به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

پشم سنگ یک الیاف نسوز طبیعی که بر پایه سنگ های آتشفشانی تشکیل می شود. نقطه ذوب آن 1300درجه سانتی گرارد و برودتی منفی 30 درجه سانتیگراد و 850 درجه سانتیگراد تحمل دمایی این عایق معدنی است. به همین دلیل گاهی به آن Mineral Wool هم می گویند. پشم های معدنی اغلب از سرباهر فولاد تولد می شوند. اما پشم سنگ از بازالت نوعی سنگ آذرین با دولومت و سرباره فولاد تولید می شود. مقاومت عایقی حرارتی و صوتی آنها 33 برابر بتن و 22 برابر دیوار های آجری می باشد.

عایق پشم سنگ از سنگ مذاب بازالت که در کوره ای مخصوص به در دمای 1600 درجه سانتی گرارد گرما داده می شود تا به مذاب سیلیکات تبدیل شود. توسط یک اسپینر مواد مذاب را می چرخانند تا به الیاف تبدیل شود. الیاف ها در اندازه های 5 الی 8 میکرون تولید می شوند این الیاف ها پشم سنگ را تشکیل می دهند. در هنگام تولید چسبی به الیاف ها اضافه می شود تا از پذاکنگی الیاف ها جلوگیری شود. چسب روغنی الیاف ها را به هم متصل می کند سپس الایف ها از کوره که 400 درجه حرارت دارد عبور می کند تا پشم سنگ حالت خود را از دست ندهد ضخامت خود را حفظ کند. تولید پشم سنگ مانند تولید آب نبات پنبه ای می باشد که در ایران به آن پشمک می گویند.

مزایای پشم سنگ

 • دوام
 • محدوده دمایی
 • رسانایی حرارتی
 • مقاوم در برابر آتش
 • بهداشتی و ایمن بودن
 • خصوصیات بیولوژیکی
 • سازگاری با محیط زیست
 • جذب صدا و خاصیت آگوستیکی
 • آب را جذب نمی کند و خشک می ماند
 • پاین آورن هزینه های گرمایسی و سرمایشی
 • صرفه جویی در سوخت های فسیلی مانند نفت و گاز

 

انواع پشم سنگ

انواع پشم سنگ در شکل های متفاوت تولید می شوند که این اشکال ها پر کاربرد ترین محصولات پشم سنگ هستند و جهت عایق کاری سریه و کم کردن هزینه های عایق کاری و سهولت در انجام کار تولید می شوند. با انواع محصولات پشم سنگ می توان همه جای خانه را عایق نمود. عایق کاری با پشم سنگ هزینه های گرمایشی و سرمایشی ار پایین می آورد و باعث صرفه جویی در سوخت می شود. انواع پشم سنگ عبارتند از :

پشم سنگ تخته ای  ( فنوپانل )

پشم سنگ تخته ای

پشم سنگ تخته ای یا ورقه ای که مانند کاشی نصب می شود. مکعب شکل و فشرده است و در ضخامت های 2.5 سانت تا 10 سانت و در ابعاد های استاندارد در  عرض 100و 60 سانت و در طول های 100 و 120 سانت و در چگالی و یا دانسیته های 40 الی 150 کیلو گرم در متر مکعب تولید می شوند. پشم سنگ تخته ای با سطحی صاف و  تولید می شود که می توان برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به آن از فویل آلومینیوم استفاده نمود. برای نصب آن از گل میخ های پلاستیکی و از سازه های فلزی و چوبی استفاده می شود. قیمت پشم سنگ تخته ای به ضخامت و چگالی و نوع پوشش آن با آلومینیوم و کاغذ کرافت بستگی دارد.

پشم سنگ توری دار ( ایزو بلانکت )

پشم سنگ توری دار

پشم توری دار یک پتو و یا تشک پشمی نسوز که با انواع توری مش فلزی و یا توری فایبر گلاس به عای ق دوخته می شود. این محصول توری دار قوی ترین عایق در برابر حرارن و صوت و همچنین در کشش می باشد و انعطاف زیادی در عایق کاری دارد. کاربرد های آن در صنایع بزگ مانند پترو شیمی ها و صنایع گاز و نفت و گشتی سازی و کوره های مذاب استفاده می شود.

