به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

چرا اصلاً باید عینک بلوکات یا بلوکنترل بخریم؟

 

نور آبی، دلیل اصلی استفاده از عدسی‌های بلوکات و بلو کنترل است. نور آبی موجود در پرتوهای نور خورشید و همچنین نور ساطع شده از صفحه نمایشگر گوشی‌های موبایل، لپ‌تاپ‌ها، مانیتورها و. سلامت چشم ما را تهدید می‌کند و سبب بروز مشکلات بینایی می‌شود.

افرادی که در طول روز ساعات طولانی (بیشتر از 4 ساعت) را در حال استفاده از تلفن‌های همراه، ابزارهای دیجیتالی و در محیط خارج از منزل می‌گذرانند، معمولاً بیشتر از سایر افراد دچار مشکلات مرتبط با سلامت چشم ناشی از کار با نور آبی می‌شوند.

این نور آبی دارای طول موج کوتاه و انرژی بالایی است و پس از برخورد با چشم جلوی شبکیه جمع شده و به تدریج وارد آن می‌شوند. در نتیجه فشار مضاعفی به چشم وارد می‌گردد و در صورتی که چشم ما به طور مدام در معرض تابش نور آبی باشد، دچار عوارضی مانند آب مروارید، خشکی چشم و بیماری دژنراسیون ماکول خواهد شد.

معمولاً پزشکان و متخصصان به این دسته از افراد توصیه می‌کنند که اقدام به خرید و استفاده از عینک کامپیوتر کنند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، بدون شک تهیه یک عینک کامپیوتر از یک فروشگاه معتبر می‌تواند مزیت‌های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

عینک بلوکات چیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟

عدسی بلوکات دارای پوششی ضد نور آبی است و از رسیدن این نور به چشمان ما ممانعت می‌کند. به طور کلی نور مرئی شامل سه رنگ قرمز، آبی و زرد می‌شود. رنگ آبی طول موجی میان 400 تا 500 نانومتر دارد و معمولاً تجهیزات الکترونیکی مانند مانیتورها، نمایشگر گوشی و حتی نور محیط در ایجاد چنین نوری نقش دارند.

قرار گرفتن چشم در معرض این نور آبی می‌تواند سبب خستگی و خواب آلودگی و حتی منجر به بروز کم بینایی یا تاری دید یا بیماری‌های چشمی مانند دژنراسیون ماکولا گردد، اما عدسی بلوکات در برابر این نور مضر یک سد بسیار محکم ایجاد می‌کند و مانع از عبور این نور از شیشه عینک و ورودش به چشم ما می‌شود.

این عدسی هم برای استفاده در روز و هم برای استفاده در شب مناسب هستند و شما می‌توانید برای خرید عینک بلوکات در ابتدا جهت معاینه و مشخص شدن نمره چشم احتمالی به پزشک مراجعه نمایید و سپس با توجه به نیاز چشمتان عدسی بلوکات را خریداری کنید.

شما می‌توانید این نوع عینک را عینک موبایل یا کامپیوتر بدانید و برای استفاده از وسایل الکترونیکی از این نوع عدسی‌ها استفاده کنید.

عینک بلوکنترل چیست؟ آیا عینک بلوکنترل، همان عینک کامپیوتر است؟

همانطور که بارها به این موضوع اشاره کردیم، در میان نورهای آبی نور آبی بیشترین ضرر ممکن را برای چشمان ما دارد. اگر در طول روز از دستگاه‌های دیجیتال زیاد استفاده می‌کنید، عدسی بلو کنترل کمک می‌کند دید بهتری داشته باشید و آسیبی نیز به چشمانتان وارد نشود. با کمک این عدسی همچنین چشم شما کمتر خسته می‌شود و از وارد شدن فشار زیاد بر آن نیز جلوگیری می‌شود. در صورتی که کار و فعالیت شما در طول روز بیشتر به وسیله لپ‌تاپ و کامپیوتر است، توصیه می‌کنیم که برای خرید عینک زایس که یکی از برندهای مطرح در این حوزه است، حتماً اقدام کنید.

