به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

استفاده از پمپ آب امروزه به یکی از فاکتورهای بسیار مهم در ساخت و سازها، مبدل شده است. با توجه به افزایش موارد استفاده و همچنین وجود صنایع مختلف، شاهد تولید این تجهیزات در انواع گسترده‌ای خواهیم بود. برخی از این تجهیزات از کارایی منحصر بفردی برخوردار هستند. برخی دیگر از طراحی ساده‌تری برخوردار بوده و در نتیجه عملکرد ساده‌تری را نیز در بر دارند. اگر بخواهیم به یک تعریف کلی از پمپ‌های آب و بوستر پمپ‌ها اشاره کنیم، می‌توان به مقوله‌ی زیر اشاره کرد:

بوستر پمپ‌ها وظیفه‌ی افزایش فشار آب را در بر دارند. این تجهیزات در برخی از موارد بر روی افزایش سرعت جریان آب نیز موثر هستند. وظیفه‌ی پمپ‌های آب نیز به طبع، افزایش میزان فشار آب است. نوسان آب، برخی از انواع این پمپ‌ها را تحت تاثیر قرار داده و عملکرد خاصی را برای آنها به همراه داشته است. از این رو شناخت این تجهیزات، می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی بهره برداری مفید از آنها، داشته باشد.

پمپ آب معمولی

پمپ آب را بشناسید؟

پمپ آب یکی از دستگاه‌های بسیار کاربردی، تخصصی و ایده‌آل است که از آن، جهت افزایش میزان فشار آب در یک منطقه استفاده می‌شود. این تجهیزات امکان مکش آب از سمت مخزن و انتقال آن به سمت لوله‌ها را فراهم می‌کنند. عملکرد فوق العاده و بی‌نظیر این دستگاه‌ها موجب شده است که امروزه در تمامی ساختمان‌ها، کارگاه‌ها، کارخانه‌ها، برج‌ها و ... شاهد استفاده از آنها باشیم. برخی از این تجهیزات در ساده‌ترین شکل ممکن طراحی و ساخته شده‌اند. برخی از آنها نیز به سبب موارد استفاده‌ی خاص و کاربردی، در انواع پیشرفته‌تری قابل بهره برداری خواهند بود. به طور کلی هدف بهره برداری از این تجهیزات، افزایش میزان توان فشار آب و در نتیجه دستیابی به نقطه فشار مورد نظر، است.

برای بهره برداری مفید از پمپ آب، باید انواع آن را شناخته و از عملکرد هر کدام از آنها مطلع گردید. برخی از آنها برای انتقال آب در واحدهای کوچکتر و برخی دیگر قابلیت بهره برداری در فضاهای بسیار بزرگتری را در بر دارند. از این رو بهتر است انواع این تجهیزات را بشناسید.

17

بوستر پمپ

بوستر پمپ آب چیست؟

در برخی از موارد، قدرت پمپ آب جوابگوی مناسبی برای انتقال آب در برخی از مناطق نیست. در این زمان، استفاده از بوستر پمپ بسی هوشمندانه خواهد بود. امروزه که ساخت و ساز آپارتمان‌ها، برج‌ها، کارخانه‌های بزرگ و غیره بسیار رواج یافته است، استفاده از تجهیزات مناسب برای افزایش فشار آب نیز مهم تلقی می‌شود. یکی از مواردی که در هنگام بهره برداری از پمپ‌ها باید به آن توجه کنید، مقدار ظرفیت آنها است. منظور از ظرفیت، مقدار مشخص آب برای انتقال به یک نقطه‌ی مشخص، است. در صورتی که اقدام به استفاده از ظرفیت بیشتری( برای افزایش میزان فشار آب) نمایند، شاهد از کار افتادن پمپ‌های معمولی خواهیم بود. بنابراین در این مواقع استفاده از بوسترها بسیار کاربردی تلقی می‌گردد.

