به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

کلید هوایی نوعی کلید اتوماتیک فشار ضعیف یا همان ACB معادل عبارت  Air Circuit Breaker است که در آمپر های بالا استفاده می شود. این کلید ها از 630 تا 6300 آمپر طراحی و تولید می شوند. علت نام‌ گذاری آن ها نیز به این دلیل است که هنگام کلیدزنی سبب اطفا جرقه با هوای آزاد می شوند. کلید های هوایی شامل کنتاکت اصلی بوده که هنگام وصل کلید عبور جریان را بر عهده دارد. همچنین کنتاکت های جرقه زن در زمان قطع و وصل کردن کلید، هدایت جرقه به سمت جرقه گیر را انجام می ‌دهند.

به طور کلی کاربرد های کلید هوایی شامل حفاظت از ترانسفورماتور ها، خازن ها، مولد ها، ماشین های الکتریکی، سوئیچینگ ورودی یا اصلی در تابلو های توزیع فشار ضعیف، ثبت تمامی خطا ها و اعلام آن از طریق آلارم، ثبت همه پارامتر های مهم، اندازه گیری پارامتر های مختلف شبکه مانند هارمونیک، ولتاژ، جریان و... می شود. درواقع کلید های هوایی برای حافظت از تجهیزات الکتریکی در برابر آسیب ها و خطرات ناشی از آتش سوزی به دلیل اتصال کوتاه، خطای زمین یا خرابی به کار می روند.

بهترین مارک کلید هوایی در بازار کدام است؟

کلید های هوایی ACB به عنوان قطع کننده های قدرتمند، یکی از تجهیزات مهم در تابلو های برق هستند که نقش آن ها حفاظت از ترنسفورماتور، خازن، مولد و ماشین های الکتریکی در برابر اضافه بار است. به طور کلی کلیدهای هوایی شامل انواع 3 پل، 4 پل، ثابت و کشویی بوده که همه برند های مطرح این 4 نوع را تولید و روانه بازار می کنند.

در میان شرکت های تولید کننده کلید های هوایی  ACB، محصولات برند اشنایدر و زیمنس دو نمونه از باکیفیت ترین کلید های هوایی در سرتاسر جهان هستند که در ادامه به معرفی و مقایسه کلید هوایی اشنایدر و زیمنس می پردازیم.

5

کلید هوایی اشنایدر؛ اشنایدر بهترین انتخاب است.

کلید هوایی اشنایدر شامل دو سری NT و NW بوده که با توجه به عملکرد کلید ها این تقسیم بندی صورت گرفته است. سری های  NT و NW در دو نوع سه پل و چهار پل تولید می شوند که هر کدام از آن ها دارای حفاظت میکرولوژیک است و کاربرد متفاوتی دارند.

کلید هوایی اشنایدر سری NT شامل دو مدل ثابت و کشویی است که ویژگی هایی نظیر قدرت قطع 42 و 50 کیلو آمپر، قابلیت شارژ فنر دستی یا موتور الکتریکی، امکان متصل شدن به شبکه های صنعتی و امکان کنترل قطع و وصل از راه دور به کمک شبکه های ارتباطی را دارا هستند.

از ویژگی های کلید هوایی اشنایدر سری NW نیز میتوان به مواردی مانند عرضه در دو مدل ثابت و کشویی، قدرت قطع 42، 65 و 100 کیلو آمپر، وجود واحد حفاظت دیجیتالی، شارژ فنر دستی و موتور الکتریکی، امکان اتصال به شبکه های صنعتی و... اشاره کرد. اجزا کلید هوایی اشنایدر شامل دکمه قطع و وصل، کنتاکت های اصلی و جرقه زن، محفظه های مقاوم جرقه گیر، ترمینال های ورودی و خروجی، نشانگر های وضعیت و لوازم جانبی مربوط به کلید هوایی اشنایدر هستند.

نکات مهم برای خرید کلید هوایی اشنایدر

کلید های هوایی باید مطابق با استاندارد های جهانی طراحی، تولید و خریداری شوند. بنابراین هنگام خرید کلید هوایی اشنایدر باید به مواردی مانند قدرت قطع 42 کیلو آمپر برای سری NT  قدرت 50 و 70 و 100 کیلو آمپر برای سری کلید NW و همچنین جریان کلید که بین 630 تا 6300 آمپر است، توجه داشته باشید. از دیگر نکات کلیدی برای خرید کلید هوایی اشنایدر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تعداد پل کلید هوایی که شامل سه پل یا چهار پل است.
  • واحد حفاظت میکرولوژیک کلید هوایی
  • مکانیزم موتوری 110 یا 220 ولت AC

کلید هوایی زیمنس؛ زیمنس یک برند مطمئن

زیمنس یکی از بزرگ ‌ترین شرکت ‌های صنعتی اروپا محسوب می شود که دارای شعبه ‌های متعدد در بسیاری از کشور ها است. برترین مشخصه های محصولات زیمنس کیفیت فوق العاده، پایداری و طول عمر بالا کلید های هوایی زیمنس است. علاوه بر این، طراحی نوآورانه این برند آن را به یکی از پرطرفدار ترین برند های کلید هوایی تبدیل کرده است. همچنین سری 3 WLیکی از پر فروش ترین مدل های کلید هوایی این برند بوده که قدرت قطع بالایی نسبت به دیگر مدل های کلید های هوایی زیمنس دارد.

نکات مهم هنگام خرید کلید هوایی زیمنس

پیش از خرید این محصول کسب اطلاعات لازم اهمیت بسیاری دارد. توجه به نکات مهم پیش از خرید این کلید های هوایی سبب می شود که محصولی متناسب با نیاز های خود خریداری کنید. در این صورت در هزینه ها نیز تا حد قابل توجهی صرفه جویی می شود. مواردی مانند جریان کلید هوایی، قدرت قطع آن، تعداد پل (سه پل یا چهار پل بودن)، نوع واحد میکرولوژیک و نوع شارژ فنر کلید هوایی که به دو صورت دستی و اتوماتیک امکان پذیر است از جمله نکاتی است که باید هنگام خرید انواع کلید هوایی به آن ها توجه شود.

6

کلید هوایی اشنایدر بهتر است یا زیمنس

شرکت اشنایدر در زمینه تولید کلید هوایی از جمله شرکت‌های مطرح و موفق در اروپا بوده که محصولات خود را به سراسر جهان عرضه می کند. علاوه بر کلید هوایی اشنایدر مواردی مانند محصولات خورشیدی، سیستم های فشار ضعیف و محصولاتی برای اتوماسیون و کنترل ساختمان از دیگر تولیدات این شرکت هستند.

هنگام مقایسه کلید هوایی اشنایدر و زیمنس باید به این نکته اشاره کرد که کلید هوایی اشنایدر بی شک از بهترین های بازار محسوب می شود و حتی با وجود قیمت بالا، برتری خود را نسبت به دیگر برند ها حفظ کرده است. کیفیت بسیار مناسب این کلید سبب طول عمر و ارزش خرید بالا آن شده است.

سابقه درخشان شرکت اشنایدر در زمینه تولید مصولات با کیفیت سبب اطمینان خاطر مشتریان این برند شده است. همچنین لازم به ذکر است خرید از شرکت مطرح اشنایدر مزیت های بسیاری دارد که مهم ترین آن ها کیفیت فوق العاده، ماندگاری بالا محصولات و تضمین اصالت کالا است. کیفیت بالا کلید های اشنایدر سبب شده است که مشتریان با خیال راحت به خرید این محصول بپردازند. بنابراین میتوان گفت که این کلید های هوایی نیازی به گارانتی ندارند.