حالا که با چیستی دو عینک بلوکات و بلوکنترل آشنا شدید، نوبت آن رسیده که در مورد تفاوت عینک بلوکات و بلوکنترل هم اطلاعاتی کسب کنید به همین علت ادامه مقاله را به این موضوع اختصاص دادیم.

تفاوت عینک بلوکات و بلوکنترل به زبان ساده!

images_1670502832.jpg

شناخت تفاوت‌های میان عدسی بلوکات و بلو کنترل و استفاده مناسب از این دو برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات بینایی یا عیوب انکساری چشم بسیار حائز اهمیت است.

در ادامه به صورت تیتروار و توضیح کوتاه، این تفاوت‌ها را برای شما آماده کرده ایم:

  • عملکرد عدسی بلوکات از نظر حذف پرتوهای UV بین 93 تا 97 درصد است و با فیلتر کردن کامل تمامی پرتوهای تابیده شده به چشم (چه مضر و چه مفید) همراه است. در واقع قابلیت UV در عدسی بلوکات 420 است. اما این عملکرد در عدسی بلو کنترل هوشمندانه‌تر است و فیلترینگ این عدسی تنها مانع از ورود پرتوهای مضر و خطرناک به چشم می‌شود. این فیلتر در عدسی بلو کنترل از بازتاب و انعکاس نور آبی به چشم جلوگیری می‌کند و در نتیجه آسیبی به شبکیه وارد نمی‌شود. عبور نور آبی با طول موج 380 تا 450 نانومتر از عدسی بلو کنترل غیرممکن است.
  • عدسی بلو کنترل علاوه بر کنترل عوارض خستگی شدید در هنگام استفاده طولانی از دستگاه‌های دیجیتال، از بروز عوارض دیگری مانند تهوع، سرگیجه و سردرد نیز جلوگیری می‌کند. همچنین در مشاغل حساسی که به وضوح در دید نیاز دارند، عدسی بلو کنترل با قابلیت بالا بردن میزان کنتراست، کیفیت دید فرد را افزایش می‌دهد. اما عدسی بلوکات علاوه بر کاهش نورهای آزار دهنده و افزایش کنتراست، بینایی فرد را نیز بهبود می‌دهد و سلامتی چشم‌ها را تضمین می‌کند.
  • از نظر قیمت نیز عدسی بلوکات ارزان‌تر از عدسی بلو کنترل است و کاربرد عمومی‌تری هم دارند. عدسی‌های بلوکات برای افرادی که روزانه بیش از 4 تا 8 ساعت را با سیستم‌های دیجیتالی سروکار دارند به شدت توصیه می‌شوند. عدسی بلو کنترل نیز برای افرادی توصیه می‌شود که هم‌زمان با اشعه مضر آفتاب در محیط‌های باز با ابزار و سیستم‌های دیجیتال نیز برای طولانی مدت سر و کار دارند.

از کجا عینک مناسب خود را تهیه کنیم؟

در بازار برندهای زیادی وجود دارند که اقدام به تولید عینک بلوکات و بلوکنترل می‌کنند، اما کدام یک از این موارد معتبرند و نمایندگی آن‌ها کدام است؟ در این زمینه ما قصد داریم به شما فروشگاه تخصصی عینک امیر را معرفی کنیم. این فروشگاه با تامین بهترین برندهای عینک برای شما سعی دارد محصولاتی باکیفیت را برای مراقبت از چشمان شما ارائه کند. به عنوان مثال عینک زایس، یکی از بهترین تولید کننده‌های عینک بلوکات و بلوکنترل است.

نظر شما در این زمینه چیست؟ شما می‌توانید تجربیات و نظرات خود را در این حوزه با ما به اشتراک بگذارید.