به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

 الاینمنت لیزری به معنای تراز و هم محور کردن است و به معنای دیگر عنصر به معنای همسویی محور تقارن ماشین های شده Couple است. در واقع پایه های دستگاه در حالت توقف به گونه ای تنظیم می شوند که در زمان کارکرد عادی دستگاه تمامی محورهای چرخش در یک محور قرار می گیرند. عدم الاینمنت و انواع آن برای انجام صحیح سرویس های الاینمنت، لازم است که عدم الاینمنت را بدانید. حالت هایی که باعث می شود محورهای تقارن ماشین ها در یک جهت قرار نگیرند، نامناسبی می گویند. انواع عدم الاینمنت عبارتند از: انحراف زاویه ای عمودی و افقی (دو محور با هم یک زاویه تشکیل می دهند) عدم الاینمنت موازی عمودی و افقی (دو محور موازی با یکدیگر هستند اما محورها تراز نیستند.) بنابراین برای همسویی لازم است چهار عنصر برداری اندازه گیری شود تا بتوان مجموع این بردارها را تا حد مجاز کاهش داد. انواع روش های المان سرویس های الاینمنت لیزری شفت با روش های زیر انجام می شود:

1-چشمی 2- ساعت اندازه گیری 3- تیغ اره 4- استفاده از تراز و رزوه 5- استفاده از فیلر گیج 6- استفاده از شمش و پرکننده 7- لیزر 8- استفاده از دوربین فیلمبرداری Accurate ساعت چگونه کار می کند در روش المان سنتی از ساعت اندازه گیری برای الاینمنت کردن محورهای افقی و عمودی دستگاه استفاده می شود. دقت اندازه گیری این ساعت ها 0.01 میلی متر است. پس از اندازه گیری میزان انحراف محور عمودی و افقی، با استفاده از داده های به دست آمده محاسبات لازم انجام می شود. سپس با استفاده از محاسبات، میزان حرکات لازم برای الاینمنت کردن محور به دست می آید. روش های مختلفی برای اندازه گیری با ساعت نشانگر وجود دارد که عبارتند از: روش دو ساعته معکوس مناسب ترین روش برای کوپلینگ های میانی است. همچنین با این روش می توان خطاهای محور حرکت را به درستی شناسایی و رفع کرد. روش لبه و پیشانی دو ساعته این روش برای کوپلینگ های بدون واسطه که دارای خطای حرکت محوری هستند مناسب است روش لبه و پیشانی سه ساعته این روش برای کوپلینگ های بدون واسطه که خطای حرکت محوری ندارند مناسب است. روش دو ساعت پیشانی با گاردان این نوع اندازه گیری برای کوپلینگ های مسافت طولانی مناسب است. هنگام استفاده از ساعت نشانگر باید به این نکته توجه کنید که پایه های ساعت دارای خطای کمانش هستند. بنابراین لازم است این خطا اندازه گیری و در محاسبات اعمال شود. معایب اندازه گیری المان با ساعت نشانگر از معایب اندازه گیری توسط ساعت نشانگر می توان به موارد زیر اشاره کرد: گیر کردن چرخ دنده ها خطاهای ناشی از خواندن اعداد خطاهای ناشی از عمودی نبودن پیستون امکان حرکت در سیستم های اهرمی تأثیر حرکات محوری وجود کمان در پایه ساعت صرف زمان زیادی برای محاسبات المان با الاینمنت و نخ و روش کار آن روش دیگری که توسط سرویس های المان استفاده می شود، روش تراز نخی است. الاینمنت و رزوه معمولاً برای تراز کردن چرخ دنده ها و چرخ های زنجیره ای افقی و عمودی استفاده می شود. معمولاً المان بندی به وسیله تراز و نخ در فواصل دور بسیار دقیق است. همچنین اگر قطر پولک ها زیاد باشد این دقت بیشتر می شود. نحوه کار تراز و نخ به این صورت است که نخ روی دو سطح با حالت کاملاً کشیده برخورد می کند. سپس با تغییر سطوح عمودی و افقی تمام نقاط پول و قرقره مماس بر نخ می شود. در این حالت تراز به درستی انجام می شود.

2

شرکت مهندسی آکوپایش چندین سال است که با خدمات پایش وضعیت و بهترین دستگاه ها و کارشناسان با تجربه بخش بزرگی از تجهیزات دوار صنایع نفت، گاز و پتروشیمی را عیب یابی و پایش کرده است و این امر کمک به افزایش تولیدات این صنایع می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتراز خدمات بالانس تخصصی در محل، الاینمنت لیزری، آنالیز ارتعاشات و ... با شماره ۰۹۳۵۳۲۴۲۳۷۰ تماس گرفته و یا به سایت رسمی شرکت آکوپایش به آدرس https://akopayesh.ir مراجعه کنید.