به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

ترک اعتیاد به یکی از بیشترین مشکلات عصر جدید تبدیل شده است که گروه بزرگی از مردم جهان به آن گرفتار شده‌اند پس نیاز است که به روش‌های درمان اعتیاد و مشکلات درمان نشدن اعتیاد و مهم‌ترین آنها توجه شود .لطفا باما تاانتهای مقاله ای از بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران همراه باشید

راه‌های درمان اعتیاد به چه چیزی بستگی دارد؟.

همه نوع اعتیادها را می‌شود درمان کرد؛اما موردی که وجود دارد این است که اعتیاد یک‌قدم ثابت و متناسب برای همه نیست!

یک برنامه درمانی بر پایه نیاز شخص دنبال می‌شود و بسته به موارد زیر باعث به‌وجودآمدن تغییراتی در برنامه درمانی می‌شود:

نوع اختلال اعتیاد، مدت و شدت استفاده مواد سلامت و وضعیت روانی شخص .

لازم به ذکر است که برنامه درمانی امکان دارد که روی درمان اختلالات سلامتی به وجود آمده از مصرف مواد تمرکز کند مانند:

هپاتیت در اشخاصی که از الکل استفاده می‌کنند و مشکلات تنفسی برای اشخاصی که از مواد مخدر استفاده می‌کنند .

شناخته‌ ترین روش های درمان اعتیاد

2

در ادامه این مقاله به شما از ضروری‌ترین راه‌های ترک اعتیاد که در برنامه‌های درمانی دنبال شده است برای درمان اعتیاد به کار رفته است:

1. سم زدایی

اکثراً رهاسازی و حذف بدن از ماده اعتیاد آور اولین قدم برای درمان اعتیاد است و در قاب یک گروه پزشکی تخصصی برای کم کردن و کنترل علائم ترک به وجود آمده از پاکسازی بدن از ماده‌های سمی است

نشانه‌های ترک بیشتر می‌تواند باعث به نشانه‌های جسمی ناخوشایند شود؛ چون‌که با داروها و یا وسایل الکتریکی که در پشت گوش شخص قرار می‌گیرد کنترل می‌شود .

2. رفتاردرمانی شناختی

درمان‌های رفتاری در گروه درمان مورد تأیید قرار داده می‌شود که هدف آن تغییردادن طرز فکر شخص و همچنین شناخت شخص از الگوهای رفتارهای ناسالم و فکرهای منفی و آموزش‌دادن روش شناسایی محرک‌ها و همچنین پیشرفت‌کردن در مهارت‌های مقابله‌ای است .

شخص مبتلا شده در قالب چندین جلسه درمانی را با متخصص‌ها انجام می‌دهد که امکان داردجلسه‌ها شخصی، خانوادگی و یا گروهی باشد .

3. برنامههای توان بخشی

با این برنامه می‌توانند برای اختلالات مربوطه با ماده‌های طولانی‌مدت آشنا باشند؛چون‌که بیشتر روی بعضی از ماده‌های مخدر تمرکز می‌کنند .

4. برنامه ۱۲ مرحله‌ ای

این مدل از گروه‌درمانی است که دارای قبول‌کردن اتفاقات منفی اعتیاد است که می‌تواند جسمی و عاطفی و سلامتی و اجتماعی باشد .

این مدل از درمان با قبول کردن شروع می‌شود و بعد از آن به سمت تسلیم شدن و در آخر شرکت در جلسه‌های گروه‌های خودیاری می‌شوند .

5. داروها

برای بعضی از اشخاص امکان دارد که در حین روند بهبودی از یک اختلالی خاص علاوه بر درمان‌ رفتاری داروها به‌صورت مرتب تجویز شود .

داروها همچنین برای کم شدن هوس و جلوگیری از بیشتر شدن و یا برگشت به استعمال مواد بعد از هر رها شدن از اعتیاد به مدت زمانی طولانی استفاده می‌شود.

مشکلات درمان نشدن اعتیاد

3

اعتیادی که درمان نشود امکان دارد که باعث به مشکلات طولانی‌مدت شود و اعتیاد نادیده گرفته شود و ممکن است باعث به عارضه‌های جدی سلامتی و یا موقعیت‌های اجتماعی تهدیدکننده زندگی شود .

