به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

از گذشته مدارس تیزهوشان مورد توجه بسیاری از والدین و دانش‌آموزان بوده‌اند. بررسی وضعیت رتبه‌های برتر کنکور در سال‌های اخیر آمارهای جالبی از مدارس تیزهوشان را نشان می‌دهد. طبق آمار جمع‌آوری‌شده از رتبه‌های برتر سال گذشته 67 درصد افراد برتر کنکور در مدارس تیزهوشان (سمپاد) تحصیل می‌کردند. بنابراین با توجه به اهمیت زیادی که مدارس تیزهوشان در قبولی در کنکور سراسری دارند، آگاهی از راه‌های قبولی در آزمون تیزهوشان می‌تواند نقش مؤثری برای ادامه تحصیل دانش‌آموزان رشته‌های مختلف داشته باشد. در این مطلب توضیحات کاملی را در خصوص منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم ارائه می‌کنیم. 

بهترین منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم

وجود معلم و شرکت در کلاس‌های آموزشی تأثیر غیرقابل‌انکاری در یادگیری دارد و اساس همۀ یادگیری‌ها بر پایه شرکت در کلاس است. استفاده از کلاس‌های آمادگی تیزهوشان و تقویتی تیزهوشان نیز فواید زیادی دارد. اما متأسفانه معمولاً دسترسی به کلاس‌های آمادگی در آزمون تیزهوشان و شرکت در آن‌ها برای همه داوطلبان امکان‌پذیر نیست. علاوه بر آن همه‌ی کلاس‌های آمادگی تیزهوشان از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند. بنابراین باید دنبال جایگزین مناسبی بود. کتاب‌های کمک‌آموزشی مناسب‌ترین منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم هستند. در ادامه فهرستی از بهترین منابع آزمون تیزهوشان نهم را به شما معرفی می‌کنیم.

کتاب های کمک درسی تیزهوشان نهم

برای مطالعه کلی نیز داوطلبان عزیز می‌توانند از کتاب‌های جامع آمادگی تیزهوشان نهم از جمله کتاب «آزمون‌های نمونه دولتی و تیزهوشان 31+1 استان نهم به دهم پویش اندیشه خوارزمی» و «کتاب جامع تیزهوشان نهم انتشارات مهر و ماه» استفاده کنند. 

سوالات آزمون تیزهوشان نهم

در مقطع نهم به دهم، سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دو دستۀ سوالات استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی تقسیم می‌شود. در بخش سوالات استعداد تحصیلی سوالات از عناوین درسی ریاضیات، علوم تجربی، قرآن و پیام‌های آسمانی و مطالعات اجتماعی و زبان و ادبیات فارسی مطرح می‌شوند و هر یک از مواد امتحانی دارای ضریب مختص خود بوده و برخی از آن‌ها نیز با توجه به رشتۀ تحصیلی مورد تقاضای دانش‌آموز، متفاوت هستند. در جدول زیر این ضرایب را مشاهده می‌کنیم. 

ضرایب دروس در آزمون تیزهوشان نهم

یکی از بهترین راه‌های آماده شدن برای هر آزمون، مطالعۀ نمونه سوالات دوره‌های پیشین آن آزمون است. این کار باعث می‌شود داوطلبان با سبک طراحی سوالات آشنا شوند و بر آن اساس برای مطالعه منابع امتحانی برنامه‌ریزی کنند. از آنجایی که آزمون ورودی تیزهوشان نیز یک آزمون مهم و سرنوشت‌ساز است، آماده شدن برای آزمون و موفقیت در این رقابت بزرگ، باید با یک برنامه‌ریزی دقیق همراه باشد. به همین دلیل به دانش‌آموزانی که قصد شرکت در آزمون تیزهوشان را دارند توصیه می‌کنیم قبل از آزمون، نمونه سوالات آزمون تیزهوشان نهم و پاسخنامه آزمون سال‌های قبل و یا سوالات شبیه‌ساز تیزهوشان را مطالعه کنند.