بوسترها از چندین پمپ برخوردار هستند که به صورت موازی و گروهی به یکدیگر متصل می‌شوند. زمانی که میزان مصرف آب در کمترین و حداقل‌ترین مقدار است، بوسترها مانند یک پمپ ساده و معمولی فعالیت می‌کنند. در صورتی که میزان نیاز به تامین فشار آب افزایش یابد، تعداد بیشتری از پمپ‌ها شروع به فعالیت می‌کنند. با کاهش میزان فشار، پمپ‌ها نیز به صورت تک تک خاموش شده و به حالت اولیه باز می‌گردند. از جمله موارد استفاده از این دستگاه‌های ایده‌آل، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سیستم‌های قوی آبرسانی
 • آبیاری فضای سبز
 • برج‌ها و مجتمع‌های مسکونی بلند
 • آتش نشانی
 • مراکز تجاری بزرگ
 • بیمارستان‌ها
 • مراکز صنعتی
 • فرودگاه ها و غیره

18

موارد استفاده از پمپ‌های آبرسانی

از تفاوت بین این دستگاه‌ها چه می‌دانید؟

حال این سوال پیش می‌آید که: تفاوت بین بوستر پمپ با پمپ آب معمولی چیست؟! در چه مواقعی باید از این دستگاه‌های کاربردی بهره برداری کرد؟! همانطور که در تعریف هر کدام از این پمپ‌ها اشاره شده است، تفاوت اولیه در بین این پمپ‌ها میزان تامین فشار آب آنها است. به طور کلی این تجهیزات از تفاوت‌های قابل توجهی برخوردار هستند که با توجه به موارد استفاده از آنها، می‌توان به این تفاوت‌ها پی برد. برای اینکه بتوانید در این زمینه به طور هوشمندانه عمل کرده و با نتایج موفقیت‌آمیزی مواجه گردید، بهتر است به تفاوت‌های این دو دستگاه توجه کنید. در ادامه به برخی از تفاوت‌های مهم در این تجهیزات اشاره خواهیم کرد:

 قیمت دستگاه:

 یکی از تفاوت‌های مهم در بوستر پمپ با پمپ آب معمولی، هزینه خرید آنها است. قطعا هزینه خرید بوسترها بسیار بیشتر از پمپ‌های آب معمولی می‌باشد. در هنگامی که اقدام به خرید بوستر می‌نمایید، چندین پمپ معمولی را خریداری خواهید کرد. امروزه شاهد تفاوت قیمت در انواع این دستگاه‌ها نیز هستیم. عوامل بسیار زیادی بر روی تعیین قیمت این نوع از دستگاه‌ها موثر هستند. عواملی از قبیل:

 • برند تولید کننده
 • ویژگی‌های دستگاه
 • قدرت و توان دستگاه

و  غیره می‌توانند بر روی افزایش و یا کاهش قیمت دستگاه، موثر واقع گردند. یکی از المان‌های مهم دیگر که افزایش قیمت این نوع از تجهیزات را در بر دارد، هزینه نصب و راه اندازی آن‌ها است. این نوع از تجهیزات به سبب عملکرد متفاوت، باید توسط افراد متخصص و حرفه‌ای در این زمینه نصب شوند.

19

تفاوت بین پمپ‌های آبرسانی

موارد استفاده از پمپ آب و بوستر پمپ:

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های بین پمپ آب و بوستر پمپ موارد استفاده از آنها است. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، در بوسترها می‌توان شاهد تعداد بالای پمپ‌های آب بود. بنابراین از قدرت و توان بالایی در افزایش میزان فشار آب برخوردار هستند. در حالی که پمپ‌های آب معمولی، قابلیت و توانایی کمتری نسبت به بوسترها (در افزایش میزان فشار آب) را در بر دارند. با توجه به این مقوله، موارد استفاده از پمپ‌های آبی بسی محدودتر از بوسترها است.

 اغلب از بوسترها در مکانهای مانند: ساختمان‌های بلند، برج‌ها، مراکز صنعتی، کارخانه‌جات و غیره استفاده می‌شود. این موضوع سبب می‌شود که مصرف کنندگان در طبقات بالا به راحتی از فشار آب مطلوب برخوردار گردند. در صورتی که با بهره برداری از پمپ‌های آب معمولی شاهد تامین فشار آب در فضاهای محدود‌تری هستیم.

اجزا تشکیل دهنده‌ی دستگاه:

از دیگر تفاوت‌های بسیار مهم در بین پمپ آب معمولی و بوستر پمپ، می‌توان به اجزای تشکیل دهنده‌ی آنها اشاره نمود. بوسترها از جمله تجهیزاتی هستند که دارای چند موتور پمپ می‌باشند. این موتور پمپ‌ها در کنار یکدیگر و به صورت موازی قرار داده‌ شده‌اند. با توجه به متغیر بودن مقدار آب مصرفی در این دستگاه‌ها، شاهد عدم پیروی آنها از الگوی خاصی نیز هستیم. در صورتی که در پمپ‌های آب معمولی تنها از یک پمپ بهره برداری می‌شود.