به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

CMYK در چاپ چیست؟

چاپ چهار رنگ CMYK چیست چرا این گونه نام گذاری شده است؟

مخفف CMYK مخفف Cyan، Magenta، Yellow و Key است: اینها رنگ هایی هستند که در فرآیند چاپ استفاده می شوند. یک ماشین چاپ از نقاط جوهر برای ایجاد تصویر از این چهار رنگ استفاده می کند.

"K" در واقع به معنای سیاه است.  کی نامیده می شود زیرا رنگ اصلی است که برای تعیین نتیجه تصویر استفاده می شود. جوهر سیاه عمق و سایه را ایجاد می کند، در حالی که رنگ های دیگر بسته به نحوه ترکیب آنها، رنگ های متفاوتی را در طیف ایجاد می کنند. به عنوان مثال، فیروزه ای و زرد زمانی که یکی روی دیگری پوشانده می شود، رنگ سبز ایجاد می کند.

 

چاپ چهار رنگ CMYK در مقابل مدل رنگی RGB

آیا تا به حال چیزی را روی چاپگر منزل یا محل کار خود چاپ کرده اید و متوجه شده اید که رنگ ها کمی بد به نظر می رسند؟ اگر از نمایه رنگ‌های اشتباه استفاده کنید، ممکن است این اتفاق بیفتد. اینجاست که اگر بدانید چاپ چهار رنگی چیست به کار شما خواهد آمد.

صفحه نمایش کامپیوتر شما به رنگ RGB (قرمز، سبز، آبی) کار می کند. ممکن است به نظر برسد که وقتی چیزی را طراحی می کنید، این تفاوتی در محصول نهایی ایجاد نمی کند، اما اینطور است!

یک مانیتور رنگی که برای مشاهده CMYK تنظیم نشده است، رنگ های متفاوتی را نسبت به مواردی که ممکن است چاپ شوند به شما نشان می دهد. این به این دلیل است که طیف RGB بسیار بسیار گسترده تر از CMYK است، بنابراین می توان رنگ هایی را در این پالت ایجاد کرد که در CMYK در دسترس نخواهند بود.

تفاوت بسیار واضحی بین RGB و CMYK در نحوه کار رنگ ها وجود دارد. RGB افزایشی است، در حالی که CMYK کاهشی است. این به معنای این است:

رنگ های RGB به یک بوم سیاه اضافه می شوند تا یک تصویر بسازید.

رنگ‌های CMYK به یک بوم سفید اضافه می‌شوند تا رنگ‌های دیگر از طیف بصری حذف شوند.

چاپ چهار رنگی می‌تواند هر رنگ قابل تصوری را ایجاد کند

تصاویر تمام رنگی با اعمال لایه‌های مجزا از جوهرهای فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و مشکی روی دستگاه چاپ ایجاد می‌شوند. هزاران رنگ را می توان با همپوشانی این رنگ های CMYK در غلظت های مختلف بازتولید کرد.

یک چهار رنگی تقریبا می‌تواند تمامی رنگ های مورد تصور شما را به نمایش بگذارد. اگر قصد چاپ تراکت تبلیغاتی، کارت ویزیت و یا هر سند دیگری را دارید، بهتر است آن را در حین طراحی به حالت CMYK تبدیل کنید تا بعد از چاپ، رنگ روی کاغذ با رنگ طراحی شما متفاوت نباشد.

24

چرا چاپگر ها از CMYK استفاده می‌کنند

رنگ‌های RGB ممکن است روی صفحه نمایش عالی به نظر برسند، اما قبل از ارائه فایل‌های هنری به چاپگر، باید به فضای رنگی CMYK تبدیل شوند چرا که چاپگر ها رنگ های CMYK را قطعا دقیق تر به شما تحویل خواهند داد.

CMYK استاندارد صنعتی برای چاپ است، زیرا علم پشت فضای رنگ و زیرلایه وجود دارد. جوهر روی کاغذ باید از فضای رنگی CMYK استفاده کند تا با ایجاد تعداد نامحدود و سایه های رنگ، به نتایج مطلوب دست یابد. CMYK رنگ های کامل، تیره، غنی و پر جنب و جوش را تولید می کند تا پروژه شما را روی کاغذ زنده کند!

