به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

ترخیص کالا از گمرک چیست؟

به طور کلی می توان گفت که ترخیص کالا از گمرک یعنی انجام کلیه اقداماتی که برای ترخیص کالاهای وارداتی و صادراتی خود انجام می دهید. اقدامات حمل و نقل و ترخیص کالا معمولاً توسط صاحبان کالا یا نمایندگان قانونی آنها انجام می شود.

ترخیص کالا یک فرآیند و مجوز رسمی است که در امر صادرات و واردات کالا در سطح بین المللی کاملاً الزامی و ضروری است که مستلزم ارائه مدارک لازم جهت ترخیص کالا، عوارض پرداختی و مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه ها می باشد. برای هزینه های ذخیره سازی و حمل و نقل شده و ...

در طی فرآیند و مراحل ثبت سفارش و ترخیص کالا، اسناد و مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک باید به صورت فیزیکی یا الکترونیکی تهیه، تنظیم و ثبت شود و هزینه های آن شامل مالیات، عوارض گمرکی، سود بازرگانی و سایر امکانات، باید فراهم شود. به واردکنندگان و صادرکنندگان ارائه یا اعلام شود. از آنجایی که انجام این اقدامات کاری تخصصی و پیچیده است و نیازمند شناخت کامل فرآیند آن است، فرآیند ترخیص کالا از گمرک عموماً به شخصی به نام کارگزار ترخیص کالا سپرده می شود.

انواع کالاهای وارداتی:

کالاهای مجاز وارداتی: برای واردات این نوع کالا نیازی به اخذ مجوز نیست.

کالاهای وارد شده تحت شرایط: واردات این نوع کالا نیازمند مجوز می باشد.

کالاهای ممنوعه وارداتی: واردات این نوع کالاها ممنوع است.

مجوزهای مربوط به ترخیص کالا از گمرک

هنگام صادرات کالا، کالاها به سه گروه مجاز برای صادرات، مشروط برای صادرات و ممنوعه برای صادرات تقسیم می شوند. برای ترخیص کالا، اخذ مجوزهای لازم برای هر گروه از کالاهای صادراتی متفاوت است. علاوه بر این، صادرات برخی محصولات مستلزم اخذ مجوز از برخی سازمان های دولتی است. به عنوان مثال برای صادرات ضایعات باید از سازمان انرژی اتمی ایران مجوز دریافت کرد.

تعیین انواع مسیرها

در فرآیند ترخیص کالا از گمرک، بررسی ها توسط کارشناسان گمرکی انجام می شود که طبق قوانین گمرکی در سه مسیر سبز، زرد و قرمز قرار می گیرند.

 

هنگام تعیین مسیرهای گمرکی، عواملی که اظهارنامه را در مسیرهای مختلف قرار می دهند عبارتند از:

تعرفه کالا یا کد hs

وضعیت محصول (نو یا دست دوم)

مولد یا تجاری بودن

سابقه واردات داشته باشید

از نظر اقتصادی فعال باشند

وضعیت مالیاتی

 

راه سبز

اسنادی که در مسیر سبز قرار می گیرند به اختصار بررسی می شوند. اظهارنامه های درج شده در این مسیر کمترین ریسک واردات را دارند و بدون ارزیابی اسنادی و فیزیکی ترخیص می شوند. معمولا کالاهایی که مشمول استانداردهای اجباری نیستند در این مسیر قرار می گیرند.

ارزیابی و کارشناسی مدارک در لاین سبز به صورت مستقیم و همزمان در درب خروجی گمرک انجام می شود.

معمولا در فرآیند واردات، ترخیص اظهارنامه های سطح یک در مدت یک ساعت انجام می شود.

عوامل موثری که گزارش را در مسیر سبز قرار می دهند عبارتند از:

کارت ویزیت شرکت های تولیدی

حسابداری مالیاتی

عدم وجود انحراف و مغایرت در اظهارنامه

مسیر زرد

اسناد اعلامی خط زرد به دقت بررسی می شوند اما نیازی به ارزیابی فیزیکی ندارند. محصولاتی که نیاز به مجوزهای خاص مانند مجوز وزارت بهداشت یا مجوز سازمان استاندارد دارند در این خط قرار می گیرند.

در مسیر زرد، تاخیر بر حسب روز محاسبه می شود. علاوه بر این دوره کارشناسی ممکن است به چند روز زمان نیاز داشته باشد.

مسیر قرمز

مدارک اظهارنامه های درج شده به این صورت به دقت بررسی شده و بازرسی فیزیکی نیز انجام می شود. علاوه بر این در صورت لزوم آزمایشات لازم نیز بر روی آن انجام می شود. به عبارتی کالاهای پرخطر در این مسیر قرار می گیرند.

مسیر آبی

این مسیر در حال حاضر در ایران فعال نیست، مگر در مواردی که نیاز به ترخیص کالا در اسرع وقت و در مواقع ضروری باشد. معمولا رسیدگی به اسناد و یا بازرسی این نوع کالاها پس از حمل به انبار صاحب کالا و ترخیص آنها به صورت محموله کامل انجام می شود.

در تمامی مسیرها ارزش کالاهای وارداتی و کالاهای مشابه در سوابق گمرکی بررسی و مقایسه می شود. معمولا افرادی که به تازگی کارت بازرگانی دریافت کرده اند در خط قرمز قرار می گیرند. همچنین گاهی و به صورت تصادفی، یک شی در خط سبز یا قرمز قرار می گیرد. البته این امکان وجود دارد که در هر دوره با تشخیص کارشناس اصلاح دوره لازم باشد.

هزینه های گمرکی

همانطور که گفتیم ترخیص کالا نیاز به مجوزهای لازم برای هر گروه دارد. واردات و صادرات شامل دو روش دائمی و موقت است که هزینه هر کدام با دیگری متفاوت است. در صادرات نهایی، بارگیری، تخلیه، آزمایش و تعرفه پرداخت می شود. در صادرات موقت، تجار از پرداخت برخی هزینه ها مانند عوارض گمرکی یا سود بازرگانی معاف هستند.

هزینه های گمرکی:

هزینه ترخیص کالا از صاحب کالا یا نماینده وی در زمان ترخیص کالا از گمرک اخذ می شود. این هزینه ها شامل موارد زیر است:

وزارت راه

انبارداری

دموراژ

عملیات بندری

THC

حقوق و عوارض گمرکی

استاندارد و آزمایشگاهی

حمل و نقل باری نواری و داخلی

علاوه بر این، برخی از هزینه ها شامل هزینه های اضافی مانند مثل بیش بود ارزش، کسر تخلیه و تفاوت تعرفه می شوند.

https://kamyartarkhis.ir/