به گزارش پایگاه خبری نشان :

برای مستحکم‌کردن سازه‌های مختلف در مقابل نیروها و فشارهای افقی وارد بر آنها از سیستم مهاربندی استفاده می‌شود. در این سیستم که اصطلاحاً Cross Bracing نام دارد، اجزایی مانند بادبندها را به‌کار می‌گیرند.

با وجود بادبند ساختمان است که امکان مقاوم‌سازی ساختمان در مقابل بارهای جانبی و فشارهایی نظیر فشار باد به وجود می‌آید.

طراحی بادبندها در سازه‌های فولادی باید براساس اندازه و ابعاد آن و در راستای افزایش سختی‌اش صورت بگیرد. در این مقاله می‌خواهیم درباره این موضوع بیشتر برایتان بگوییم.

عملکرد بادبندها چگونه است؟

هر سازه در معرض فشارهای بیرونی مختلفی قرار دارد. یکی از انواع این فشارها هم به‌طور افقی به آن وارد می‌شود. از جمله فشارهای افقی باید به موردی اشاره کنیم که ناشی از باد یا زلزله است.

این نیروهای عرضی مقاومت ساختمان را تهدید می‌کنند. برای مقابله با چنین تهدیداتی، امکان استفاده از سیستم مهاربندی با بادبندها وجود دارد.

سازه‌های فلزی از بادبندها استفاده می‌کنند و باعث جلوگیری از انتقال فشار نیروهای بادی و زلزله عرضی و افقی می‌شوند.

بادبندها میله‌هایی از جنس‌های مختلف دارند؛ یا از میله‌های فولادی درست می‌شوند یا کابلی و تیرآهنی. اگر از جنس تیرآهن باشند، معمولا از نبشی‌ها و ناودانی‌ها برای تولیدشان استفاده می‌شود.

برای مدیریت بهتر پروژه‌ها در اجرای سیستم بادبند و مهاربندی باید به نرخ قیمت‌ها در بازار هم دقت داشته باشید. برای مثال، بدانید که قیمت تیرآهن ۱۶ چقدر است و... .

مهاربندها ساختاری دارند که بار را از یک سمت و دهانه دریافت می‌کنند و به قاب‌های بعدی انتقال می‌دهند. با این روش، بار و فشار واردشده به سازه در سیستم شکل‌گرفته مهاربندی توزیع می‌شود و فشار به یک نقطه از ساختمان معطوف نخواهد شد.

8

ساختار بادبند ساختمان

برای ساختمان‌هایی که چند دهانه دارند، در بیشتر موارد از مهاربندی در دهانه بزرگ‌تر در تمام طبقه‌های همان دهانه استفاده می‌شود.

بادبندهای موجود در سیستم با جوش یا پیچ و مهره‌ها به محل موردنظر متصل می‌شوند و از سازه در مقابل کشش هم محافظت می‌کنند. بادبند ساختمان می‌تواند سیستم را از فشارهای عرضی در امان نگه دارد.

سیستم مهاربندی باید در مقابل پیچ‌خوردگی، برش، خمش و فشارهای مختلف از سازه محافظت کند. آگاهی از انواع بادبندها و ساختارشان اهمیت زیادی دارد.

تهیه انواع مصالح و قیمت‌هایشان نیازمند رصد بازار است. برای نمونه باید از روند تغییرات قیمت تیرآهن ۱۸ برای خرید و برنامه‌ریزی پروژه‌ها باخبر باشید.

انواع بادبند ساختمان را می‌شناسید؟

ساختمان‌ها با دو سیستم مختلف قائم و افقی مهاربندی می‌شوند. هریک از این سیستم‌ها هم مدل‌ها و طراحی‌های مختلفی از بادبندها را دارند. ابتدا درباره دو سیستم مهاربند می‌گوییم و بعد به‌سراغ انواع بادبندها می‌رویم.

مهاربند قائم

اگر مهاربندها به‌طور عمودی بین ستون‌ها قرار بگیرند، مهاربندی قائم انجام می‌شود. در این صورت، مسیری برای انتقال نیروهای افقی به سمت زمین به‌وجود می‌آید.

اگر سازه‌ای فلزی ساخته شود، برای ایجاد استحکام و مقاومت در مقابل پیچ‌خوردگی در محوری عمودی نیاز به چنین سیستم مهاربندی دارد.

مهاربند افقی

با وجود مهاربندی در طبقات، مسیری برای انتقال بار نیروهای افقی به مهاربندی عمودی به‌وجود می‌آید. طبقات مختلف ساختمان برای مقاوم‌سازی نیاز به مهار افقی دارند. در بخش فوقانی ساختمان یعنی بام هم نیاز به مهاربند پیش می‌آید.

