به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

 

هنگامی که افراد دندان های خود را از دست می دهند از چندین جهت دچار مشکل میشوند. اولین مشکلی که فرد با از دست دادن دندان خود به آن دچار می شود مشکل کاربردی است. یعنی با از دست دادن دندان خود جویدن غذا برایش مشکل است. مورد آزار دهنده دیگر زیبایی لبخند و دندان فرد است. ایمپلنت دندان و دندان مصنوعی متحرک روش هایی هستند که برای جایگزینی دندان از دست رفته و حل مشکلات آن استفاده می شوند. تقریباً همه افرادی که به دنبال جایگزین برای دندانهای از دست رفته خود می گردند به  موضوع «دندان مصنوعی بهتر است یا ایمپلنت دندان؟» فکر می‌کنند. این افراد در انتخاب نوع دندان مناسب برای جایگزین دندان خود دچار تردید می شوند. در این موضوع به بررسی اینکه کدام یک از این روش ها برای جایگزین دندان بهتر است می پردازیم.

 

 

دندان مصنوعی متحرک با توجه به نام آن ابزاری متحرک است که به عنوان جایگزین دندانهای از دست رفته مناسب می باشد. استفاده از دندان مصنوعی متحرک در صورتی که به بیماری لثه و یا پوسیدگی دندان دچار شده اید و دندان های خود را از دست داده اید روش مناسبی است. دندان مصنوعی متحرک قابلیت جویدن غذا را برایتان راحت تر می کند و زیبایی لبخند را به شما باز می گرداند. دندان مصنوعی متحرک از دو نوع کامل و جزئی برخوردارند. در صورتی که دهان شما از تمامی دندان خالی باشد دندان مصنوعی کامل برای شما به کار برده می شود. دندان مصنوعی کامل به دو شکل معمولی و فوری قابل آماده سازی است. استفاده از دندان مصنوعی معمولی پس از کشیده شدن تمامی دندانها و بهبود یافتن لثه ها در دهان مقرر می شود.

 

 

                                                 ایمپلنت یا دندان مصنوعی

 

 

 

تفاوت دندان مصنوعی با ایمپلنت دندان

دندان های مصنوعی فوری نیز در همان لحظه قرار داده می شوند. یکی دیگر از روش های جایگزین دندان های از بین رفته ایمپلنت دندان است. ایمپلنت دندان برعکس روش دندان مصنوعی ثابت است. ایمپلنت دندان که با پایه هایی از جنس تیتانیوم خالص ساخته میشود به عنوان ریشه در استخوان فک عمل می کند. ایمپلنت در واقع همان ریشه دندان است که وظیفه آن نگهداری روکش های دندان است که به عنوان تاج دندان بر روی آن قرار گرفته می شود. با محکم شدن ریشه تیتانیوم در استخوان فک، دندان ها بر روی آنها نصب می شوند. ایمپلنت دندان از لحاظ ظاهر و کارکرد شباهت زیادی به دندان های اصلی دارد. این روکش ها توسط چسب های مخصوص دندانپزشکی چسبانده می شوند. با توجه به اینکه ایمپلنت دندان ثابت است می توان گفت که از دندان مصنوعی متحرک بهتر است.

 

 

 برای جایگزینی دندان میتوان همیشه از این روش استفاده کرد. با توجه به جراحی هایی که در ایمپلنت دندان انجام می شود و اینکه فرایند کاشت ایمپلنت دندان طولانی است ممکن است این روش آزاردهنده باشد. اما نکته مهم این است که با وجود مشکلات کاشت، ایمپلنت دندان ثابت بوده و به دندان‌های طبیعی بسیار شباهت دارد. ساختار دندان مصنوعی متحرک به این گونه است که به راحتی از دهان خارج می شود. همچنین ساختن آن بسیار سریع است و در مدت زمان کمی جایگزین دندان های اصلی می شود. از دیگر ویژگی‌های دندان مصنوعی متحرک این است که با رنگ دندان های کناری یکی می‌شود. دو روش دندان مصنوعی متحرک و ایمپلنت دندان هزینه های متفاوتی دارند. می توان گفت که دندان مصنوعی متحرک از لحاظ هزینه به صرفه تر بوده و تحت پوشش بسیاری از بیمه ها قرار می گیرد.

5

                                                  تفاوت ایمپلنت و دندان مصنوعی

 

 

کدام روش برای جایگزین دندان بهتر است؟

به طور معمول در زمان هایی که یک یا چند دندان از بین می رود و فاصله بین آنها ایجاد می شود از این روش استفاده می کنند. مورد دیگر زمانی است که کلیه دندان‌های فک از بین می رود. هر دو روش دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان با هدف های یکسانی انجام میشوند. این دو روش درنهایت جویدن غذا را برای شما فراهم می آورند و باعث ایجاد لبخند زیبا برای شما می شوند. دو تفاوت بین ایمپلنت دندان و دندان مصنوعی وجود استخوان کافی است. برای ایمپلنت دندان از شرایطی که واجب و ضروری است وجود استخوان کافی در فک بوده که پایه ایمپلنت در آن قرار بگیرد. اما دندان مصنوعی بدون توجه به میزان استخوان کافی درفک در دهان قرار داده می شود.