نحوه تبدیل RGB به CMYK

حال که متوجه شدید چاپ چهار رنگی چیست، برای تبدیل RGB به CMYK در برنامه های مختلف، از فرمول های نام برده شده کمک بگیرید.

InDesign

InDesign بهترین برنامه برای طراحی برای چاپ است، زیرا طراحی برای چاپ به طور پیش فرض هدف آن است. این بدان معناست که وقتی یک سند جدید ایجاد می کنید، پروژه باید قبلاً روی CMYK تنظیم شده باشد. نه تنها پیش فرض است، بلکه نمی توانید آن را در پنجره سند جدید تغییر دهید. برای ایجاد یک سند جدید، به سادگی باید به مسیر File > New > Document بروید و بقیه جزئیات پروژه خود را اضافه کنید.

Illustrator

هنگام ایجاد یک سند جدید، باید مطمئن شوید که حالت رنگ را روی CMYK تنظیم می کنید. برای ایجاد یک سند جدید، به مسیر File > New بروید.

به مسیر File > Save As بروید. در پنجره Save As نام فایل خود را گذاشته و نوع فایل را به PDF تغییر دهید. روی ذخیره کلیک کنید. این اطمینان حاصل می کند که PDF شما با نمایه ICC دارای گواهی G7 خاص PrintingCenterUSA ارائه می شود، که بیشترین کاری است که می توانید برای حفظ دقت رنگ انجام دهید.

Photoshop

فتوشاپ نه تنها برای ذخیره فایل های PDF در CMYK، بلکه برای تبدیل تصاویر شما به CMYK نیز مفید است. برای ایجاد یک سند CMYK جدید در فتوشاپ، به File > New بروید.

در پنجره New Document، به سادگی حالت رنگ را به CMYK تغییر دهید (Photoshop به طور پیش فرض روی RGB است).

اگر می خواهید یک تصویر را از RGB به CMYK تبدیل کنید، به سادگی تصویر را در فتوشاپ باز کنید. سپس به مسیر Image > Mode > CMYK بروید.

Publisher، Word و Canva

برای برنامه هایی مانند Publisher، Word و Canva، نمی توانید طراحی خود را به عنوان CMYK ذخیره کنید. PDF شما باید از RGB به CMYK تبدیل شود. اگر از یکی از این برنامه ها استفاده می کنید توصیه می کنیم برای پروژه خود نسخه پولی را خریداری کنید. همچنین می‌توانید پس از طراحی، رح خود را وارد فتوشاپ کرده و در آن جا تغییران لازم را انجام دهید.

25

سخن نهایی

به طور کامل توضیحاتی را در رابه با اینکه چاپ چهار رنگی چیست به شما دادیم.

CMYK یک طیف رنگ سابراکتیو است. این به این معنی است که این جوهرها رنگ ها را در زمینه روشن تر (مانند کاغذ سفید) ترکیب می‌کنند. جوهر CMYK قرمز، سبز و آبی را از نور سفید کم می‌کند و رنگ های فیروزه ای، سرخابی و زرد را ترک می‌کند. مشکی نشانه عدم وجود رنگ است.

مدل رنگی CMYK با پوشاندن جزئی یا کامل رنگ ها روی سطح روشن تر (کاغذ یا بستر) کار می کند. 

مدل رنگی RGB برعکس عمل می کند. RGB یک طیف رنگی افزودنی است. هنگامی که رنگ‌های RGB با هم همپوشانی دارند، نتایج رنگ‌های کاهشی (فیروزه‌ای، سرخابی، زرد) هستند که مدل رنگی RGB از نور عبوری استفاده می‌کند و نکته نهایی این که در صورتی قصد چاپ دارید، بهترین قیمت چاپ تراکت، کارت ویزیت و... را از ما بخواهید.