به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

متن جذاب

متنی که کودک می‌خواند باید طوری باشد که بتواند او را جذب کند. مثلا کشش کافی را در او ایجاد کند تا کنجکاو شود که بداند در انتهای آن متن یا داستان قرار است چه اتفاقی بیفتد. خوب است داستان‌های ساده و جذاب بخواند که در حد سواد کلاس اول باشند.

متن ساده در سطح سواد کودک

خوب است متنی که کودک می‌خواند از کلماتی تشکیل شده باشد که او همه‌ی نشانه‌های موجود در آن را خوانده باشد. یا این که کلماتی باشد که در کتاب‌های درسی‌اش آن‌ها را خوانده است. اگر در هر صفحه یکی دو کلمه بود که فراتر از این حالت‌ها بود مساله‌ای نیست و باعث بیشتر شدن دایره واژگان او می‌شود. اما به شرطی که متن جذابی باشد که دانش‌آموز کلاس اولی به خواندن آن علاقه‌مند شود. برای دانلود رایگان کتاب روانخوانی کلاس اول می‌توانید از لینک زیر اقدام کنید و بخش‌هایی از کتاب‌های روانخوانی کلاس اول انتشارات دبستانک را بخوانید و اگر کتاب‌ها موردپسند و علاقه‌ی شما بود آن‌ها را خریداری کنید. خرید کتاب کودک از انتشارات دبستانک با ارسال پستی رایگان انجام می‌شود. بهترین کتاب روانخوانی اول دبستان، کتاب‌هایی هستند که نشانه به نشانه پیش می‌روند و کودک می‌تواند آن‌ها را در طی سال تحصیلی نیز استفاده کند.

تصحیح نکردن اشتباهات

 اگر فرزند شما هنگام خواندن، چند کلمه را اشتباه خواند، خواندنش را برای تصحیح اشتباهاتش قطع نکنید. اجازه دهید ادامه دهد. لازم نیست واکنش نشان دهد. فقط بهتر است آن کلمات را به خاطر بسپارید تا در جاهای دیگر آن‌ها را تمرین کنید. این تمرین‌های نامحسوس را می‌توانید هنگام انجام بازی یا انجام امور روزمره انجام دهید. هیچ اشکالی ندارد اگر او یک یا چند کلمه را غلط بخواند. تصحیح کردن مداوم شما موجب می‌شود که اعتماد به نفس خود را برای خواندن متن از دست دهد. به جای این کار خواندن او را تشویق کنید. تشویق‌های به موقع و مکرر شما باعث می‌شود که در طی زمان، روان‌خوانی او تقویت شود.

 

سوال پرسیدن کودک از بزرگ‌ترها

 از فرزندتان بخواهید که بعد از خواندن متن سوالی را برای شما روی کاغذ بنویسد تا شما پاسخ دهید. با این کار می‌تواند متوجه شود که آیا شما متن را خوب فهمیده‌اید یا خیر. این کار دو فایده دارد. هم اعتماد به نفس او را افزایش می‌دهد و هم باعث می‌شود برای پیدا کردن سوال برای شما، مجددا به متن مراجعه کند و این کار موجب تقویت روان‌خوانی او می‌شود.

اسامی آشنا

نکته‌ای که برای بهتر شدن روخوانی کودک لازم است این است که متنی را بخواند که نام  افراد، مکان‌ها و … برایش آشنا باشد. گاها کتاب‌های بی‌ارزش با ترجمه‌های بد یا ترجمه‌های ناقص چاپ می‌شود که ما را با ادبیات جهان هم آشنا نمی‌کند. ترجمه کتاب‌ها در دهه‌های پیش، کودکان را با ادبیات جهان آشنا می‌کرد اما کتاب‌های ترجمه‌ی امروزی اغلب بازاری و غیرارزشمند هستند. برای تقویت روخوانی باید متن‌ها برای کودکان آشنا باشد و طبعاً کتاب‌های ایرانی بهتر است و اگر کتاب ترجمه شده‌ای هم دارید، سعی کنید که نام‌ها برایش آشنا و گوش‌نواز باشد.

بلد بودن همه‌ی نشانه‌ها

نکته‌ی مهم بعدی برای بهتر شدن روخوانی، آشنایی با نشانه‌های حروف زبان فارسی است. کودکی که با نشانه‌های زبان فارسی آشنا نباشد، حتی در مقاطع بالاتر دبستان نه تنها در درست خواندن و نوشتن حروف هم‌صدا با شکل‌های متفاوت، مشکل دارد بلکه در خواندن بعضی از کلمه‌های ساده‌تر هم راحت نخواهد بود. در این صورت ابتدا با روش‌های درست باید اشکال دانش‌آموز را برطرف کرد. عیبی ندارد که دانش‌آموز کلاس چهارم باشد و حروف الفبای فارسی را مرور کند.

