به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

لوله های پلاستیکی برای انتقال آب و سایر مواد مایع از یک مکان به مکان دیگر بسیار محبوب هستند. انواع مختلفی از لوله ها و درجه های (مقاومت) متفاوتی جهت نصب در مکان های مختلف وجود دارد. برخی از انواع رایج‌تر مرتبط با محوطه‌سازی فضای باز در زیر به تفصیل آمده است. برخی دیوارهای داخلی و خارجی صاف دارند و برخی ممکن است موجدار باشند. هر نوع از لوله های پلاستیکی هدفی دارند و نوع صحیح باید برای کاربرد خاص استفاده شود.

  • یکی از مزایای مهمی که لوله های پلاستیکی دارند این است که مقاوم در برابر آب و هوا هستند.

انواع لوله های پلاستیکی در برابر تمام شرایط آب و هوایی به استثنای شدیدترین شرایط مقاوم هستند. لوله های پلاستیکی به دلیل تطبیق پذیری و در دسترسی آسان در بازار در اولویت انتخاب ترجیح داده می شوند. همچنین پلاستیکی بودن آن ها باعث سبک وزن شدن و نصب آسان را فراهم کرده است. لوله‌های پلاستیکی متعددی برای اهداف مختلف وجود دارد و در اندازه‌های قطری مختلف برای گنجاندن مقادیر مختلف آب تولید می شوند. رایج ترین قطری که برای پروژه های فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد، یک لوله با قطر 4 اینچ است.

در اینجا برخی از اطلاعات اولیه در مورد لوله های کاروگیت با توجه به استحکام آورده شده است:

  1. لوله کاروگیت سایز بزرگ

این لوله‌ها دارای یک دیواره داخلی صاف و یک دیواره بیرونی موجدار بوده و بسیار قوی هستند. لوله دو جداره کاروگیت را می توان قوی ترین نیز نام برد. این نوع با استفاده از پلی اتیلن با چگالی بالا ساخته شده است، به زبان ساده، یک پلاستیک واقعا قوی. این لوله از نظر استحکام معادل لوله بتنی است، اگرچه وزن سبک تر و برش بسیار آسان تر و همچنین مقرون به صرفه تر را به ارمغان آورده است. می توان از آن در چندین پروژه متفاوت استفاده کرد، اما معمولاً در مواردی که به استحکام بالایی نیاز باشد، از آن استفاده می کنند. (به عنوان مثال، یک تونل تجاری که در آن کامیون ها در منطقه ای که لوله در زیر زمین نصب شده است حرکت می کنند). به دلیل وزن سبک تر، لوله های HDPE نگرانی کمتری در حمل و نقل دارند و برای جابجایی آن نیازی به تجهیزات و بالابر سنگین نیست، مگر اینکه لوله هایی با قطر بزرگتر مورد نیاز باشد.

همچنین در بخش نصب می توان آن را با اره پی وی سی پایه یا اره رفت و برگشتی برش داد. قیمت آن ها معمولاً به طور قابل توجهی کمتر از لوله بتنی است، به خصوص با توجه به زمان نصب کار، در پروژه مقرون به صرفه بودن را به وضوح به تصویر می کشد.

  1. لوله های کاروگیت سایز کوچک و انعطاف پذیر

از نظر استحکام، این لوله در کفه پایین ترازو قرار می گیرد. با این حال، اگر نیازی به انتخاب محکم‌تر لوله نباشد، قیمت آن، مقرون به صرفه‌ترین قیمت است. این لوله به دلیل استحکام دیواره کم آن بسیار انعطاف پذیر است و معمولاً در رول های متراژ بندی شده عرضه می شود. متداول ترین کاربرد این لوله برای استفاده در لوله کشی زهکشی است که نسخه سوراخ دار این لوله این کار را انجام می دهد و به صورت خلاصه به آن لوله کاروگیت زهکش می گویند، اما کاربردهای دیگری نیز برای آن وجود دارد، مانند زهکشی اطراف پی ساختمان و دیوار. از نوع بدون سوراخ این لوله در اماکنی که برای رساندن مایع به نقطه تخلیه نهایی که چرخش و خمش های زیادی در مسیر لوله کشی وجود دارد نیز استفاده می شود. انعطاف‌پذیری این چرخش‌ها را بدون نیاز به استفاده از اتصالات زیادی مانند تمام لوله‌های قبلی که ذکر شد، امکان‌پذیر می‌سازد. همین نکته باعث صرفه جویی در کار نصب و همچنین کاهش هزینه به دلیل عدم استفاده از اتصالات مورد نیاز می شود.

اگر متن را به دقت خوانده باشید، متوحه شده اید که در چند جا از کلمه پلی اتیلن استفاده کرده ایم، پس بهتر است یک توضیح کامل در مورد آن ها نیز ارائه دهیم تا این مقاله یک مقاله تکمیل برای شما عزیزان باشد.

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله های پلی اتیلن نسل جدید لوله های انعطاف پذیر پلاستیکی هستند که به لوله های مدرن معروف اند. این لوله ها از جنس پلی اتیلن با دانسیته بالا هستند و به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارند جزو پر کاربرد ترین لوله ها در جهان می باشند.

لوله های پلی اتیلنی به دو دسته تقسیم می شوند :

۱-لوله های پلی اتیلن تک جداره (تحت فشار) : این نوع لوله پلی اتیلن ، دارای تحمل فشار داخلی بالایی هستند و در مصارف انتقال آب ، فاضلاب ، گاز و زهکشی در زمینه کشاورزی، محافظت از کابل های برق و مخابرات و..کاربرد دارند.

۲-لوله های پلی اتیلن دوجداره (بدون فشار – ثقلی ) : این نوع لوله ها در شبکه های کوچک و بزرگ انتقال آب و فاضلاب بصورت ثقلی و بدون فشار درونی مورد استفاده قرار می گیرند. به لوله های دو جداره ی پلی اتیلنی لوله کاروگیت گفته می شود.

پس اکنون به سوال لوله های کاروگیت چیست می توان اینگونه پاسخ داد؟

لوله های کاروگیت Corrugated pipe از دو لایه ی مجزای پلی اتیلن تشکیل شده اند , لایه داخلی کاملا صاف و صیقلی به رنگ آبی یا زرد و لایه بیرونی موج دار به رنگ سیاه. در واقع وجود این دو لایه سبب می‌شود که مایعات با فشاری کنترل شده از آن عبور کنند.

سطح صاف داخلی و انعطاف پذیر آن مانع از تجمع رسوب و گرفتگی لوله می شود. و سطح خارجی شیاردار لوله نیز سبب افزایش مقاومت لوله در برابر فشار خاک می شود. استفاده از رنگ آبی و زرد درون این لوله ها نیز به موضوع ویدئوگرافی اشاره دارد زیرا کارفرما برای ردیابی می تواند از ویدئوگرافی استفاده کند.

این لوله ها طول عمر بالایی دارند .می توانند برای مدت طولانی فشار زیر خاک را تحمل کنند. و بسیار ارزان و مقرون به صرفه می باشند. به همین دلیل پرکاربردترین لوله جهت عبور سیالات با ماهیتهای فاضلابی اسیدی و بازی و پسابهای صنعتی در ایران و سایر نقاط دنیا هستند.

لوله کاروگیت و ساختار آن

این لوله ها از نظر تحمل فشار خارجی در سه بخش فشاری ۱۶ -۳۱٫۵ -۶۴ کیلونیوتن تولید می شوند. که هرکدام مصرف خاصی به لحاظ نوع سطح خاک فشار بار سطحی و زیر سطحی دارند . در ایران لوله کاروگیت حتما باید 31.5 کیلو نیوتن بر متر مربع مقاومت مکانیکی داشته باشد.