هر ساله این سوالات به‌همراه پاسخ کلیدی آن‌ها از طرف سازمان استعدادهای درخشان منتشر می‌شود. برخی از کتاب‌های کمک‌آموزشی حل تشریحی و کامل سوالات را منتشر می‌کنند و دانش‌آموزان با مطالعه آن‌ها می‌توانند نکات جدید را بیاموزند. توصیه ما به شما داوطلب عزیز این است که ابتدا سعی کنید سوالات را با دانسته‌هایتان حل کنید و در آخر به پاسخ‌نامه مراجعه کنید. هم‌چنین با توجه به تغییراتی که در محتوای کتاب‌های درسی وجود دارد، بهتر است اولویت خود را در حل و بررسی سوالات سال‌های نزدیک قرار دهید. توجه داشته باشید علاوه بر نمونه سوالات سالیان گذشته تیزهوشان برخی سوالات تألیفی از برخی مؤسسات می‌تواند به آمادگی بیشتر شما کمک کند.

مواد امتحانی، تعداد سوالات و مدت‌زمان آزمون تیزهوشان نهم به دهم

برای آمادگی در آزمون تیزهوشان نهم به دهم ابتدا باید سبک و منابع سوالات آشنا شد. سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم  به دو دستۀ سوالات استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی تقسیم می‌شود. سوالات استعداد تحلیلی که سابقۀ زیادی در آزمون تیزهوشان نهم به دهم ندارند، برای ارزیابی قدرت تحلیل دانش‌آموزان، از منبعی خارج از کتاب‌های درسی طرح شده و شامل 50 سؤال است که برای پاسخگویی به آن‌ها 50 دقیقه وقت در نظر گرفته شده است.

نیمی از سوالات آزمون تیزهوشان نهم نیز به سوالات استعداد تحصیلی اختصاص پیدا کرده است. این 50 سؤال از کتب درسی پایه‌های هشتم و نهم دورۀ اول متوسطه مطرح می‌شوند و دانش‌آموزان می‌بایست در مدت‌زمان 70 دقیقه، به آن‌ها پاسخ دهند. هر یک از مواد امتحانی دارای ضریب مختص خود بوده و برخی از آن‌ها نیز با توجه به رشتۀ تحصیلی مورد تقاضای دانش‌آموز، متفاوت هستند. 50 سؤال استعداد تحصیلی به طور مساوی از دروس ریاضیات، علوم تجربی، قرآن و پیام‌های آسمانی، مطالعات اجتماعی و زبان و ادبیات فارسی طراحی می‌شوند که در میان دروس ریاضیات و علوم تجربی بیشترین ضریب سمپاد مهارتی را به خود اختصاص داده‌اند.

تمام سوالات آزمون تیزهوشان اعم از سوالات بخش تحلیلی و بخش تحصیلی به صورت تستی و چهارگزینه‌ای طراحی می‌شوند و در این آزمون نمرۀ منفی نیز وجود دارد. به‌طوری که به‌‌‌ازای هر پاسخ صحیح، 3 نمره مثبت و برای هر پاسخ غلط، 1 نمره منفی لحاظ می‌شود. در ضمن به سوالاتی که دارای بیش از یک پاسخ  باشند، 1 نمره منفی تعلق می‌گیرد. گاهی سوالات استعداد تحصیلی در سطح محتوای کتاب درسی و به صورت تلفیقی از مفاهیم و مهارت‌های دو یا چند ماده درسی طرح می‌شوند.

جمع‌بندی

در اینجا از منابع امتحانی آزمون تیزهوشان نهم به دهم و منابع کمکی قبولی در این آزمون صحبت کردیم. با وجود تمام خوبی‌ها و مزایایی که کتاب‌های کمکی دارند، جای مطالعه کتاب درسی را نمی‌گیرند. توصیه ما به متقاضیان شرکت در آزمون ورودی نهم به دهم مدارس تیزهوشان تسلط به تمامی مطالب موجود در کتاب‌های درسی پایه هشتم و نهم اعم از مطالب بخش مطالعه آزاد و استفاده از کتاب‌های کمکی است.