 

عارضههای درمان نشدن اعتیاد شامل موارد زیر میشود :

عارضه‌های جسمی: بیماری‌های قلبی و آسیب عصبی

مشکلات روانی و عاطفی: اضطراب و تنش و افسردگی

عارضه اجتماعی: روابط آسیب دیده و زندان

عارضه‌های اقتصادی: ورشکستگی و بدهی

 

نکات مهم برای حمایت کردن والدین از درمان اعتیاد

بیشتر شدن نقش خانواده و آشنایان در طرح درمانی مورد مصرف برای درمان اعتیاد به خصوص بعد از خوب شدن و گذشت مسیر طولانی در برنامه‌های درمانی بسیار تأثیرگذار هستند؛چون‌که گروهی از نکته‌های مهم برای حمایت کردن والدین از درمان اعتیاد وجود دارد مانند :

بیشتر شدن اعتماد به نفس شخص و احترام به حریم خصوصی و جلوگیری از روش‌های تحمیلی صراحت مطلق با شخص و گفتن نکته‌های منفی و اثرگذاری اعتیاد بر او جلوگیری از روش شکایت اتهاذ و انتقاد راه‌های به وجود آمدن جمله‌های منفی به مثبت و قوی شدن نفش شخص در حل شدن مشکلات، مشغول شدن شخص به هر یک از کارهای فوق برنامه مثل ورزش کردن .

چگونه از شر اعتیاد رهایی یابیم؟

4

رهایی از اعتیاد سفری است که با کمک شخص معتاد و دراز کردن دست یاری به‌سوی او و تشویق‌کردن او به روند بهبودی از طریق موارد زیر انجام می‌شود :

1. تصدیق کنید که مشکلی به وجود دارد

اولین قدم برای رهایی از اعتیاد تشخیص‌دادن وجود مشکل است؛ چون‌که این به معنی است که نیاز به راه حل مناسب برای این مشکل است و از آنجایی که فکر می‌کنید مشکلی وجود داشته است که نیاز به یک راه حل دارد باید به آن دقت کنید.

با احترام به خودتان نگاه نکنید به‌خصوص اگر حسی دارید که با شرم یا گناه همراه هستید برای کسانی که دوستشان دارید رفتارتان مضر است.

2. آماده‌شدن برای تغییرکردن

مهم این است که معتادان را برای نیاز داشتن به تغییرکردن آماده کنیم؛ زیرا آنها نمی‌بینند که مشکلی در زندگی خودشان وجود دارد و این مهم است که آنها را آماده کنیم و موارد مهم خوب شدن را به آنها یاد بدهیم و را متقاعد شانکنیم و یا با قطع‌کردن اعتیادش را قطع کنید و از ماده‌هایی که او را معتاد می‌کند خلاص شوند.

آماده‌کردن شخص معتاد در این مرحله بسیار مهم و ضروری است؛ زیرا ترک‌کردن ناگهانی یک رفتار اعتیادآور است که باعث به احساس تنهایی کشنده می‌شود. پس؛ بسیار مهم است که او را یاری کنید و همیشه کنار او باشید تا اعتیادی را جایگزین اعتیاد خودش نکند .

3. برای تغییرکردن تصمیم بگیرید

بیشتری از معتادان قبلاً به این فکر می‌کردند که به علت آسیب‌های وارد شده به زندگی جسمی، اجتماعی، سلامتی و اقتصادی خود تصمیم به قطع دارو بگیرند و در زمانی که معتاد نتواند برای درمان تصمیم‌گیری بکند باید آن را استفاده کنید و به‌جای او و نجات از او کنترل مواد مخدر.

4. جست‌وجو کردن از درمان

بعد از تصمیم‌گرفتن، قطع فوری استفاده دارو برای رهاشدن از اعتیاد بسیار مهم است؛ اما این مرحله به‌تنهایی غیرممکن است و شاید قابل انجام نباشد. زیرا امکان دارد که عارضه‌های بدی را پشت سر بگذرانید که اطرافیان شما را به سمت خود بکشد؛ اما امکان دارد که به پایان برسد.

مرگ معتاد در نتیجه برای مشکلات قلبی و یا باقی تلاش‌هایی برای آسیب رساندن به خود به علت تحمل‌نکردن درد.

در کمپ ‌های ترک اعتیاد یک معاینه کامل برای آگاهی از مشکلات اعتیاد شروع می‌شود و بعد از آن سموم بدن بدون هیچ دردی با استفاده از برنامه دارویی متناسب با تجویز پزشک متخصص از بدن خارج می‌شود .

توان‌بخشی اجتماعی و جلوگیری از بیشترشدن به معنای برگشت دوباره معتاد به زندگی عادی بدون هیچ مشکلی .

5. پیشگیری از بیشتر شدن

مرحله رها شدن از اعتیاد تلاش بسیار زیادی از معتادان می‌خواهد و معتاد تنها کسی نیست که هزینه این را می‌دهد، بلکه باید اطرافیان او بپردازند. پس؛ جلوگیری از بیشتر شدن بسیار مهم است. به این علت که هیچکس این تلاش او را دوست ندارد و سفر طولانی خوب شدن با شکست رو به رو می‌شود و یکی از بیشترین دلایل بیشتر شدن خواستن مصرف است به خصوص در دوران اعتیاد خود به خود کناره‌گیری کنید؛ اما برنامه جلوگیری از بیشتر شدن شما را با این نگرانی‌ها تمام می‌کند و باعث می‌شود درمان بدون بیشتر شدن تضمین شده باشد

منبع : کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه