت کلی page rank بیشتر روی لینک‌های سایت، به خصوص لینک‌های خارجی دقت داشته و آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. یعنی بعد از بررسی لینک‌های داخلی و خارجی به همراه تعدادی دیگر از نکات لازم، ارزش و اعتبار صفحه مورد نظر را تعیین می‌کند.

برای اینکه بخواهید در پروژه‌های سئو در مشهد به موفقیت دست پیدا کنید باید این را بدانید که page rank یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که گوگل در نظر گرفته و اگر طبق قوانین آن پیش بروید به صورت حتمی به چیزی که می‌خواهید دست پیدا می‌کنید.

نحوه تعیین page rankآ

این سوال خیلی از افراد است که page rank چگونه صفحات سایت ما را رتبه بندی کرده و بیشتر روی چه چیزی تاکید دارد؟ طبیعتا با دانستن این فاکتورها به راحتی می‌توانید سایت خود را بهینه نمایید و به بهترین رتبه دست پیدا کنید.

البته باید بگوییم که شاید در ابتدا فقط این الگوریتم در گوگل وجود داشت ولی در حال حاضر تعداد زیادی الگوریتم وجود دارد که هر کدام موضوع خاصی را مورد بررسی قرار داده و نهایتا روی رنک صفحه شما تاثیر می‌گذارند.

در گذشته و در ابتدای کار page rank، این الگوریتم فقط به لینک‌های داخلی توجه می‌کرد و به این صورت کار می‌کرد که هر صفحه دارای لینک خارجی بیشتر، رنک بهتری داشت ولی در حال حاضر این موضوع وجود نداشته و تغییراتی در این الگوریتم به وجود آمده است. حالا سئو داخلی نیز به وجود آمده و گوگل اهمیت خیلی زیادی به این بخش سئو می‌دهند. به همین دلیل باید هر دو بررسی شده و سپس page rank اعلام شود.

اگر بخواهید page rank صفحات سایت خود را مورد بررسی قرار دهید می‌توانید از اکستنشن toolbar در گوگل کروم استفاده کنیدو با نصب این افزونه می‌توانید دقیقا متوجه رنک صفحه شده و تلاش کنید تا در جهت بهبود آن حرکت نمایید.

معرفی پیج رنک

نحوه محاسبه page rank

گفتیم که page rank تاثیر لینک‌های خارجی را بر صفحه شما محاسبه می‌نماید. در رابطه انتقال اعتبار لینک‌های خارجی باید این را بگوییم که زمانی که شما به سایت دیگری لینک می‌دهید، حدود 85 درصد ار اعتبار و ارزش سایت خود را به سایت مقصد منتقل خواهید کرد.

85 درصد عدد کمی نیست و به همین دلیل است که page rank بیشتر روی بک لینک‌ها تاکید داشته و با توجه به آن‌ها صفحات را رنک بندی می‌نماید. البته این را نیز باید بگوییم که اگر شما از سایتی بدون اعتبار و بی ارزش لینک دریافت کنید، طبیعتا ارزش کم آن را دریافت کرده و این تاثیر بد و مخربی روی page rank سایت و صفحه مورد نظر شما دارد. به همین دلیل است که باید دقت خیلی زیادی در لینک سازی خارجی داشته باشید و سایت مبدا را به خوبی مورد بررسی قرار دهید و تلاش کنید تا از سایت‌هایی لینک دریافت کنید که page rank بالایی داشته و ارزشمند هستند.

معیارها و فاکتورهای زیادی وجود دارند که page rank با بررسی آن‌ها در رابطه با بک لینک‌های شما، رنک را تعین خواهد کرد. تعداد بک لینک صفحه، تنوع آن‌ها، کیفیت هر کدام از بک لینک‌ها، سرعت بارگذای صفحه سایت شما، بک لینک‌های گرفته شده از صفحات اجتماعی، ترافیک سایت شما و اشتراک گذاری صفحه در پاتفرم‌های مختلف و ... همگی از معیارهایی هستند که page rank به آن دقت کرده و شما باید آن‌ها را کاملا رعایت کنید.

اگر قصد دارید تا page rank صفحات سایت خود را افزایش دهید، باید روی لینک سازی خارجی نهایت دقت را داشته باشید و بهتر است قبل از آغاز پروژه سایت‌هایی که قصد دارید از آن‌ها لینک بگیرید را مشخص کرده و استراتژی مناسبی را برای سئو خارجی داشته باشید.