به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

خرید اگزاست فن صنعتی:

بطور معمول خرید یک وسیله صنعتی مانند اگزست فن تهویه نوعی چالش محسوب می شود و باید قبل از خرید اطلاعاتی کلی در مورد مشخصات محصول، روش کاری، قیمت و ... داشته باشید. در این مطلب سعی خواهیم نمود تا توضیحاتی ساده و مفید در مورد تهویه مطبوع و انواع هواکش اکسیال صنعتی ، فن سانتریفیوژ، هواکش اگزاست فن سقفی که در مجموعه آذین تهویه تولید می شود ارائه دهیم. امیدواریم با مطالعه ادامه متن به اطلاعات کافی برای خرید انواع اگزاست فن سانتریفیوژ وهواکش آکسیال  دست پیدا کنید.

به گزارش این خبرگزاری بنا براعلام آذین تهویه، طبق مقرارت سازمان بهداشت و سلامت باید در محیط های صنعتی و مکانهای سربسته تهویه هوا بصورت منظم صورت پذیرد. امر تهویه توسط تجهیزات مختلفی انجام می شود که در مرکز تمامی این تجهیزات فن های دمنده و مکنده هوا نقش اصلی را ایفا می نمایند.

تهویه مطبوع چیست؟

در واقع عملیات تهویه مطبوع شامل سلسله کارهای مورد نیاز برای رسیدن به شرایط مطلوب و حد استاندارد در امکان مختلف می باشد. در این شرایط کیفیت هوا، دمای محیط، رطوبت و فشار هوا کامل کنترل شده می باشد. طراحی تجهیزات تهویه مطبوع از قبیل چیلر، هواساز، فن هوارسان، اگزاست فن و... توسط مهندسین مکانیک با استفاده از اصول ترمودینامیک، مکانیک سیالات و اصول انتقال حرارت صورت می گیرد.

در ارتباط با این مسئله مباحث چهاردهم و شانزدهم  نظام مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از نرم افزار محبوب محاسبه ی بارهای حرارتی و برودتی در بین مهندسین داخلی وخارجی، نرم افزار آنالیز ساعتی کریر Carrier HAP است.

انواع هواکش صنعتی :

اگزاست فن های صنعتی را بطور کلی از لحاظ نوع پروانه و نحوه جریان هوا می توان به دو دسته تقسیم نمود.

1-هواکش های صنعتی گریز از مرکز { سانتریفیوژ به فرانسوی (Centrifugus)}

2-   هواکش آکسیال-محوری (به انگلیسی : Axial ventilator)

هواکش سانتریفیوژ در خیلی از تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند حجم زیادی از هوا و ذرات گرد و غبار را در مدت زمان کم جابجا نماید. هواکش صنعتی گریز ازمرگز هم به عنوان یکی از قسمت های تجهیزاتی مانند بگ فیلتر، هواساز، دستگاه انتقال گرانول و... مورد استفاده قرار می گیرد و هم بصورت مستقل برای تخلیه رطوبت،هوای گرم، دود، بوی بد و دیگرآلایندها قادر قابل بهره برداری می باشد. بطور مثال استفاده در اگزاست فن پارکینگ، اگزاست فن آشپزخانه، اگزاست فن سرویس بهداشتی از کاربردهای مستقل این هواکش صنعتی می باشد.

هواکش اکسیال نیز همانند نوع قبلی کاربردهای مختلفی دارد و می توان انواع مختلف این دستگاه مکنده و دمنده هوا را برروی تجهیزات مختلف یا بر روی پنجره و سقف سوله ها و سالن های ورزشی وهمچنین گلخانه ها مشاهده نمود. فن هواکش اکسیال صنعتی قادر است حجم زیادی از هوا را با فشاری کمتراز نوع سانتریفیوژ جابجا نمایید.

اگزاست فن یوتیلیتی

نحوه انتخاب بهترین هواکش صنعتی :

همانطور که عنوان شد از انواع هواکش صنعتی برای تهویه کردن هوای آلوده که در اثر فعالیت روزانه و کارکرد تجهیزات و ماشین آلات بوجود می آید استفاده می کنیم. به همین خاطر باید در زمان انتخاب فن هواکش تهویه دقت نماییم تا دستگاه مورد نظر بتواند بازدهی مناسب را داشته باشد و در کنار تهویه مطبوع مناسب، کمترین مزاحمت و آلودگی صوتی را ایجاد نمایید.

معمولا برای مکانهای که نیاز است از قسمت های مختلف به واسطه دریچه و سیستم کانال کشی تخلیه هوا صورت گیرد از اگزوز فن حلزونی با پروانه بکوارد استفاده می شود. ولی در مکان های که آلودگی در فضا پخش می شود و نیاز به کانال کشی نیست می توان برای تخلیه بو، رطوبت وگرما از هواکش اکسیال صنعتی استفاده نمود که بر روی سقف یا دیوار قابل نصب می باشد.

