به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

در سالیان اخیر بحث تکنولوژی نانو در زمینه های مختلف زندگی از جمله صنعت پیشرفت های چشمگیری داشته است. پوشش نانو نما محصولی از نانو فناوری است که در ساختمان سازی کاربرد بسیاری دارد؛ این پوشش ها مواد شیمیایی بی خطری هستند که در نمای بیرونی و داخلی ساختمان به کار می روند می توانند مزایای زیادی را به ارمغان آورند. در این مقاله در مورد کاربرد پوشش های نانو ضدآب روی مصالح ساختمانی  از جمله آجرنما،سنگ،بتن و سیمان سفید صحبت می کنیم همچنین به مزیت ها و ویژگی های نانو نما در مصالح ساختمانی اشاره خواهیم کرد.

5

پوشش نانو نما چیست ؟

نانو ذرات مواد شیمیایی دارای ضخامت چند ده تا چند صدم نانومتر هستند که از آن ها برای بهبود کارایی مواد در برابر اصطکاک روی سطوح، خوردگی و آب استفاده می شود. پوشش نانو نما در صنایع دریایی، پزشکی، نفت، هوا و فضا و دفاعی کاربرد داشته و دارای ویژگی هایی چون خاصیت ضدعفونی کنندگی و ضد باکتریایی هستند و مقاومت خوبی در برابر تابش و گرما دارند.

 

انواع پوشش نانو نما برای مصالح ساختمانی

برای ساخت و ساز و محافظت از نمای بیرونی ساختمان ها از انواع نانو پوشش های متنوع استفاده می شود که به شرح زیر هستند:

  • پوشش نانو نما فوتوکاتالیستی
  • پوشش های خود تمیز کننده
  • محافظت در برابر اشعه ماورای بنفش
  • پوشش نانو نما ضد گرافیتی
  • نانو نما فوق آبگریز و آبگریز
  • پوشش نانو نما ضد انعکاس
  • پوشش الکتروشیمیایی و فتوکرومیک
  • نانو نما پنجره ای هوشمند

10 مزیت مهم استفاده از مواد نانو نما در ساختمان

پوشش های نانو نما به دلیل داشتن ویژگی های بی نظیر و موارد کاربرد فراوان می توانند مزایایی زیادی را به شرح زیر داشته باشند.

1.محافظت از نمای خارجی ساختمان

نمای بیرونی ساختمان در معرض شرایط جوی و آب و هوایی متغیر است که می تواند سبب فرسودگی نما شود. تغییرات آب و هوا، گرد و خاک و آلودگی‌ موجود در هوا، تابش مستقیم اشعه UV به نمای ساختمان، آسیب ‌های احتمالی مانند آتش سوزی و ضربه‌ های احتمالی به نمای ساختمان به دلیل ساخت و ساز ساختمان‌ های مجاور از جمله عواملی هستند که نمای بیرونی ساختمان را تحت تاثیر قرار می دهند. استفاده از پوشش های نانو نما سبب محافظت مصالح به کار رفته در نمای خارجی ساختمان می شود.

۲. افزایش دوام مصالح ساختمانی

در حال حاضر برای طراحی نمای ساختمان متریال بسیار لوکس و گران قیمتی به کار می رود که تامین هزینه تعمیر و تعویض آن ها بسیار زیاد است. بنابراین می توان برای محافظت این مواد در برابر آسیب های احتمالی و رنگ پریدگی در اثر گذشت زمان از پوشش های نانو نما برای افزایش عمر آن ها استفاده کرد.

3.محافظ مصالح ساختمانی در برابر رطوبت

نمای ساختمان در معرض رطوبت و باران و برف بوده و اگر مصالح به کار رفته از مقاومت خوبی برخوردار نباشند در مدت کوتاهی دچار فرسایش و خرابی می شوند. چنانچه نمای خارجی در بین دو باران به درستی خشک نشود می تواند محیطی مناسبی را برای رشد قارچ ها و کپک ها فراهم آورد. همچنین بعضی از نماها بعد از خشک شدن شوره می زنند و خود رطوبت نیز باعث پوسیدگی در نمای ساختمان می شود. بنابراین بهترین راه حل برای رفع این سه مشکل استفاده از پوشش های نانو است تا از نفوذ رطوبت به آجر و مصالح دیگر جلوگیری کند، مانع از رشد خزه ها و قارچ ها و ایجاد شوره روی نما شود.