آشنا شدن با واژه‌های پرتکرار

نکته‌ای که به میزان زیادی به روانخوانی کمک می‌کند، آشنا شدن با واژه‌های پرتکرار است. بسیاری از واژه‌ها مانند بنابراین، این، آن، سپس، دیدن، شنیدن، گفتن، آمدن و رفتن نقش اصلی در متن ندارند اما در متن زیاد به کار می‌روند و به روانخوانی کمک می‌کنند. شما به عنوان والد می‌توانید کلمات پرتکرار را شکار کنید. مثلاً با کلمات بنابراین، گفتن، رفتن و غیر بازی جمله‌سازی راه بیندازید. پس اگر کلمه‌ای مثل سپس را انتخاب می‌کنید و قرار است با آن جمله بسازید؛ ببینید کدام‌یک زودتر در زمان مشخص جمله می‌سازید. این کار نیازمند تمرین مستمر است با یک الی دو روز جواب نخواهید گرفت. باید مداوم کار کنید. این بازی به قدری موثر است که در پایان متعجب خواهید شد چون بچه کاملاً در هنگام خواندن مسلط می‌شود و خودش روحیه پیدا می‌کند. آشنایی با نشانه‌ها باید طوری باشد که خودش بتواند بخواند و نیاز به کمک شما نداشته باشد. اگر فرزندتان با کلمات پرتکرار و حروف آشنا باشد بخاطر صرفه‌جویی در یادگیری کلمات پرتکرار حالا می‌تواند روی کلمات جدید و ناآشنا وقت بیش‌تری بگذارد و به راحتی از کلمات پرتکرار عبور خواهد کرد.

زمان مناسب

 نکته‌ی دیگری که در بهتر شدن روخوانی کلاس اول موثر است، انتخاب زمان مناسب توسط شماست. زمان مناسب، موقعی است که هم شما و فرزندتان حوصله داشته باشید. ما خودمان مواقعی از روز حوصله انجام کاری نداریم، فرزند شما هم همینطور است. شما هم زمانی را انتخاب کنید که ذوق و شوق خواندن داشته باشد.

همراهی با کودک

 

نکته‌ی مهم بعدی، همراهی کردن شما با فرزندتان است. به خصوص در بازی با کلمات پرتکرار، همراهی شما بسیار لازم است. اصولاً در پروژه‌ی بهتر شدن روخوانی فرزندتان، همراهی شما لازم است.

همراهی کودک با بزرگترها

 نکته‌ی بعدی که در روخوانی موثر است، همراه کردن فرزندتان با شماست. امروز روزنامه‌های چاپی کم‌تر استفاده می‌شود و اکثراً با گوشی، روزنامه می‌خوانند. مطالب یک الی دو کانال خبری را انتخاب کرده و بررسی کنید که با مطالب آن مشکل نداشته باشید. به ساده و دشوار بودن کلمات آن کاری نداشته باشید. یکسری از کارها در روز باید بصورت فیزیکی انجام دهید؛ مثل اتو زدن، آشپزی، جارو، گردگیری، مرتب کردن اتاق و … که تمام افراد فارغ از شغل‌شان یکسری کارهای روتین روزانه دارند. از کودکان بخواهید چون وقت ندارید، او برای شما عنوان‌های کانال خبری را بخواند. به درست یا اشتباه خواندن او کاری نداشته باشید، تصحیح نکنید تا توی ذوقش نخورد. همین که بخواند کافی‌ست. این کار را به صورت مداوم انجام دهید. اگر از خبری شاد یا ناراحت می‌شوید، احساس خوشی یا غم‌تان را نشان دهید. اجازه دهید که متوجه شود، خبری که برای شما می‌خواند در وقت شما صرفه‌جویی می‌کند.

3 کتاب عالی برای روانخوانی کلاس اول انتشارات دبستانک

کتاب‌های سواد خواندن اول دبستان، فلسفیدن اول دبستان و آموزش گردشگری اول دبستان برای روانخوانی کلاس اول بسیار مناسب هستند. این سه کتاب نشانه به نشانه پیش می‌روند و برای استفاده در طول سال تحصیلی نیز بسیار مفید و کارآمد هستند. در تصاویر زیر بخشی از این کتاب‌ها را ببینید:

1011

برای خرید این کتاب‌ها به سایت دبستانک dabes.ir مراجعه کنید یا با تلفن انتشارات دبستانک 02188801371 تماس بگیرید و خرید خود را انجام دهید. ارسال پستی کتاب‌های دبستانک به همه جای ایران رایگان است، حتی اگر یک کتاب بخرید.