اصلی ترین عوامل در قیمت هواکش صنعتی کدامند؟

ابعاد و اندازه امری مهم در تعین قیمت هواکش صنعتی می باشد. با توجه به ابعاد پروانه و سایز بدنه می توان تا حدودی قیمت اگزاست فن را مشخص نمود. البته در مواردی که بحث کیفیت اگزاست فن های صنعتی مطرح می شود. گاها مشاهده می کنید که دستگاه های کوچکتر قیمتی چند برابر دستگاههای بزرگ را دارند. عواملی که به غیر سایز هواکش می تواند در قیمت اگزاست فن صنعتی موثر باشد شامل موارد زیر می شود.

متریال ورق بکارفته در ساخت هواکش

ضخامت ورق بدنه و پروانه ها

شکل ظاهری و طراحی اولیه فن

برند و توان الکتروموتور  

نوع موتور (معمولی یا  موتور ضد انفجار )

لوازم جانبی و آپشن ها

چند مدل اگزاست فن داریم ؟

همانطور که می دانید از انواع فن اگزاست برای تهویه محیط های بسته و مکانهای که میزان آلاینده بیش از حد مجاز است، استفاده می شود. یکی از دلایل اصلی که در خیلی از کارگاهای تولیدی و سالن های بزرگ از اگزاست فن حلزونی استفاده می شود فراهم نمودن شرایط مطلوب برای سلامتی و رفاه حال کارکنان و پرسنل آن مجموعه می باشد. در ضمن ایجاد تهویه مناسب در محیط کار موجب افزایش راندمان کاری و بهبود عملکرد کارمندان و تجهیزات مختلف می شود. 

در همین راستا چند مدل اگزاست فن برای تخلیه یا سیرکوله هوا مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه آورده شده است.

اگزاست فن سقفی  (Rooftop Exhaust Fan)

همانطور که از نام این هواکش مشخص است محل نصب آن بر روی سقف می باشد. اگزاست فن سقفی را می توان در قسمتهای مختلف سقف تعبیه نمود تا بصورت موضعی هوای ناسالم و گرما را از زیر سقف تخلیه نماید. اگزاست فن های سقفی یا روفتاپ فن ها با دومدل پروانه اکسیال و سانتریفیوژ طراحی و تولید می شوند. معمولا فن های سقفی فشار کمی ایجاد می کنند و به همین علت به کنال متصل نمی شوند. هواکش های سقفی را با نام اگزاست فن پشت بامی یا هواکش قارچی نیز در بازار می شناسند.

اگزاست فن قارچی

اگزاست فن اکسیال (Axial Exhaust Fan)

هواکش آکسیال از تعدادی تیغه تشکیل شده است که در مرکز فن به قسمت هاب متصل می شوند. اگزاست فن های محوری از طریق گردش در یک محور موجب جابجای هوا از یک طرف به طرف دیگر می شوند. فن هواکش اکسیال بصورت مکنده و دمنده قابل تولید است. پروانه و قاب این نوع هواکش ها از متریال پلاستیک فشرده ( پلی آمید) و انواع فلز ( استیل، آلومینیم، ورق سیاه) ساخته می شوند. دبی و حجم هوادهی این مدل از فن ها زیاد می باشد ولی میزان فشار و پرتاب باد کمتر از نوع سانترفیوژ می باشد.

اگزاست فن یوتیلیتی (Utility Exhaust Fan)

اگزوز فن یوتیلیتی یا هواکش پشت بامی یکی از پر مصرف ترین تجهیزات تهویه و تخلیه هوا در ساختمانهای مسکونی و تجاری می باشد. این نوع از هواکش ها در انتهای کانال نصب می شوند و هوای ساکن و نامناسب را از نقاط مختلف به واسطه شبکه کانال کشی، مکش می کند و به خارج از محیط هدایت می نماید. بخاطر شکل ظاهری این نوع از هواکش های مکنده به آنها اگزاست فن حلزونی نیز می گویند. 

اگزاست فن بی صدا یا کم صدا:

یکی از نکات اصلی در انتخاب اگزاست فن مناسب توجه به میزان صدای دستگاه می باشد. حتما با توجه به محدودیت های محیط کاری از بابت میزان صدای فن ، در زمان خرید از میزان صدای هواکش صنعتی جویا شوید تا بعد از خرید ونصب هواکش دچار مشکل نشوید. برای کاهش صدای اگزاست فن اگر سوالی داشتید به قسمت مقالات سایت آذین تهویه مراجعه نمایید.