۴. کمک به تمیز ماندن سطوح

سنگ مرمر از لوکس ترین متریال مورد استفاده در نمای ساختمان است که به دلیل رنگ سفیدی که دارد در برابر عوامل جوی خیلی زود جلوه درخشان خود را از دست می دهد. همچنین شستن این سنگ ها در بازه های زمانی کوتاه نیز موجب فرسودگی نما خواهد شد. بنابراین برای حل این دو مشکل می توان از پوشش نان نما استفاده کرد تا مانع تجمع لکه ها و آلودگی ها شده و ظاهر نما همیشه زیبا و تمیز به نظر برسد.

۵. ایجاد مقاومت در برابر عوامل فرساینده محیطی

گرد و غبار، باران های اسیدی و اشعه مستقیم آفتاب از جمله عوامل مخرب بر روی فرسایش نمای خارجی ساختمان ها هستند که می توانند مصالح ساختمانی به کار رفته در نما را خیلی زود فرسوده و رنگ پریده کنند. استفاده از پوشش های نانو در نمای ساختمان در برابر این عوامل مقاومت زیادی داشته و سبب افزایش دوام آن ها می شود.

۶. قابلیت استفاده برای مصالح ساختمانی سنتی و مدرن

بناها و بافت های قدیمی که جزو آثار باستانی و تاریخی به شمار می روند در طی گذشت سالیان و آسیب هایی که از روی برخی از گردشگران به آن ها وارد می شود دچار فرسودگی می شوند. به کارگیری پوشش های نانو در بافت این بناها مانع از بین رفتن رنگ کاشی ها و ایجاد خراش یا سایش در برابر عوامل محیطی خواهد شد.

از این پوشش ها می توان در انواع مصالح ساختمانی استفاده کرد؛ به طوری که اگر نما از استحکام خوبی برخوردار است و تنها از لحاظ ظاهری زیبایی خود را از دست داده است می توانید نمای ساختمان را شستشو داده و روی آن پوشش های نانو نما استفاده کنید در این صورت تا مدت ها نمای ساختمان زیبایی ظاهری خود را حفظ خواهد کرد.

۷. عدم ایجاد تغییرات در نمای ظاهری ساختمان

مزیت هایی که تا الان برای پوشش نانو نما برشمردیم همگی منجر به عدم تغییر در نمای خارجی ساختمان می شوند. بنابراین از نظر سال ساخت ساختمان با افت قیمت کمتری مواجه خواهد شد و منافع زیادی را از لحاظ اقتصادی برای صاحب ساختمان به دنبال دارد.

8.مقاومت زیاد پوشش نانو در برابر خراشیدگی

پوشش های نانو از مقاومت بالایی برخوردارند و به راحتی از روی دیوار نماهای ساختمان پاک نمی شوند. تا مواقعی که بخواهید به طور مستقیم آن را از دیوار جدا کنید این کار بسیار دشوار است. بنابراین این پوشش ها تا سالیان نیازی به تعویض نخواهند داشت.

۹.قابلیت اجرای آسان

از این پوشش های نانو در ساختمان های چند طبقه و با هر نوع کاربری می توان استفاده کرد؛ اما در ساختمان های بزرگ برای پاشیدن مواد نانو روی مصالح ساختمانی نیاز به تجهیزات خاصی است. البته این کار را برای دیوارهای داخلی با ارتفاع کم با یک سم پاش نیز انجام می شود.

10. هزینه به صرفه و اقتصادی

در صورتی که در ساختمانی از پوشش نانو استفاده نشود باید طی زمان های مختلف اقدام به تمیزکاری و تعمیر مصالح ساختمان به کار رفته در نما کرد که این هزینه در مقایسه با هزینه پوشش های نانو نما بسیار زیاد خواهد بود. بنابراین هزینه نانو نما نسبت به هزینه های تعمیرات نماهای ساختمان بسیار کمتر و اقتصادی تر است.

جمع بندی

با توجه به آنچه در مورد مزایا و ویژگی های پوشش های نانو گفتیم حتما متقاعد شدید که استفاده از نانونما در مصالح ساختمانی تا چه اندازه می تواند از نظر اقتصادی و جنبه زیبا شناسی و مقاومت ساختمان کاربردی باشد. شرکت نانو پارس گرجی در زمینه ارائه محصولات نانو به صورت تخصصی فعالیت می‌کند که برای مشاوره و اجرای پوشش های نانو می توانید به وب سایت این شرکت (nanoparsco.com) مراجعه کنید.