بادبندهایی که در این سیستم‌ها استفاده می‌شوند، شکل‌های مختلفی دارند. از انواع آنها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • بادبند منفرد؛
  • ضرب‌دری؛
  • به‌شکل وی (v)؛
  • به‌شکل کی (k)؛
  • بادبند برون‌محور.

بادبند منفرد

 به این نوع از بادبندها خرپا هم می‌گویند و دارای ساختاری مثلثی‌اند که با قرارگرفتن به‌طور مورب در داخل قاب، باعث می‌شوند که نیروها و فشارهای جانبی وارد بر سازه بی‌اثر شوند.

ضرب‌دری

بادبندهای ضرب‌دری با عنوان مهاربندی ایکس هم شناخته می‌شوند. در واقع، این نام‌گذاری در نتیجه شکل و ظاهر بادبندها است که شبیه حرف انگلیسی ایکس (x) هستند.

این‌ها دارای دو بخش مورب هستند که در ناحیه برخورد ستون و تیر روی هم به‌شکل ضرب‌دری قرار می‌گیرند. از کابل‌های فولادی یا تیرآهن‌های ناودانی و نبشی‌ها برای چنین سیستمی استفاده می‌شود.

9

به‌شکل وی (v)

این نوع بادبندها از دو بخش به‌شکل حرف وی (v) انگلیسی درست می‌شوند که بار واردشده به سازه را از راه نیروی خمشی تیر افقی دفع می‌کنند.

کدام تیر؟ این دو بخش مورب بادبند از دو سمت انتهایی بالای عضوی افقی کشیده شده‌اند. این‌ها در وسط تیر تحتانی، شکل هفت یا وی را به‌وجود می‌آورند.

به‌شکل کی (k)

شکلی دیگر از بادبندها هم به حالت حرف کی (k) انگلیسی است. این‌ها نسبت به انواع دیگر برای دهانه‌ها انعطاف بیشتری دارند. تیر افقی هم با چنین نوعی از مهاربندی نیروی خمش کمتری به‌وجود می‌آورد.

دقت کنید که اگر سازه در زمین و مکانی زلزله‌خیز قرار دارد، امکان تخریب سیستم مهاربند با وجود بادبند ساختمان به‌شکل کی بیشتر از گزینه‌های دیگر خواهد بود.

بادبند برون‌محور

در نواحی زلزله‌خیز از بادبندهای برون‌محور بیشتر استفاده می‌شود. این نوع هم دارای دو بخش مورب است که به‌جای اتصال به نقطه تلاقی تیر و ستون، با فاصله از هم و در نقطه‌ای مرکزی به تیر بالا پیوند می‌خورند. فاصله‌ای که میان این‌‌ها وجود دارد، امکان دفع فشار را فراهم می‌کند.

اهمیت و فایده بادبندها در چیست؟

بادبند ساختمان می‌تواند بارها و فشارهای جانبی را از تیرها و ستون‌ها بردارد و به مهارها منتقل کند. در واقع، وجود آن راهی برای پراکنده‌سازی فشار و بار به سازه است.

از آنجا که ایران هم در بسیاری از نقاط در معرض خطر زلزله است، توجه به مهاربندی سازه‌ها و بادبندها اهمیت زیادی دارد. در بیشتر ساختمان‌ها از مهاربندی فولادی استفاده می‌شود.

این سیستم می‌تواند هزینه کمتری به‌همراه بیاورد و از سوی دیگر انعطاف‌پذیری بالایی هم دارد. با آگاهی از قیمت پروفیل ساختمانی یا انواع نبشی‌ها و تیرآهن‌ها امکان برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی و اجرای سیستم‌های مهاربندی ساده‌تر می‌شود.

10

در آخر

طراحی و اجرای سیستم‌های مهاربندی می‌تواند راهی برای مقاوم‌سازی سازه باشد. با وجود چنین امکاناتی، فشارهای وارد بر سازه می‌توانند تاحد زیادی دفع شوند. بادبند ساختمان دارای انواع بسیار متنوع و مختلفی است.

بنا به موقعیت هر بنا و البته نیازمندی‌هایی که دارد، طراحان و مهندسان دست به انتخاب بهترین گزینه ممکن می‌زنند. در بسیاری از سازه‌ها از بادبندهایی استفاده می‌شود که از جنس مقاطع فولادی مختلف هستند.

تهیه مقاطع فولادی مناسب هم نیازمند رصد بازار و آگاهی از قیمت‌ها است. با مراجعه به منابع و شرکت‌هایی مانند آیرومارت (پیشرو صنعت نفت آسیا) امکان بررسی قیمت‌ها در بازار برایتان مقدور می‌شود.

این شرکت تجربه بسیار زیادی در حوزه تأمین و بازرگانی مقاطع فولادی هم دارد و از راه‌های زیر می‌‌توانید با آن تماس بگیرید:

  • با شماره تلفن ۰۲۱-۴۵۳۰۶ تماس بگیرید.
  • به وبسایت iromart.com مراجعه کنید.