از این لوله‌ها در شبکه‌های آبیاری تحت فشار نمی توان استفاده نمود، زیرا لوله های کاروگیت فشار بار داخلی ندارند. یعنی سیال در حال عبور از داخل این لوله ها فشار بار داخلی ندارد و این لوله ها عملا به عنوان یک جوی زیر زمینی وظیفه انتقال سیالات مایع را به عهده دارند.

اکنون که تا اینجا مطالعه کرده اید، بد نیست اطلاعاتی در مورد نحوه ساخت آن ها نیز به دست آورید:

نحوه تولید لوله کاروگیت

لوله های کاروگیت به دو صورت ساخته می شوند :

۱-لوله ی کاروگیت : در این نوع لوله ها مواد پلی اتیلنی به صورت یک تکه قالب گیری و پرس می شوند . برای اتصال این لوله ها از کوپلر و واشر استفاده می شود.

۲- لوله اسپیرال کاروگیت : از دستگاه اکسترود استفاده می شود و پس از خنک سازی به شکل مارپیچ درمی آید و در مرحله بعد مارپیچ ها به هم چسبیده و سپس قسمت زرد رنگ اضافه می شود. این نوع لوله ها به صورت جوش لب به لب و به روش اکتروژنی به یکدیگر متصل می شوند.

 

لوله های کاروگیت در اندازه و قطرهای مختلف قابل سفارش و تولید است.

◾️مشخصات فنی لوله های کاروگیت :

لوله های کاروگیت از نظر مشخصات فنی و کیفیت باید با استاندارد DIN16961-2 (مربوط به کنترل ابعاد و مقاومت حلقوی لوله) و EN13476 (سایر آزمون های مربوط به مشخصات کیفیت محصول) مطابقت داشته باشد.

این لوله‌ ها در شاخه‌های ۶ متری تولید می‌شوند و لوله‌های ۱۲ متری بدون کوپلر و واشر می‌باشند. لوله های کاروگیت را می‌توان از قطر ۱۰۰تا ۱۱۰۰میلی متر تولید نمود. گفتنی است جهت انشعاب این لوله‌ ها از اتصالات سه راه زانو و چهار راه استفاده می‌شود.

6

مزایای لوله های کاروگیت

لوله های کاروگیت دارای یکسری مزایای خاص نسبت به لوله های مشابه می باشند که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم :

طول عمر بالا تا ۱۰۰ سال

استحکام بالا

وزن کم

تحمل فشار زیاد در زیر زمین

مقاومت در برابر جوندگان

تحمل گرما تا ۵۰ درجه و سرمای شدید

مقاومت در برابر شکستگی ، ترک خوردگی

مناسب برای زمین های غیر هم تراز و نامتعارف

انعطاف پذیری بالا

رسوب ناپذیری، بدلیل صیقلی بودن سطح داخلی لوله

مقاومت در برابر مواد شیمیایی (اسید ها، بازها)

سهولت در نصب و اجرا

حمل و نقل آسان

مقامت در برابر سایش

عدم امکان نشت

مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشیدی به دلیل استفاده از مواد (Anti-uv) در آن

نگهداری و تعمیر آسان

سازگاری با محیط زیست

قابلیت بازیافت

 

در انتها نیز کاربردهای عمومی لوله های کاروگیت را اشاره کرده ایم.

با توجه به مزایای بسیاری که در بالا برای لوله های کاروگیت اشاره شد، استفاده از این لوله ها در سیستم های مختلف شهری ، صنعتی و … صورت می گیرد که در زیر به برخی از استفاده های لوله های پلی اتین دو جداره (کاروگیت) اشاره میکنیم :

انتقال فاضلاب شهری و روستایی

برای زهکشی در پروژه های کشاورزی و ساختمانی

استفاده به عنوان نهر آب در روستاها

در زیر پل ها

جمع آوری آب های سطحی

حمل مواد اسیدی و بازی

حمل آبراه ها

پس آب های صنعتی

غلاف کابل‌های برقی و کابلهای فیبرنوری

مخازن ذخیره مواد و مایعات

تأسیسات تصفیه آب

در سیستم های آبیاری