پشم سنگ پتوی توری دار در چند محصول جدا گانه تولید می شود که بستگی به نوع آب و هوای منطقه و نوع کاربرد آن دارد. این عایق تشکی پشمی با یکطرف توری دار ، دو طرف توری دار، و یکطرف توری دار با فویل آلومینیوم تولید می شوند. ضخامت این عایق توری دار از 3 الی 10 سانت با چگالی با دانسیته 40 الی 150 کیلوگرم در متر مکعب و در ابعاد های عرض 120 سانت و طول 3 الی 5 متر تولید می شوند. قیمت پشم سنگ توری دار بستگی به ضخامت، چگالی یا دانسیته و نوع روکش فویل آلومینیوم و توری فایبرگلاس دارد.

 پشم سنگ فویل دار( لحافی )

پشم سنگ فویل دار عایقی با الیاف های ظریف و نازک که با کاغذ کرافت و فویل آلومینیوم جهت نگه داشتن الیاف ها تولید می شود .این عایق لحافی بسیار انعطاف پذیر و شکل پذیر است .در بین محصولات پشم سنگ مساحت زیادی دارد. وعمده کاربرد آن بیشتر در پوشش سقف سالن های بزرگ و کوچک و سقف شیروانی ها می باشد.

ابعاد آن با عرض های 120 سانت و طول 10 متر و با چگالی 25 الی 80 کیلوگرم در متر مکعب و با ضخامت 5 سانت الی 7 سانت به صورت رول تولید می شود. قیمت پشم سنگ فویل دار بستگی به ضخامت و نوع روکش آلومینیوم و کاغذ دارد. از این عایق در عایقکاری تاسیسات با درجه حرارت بیت منفی 15 الی 150 درجه سانتیگراد استفاده می شود.

پشم سنگ لوله ای ( ایزوپایپ)

پشم سنگ لوله ای نوعی از محصولات که به شکل لوله است . مخصوص عایق کاری لوله ها استفاده می شود .این عایق به اندازه سایز خارجی لوله ها جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی می شوند. نوعی حفاظ در برابر آتش و ضربه های احتمالی است . مانع از میعان لوله ها و از لرزش لوله ها جلوگیری می کند. این عایق لوله ای عایق صوتی نیز می باشد که صدا های رفت وآمد مواد ها را جذب می کند. ابعاد های این عایق در طول های 120 و 50 سانت و با انواع فویل آلومینیوم و کاغذ کرافت و توری فایبرگلاس نیز تولید می شوند که کاربرد های مختلفی دارند. چگالی آنها بین 100 الی 120 کیلو گرم در متر مکعب می باشد.

پشم سنگ هیدرو پونیک

پشم سنگ هیدرو پونیک نوعی از عایق پشم سنگ است که برای کشت گیاهان  مانند سبزیجات و فلفل و کاهو کلم و انواع گل و گیاه استفاده می شود.

پشم سنگ فله ای

پشم سنگ فله ای بدون شکل است . اغلب هب دو صورت می باشد درجه یک ه صورت الیاف های خام و پنبه ای شکل هستند و فله درجه دو که از برش عایق های ساخته شده بر جا مانده است. عمده کاربرد آن در پرکردن فضا های به جا مانده که دسترسی به آن سخت است و در کوره های مذاب استفاده می شود.

قیمت پشم سنگ

قیمت پشم سنگ اغلب به عواملی مانند چگالی، ضخامت ، نوع روکش فویل و توری و مقدار عایق دارد. قیمت پشم سنگ اغلب از در ب کارخانه ارزانتر می باشد . ولی وقتی به بازار فروش می رسد به خاطر جابجایی و محل نگهداری قیمت آن تغییر می کند. قیمت همیشه بر اساس موجودی در بازار و محل نصب و همچنین نوع برند آن متفاوت است. قیمت پشم سنگ نیز با بالا رفتن ارز و هزینه های جابجای و قیمت سوخت نیز تاثیر زیادی بر قیمت ها می گذارد. 

کاربرد پشم سنگ

استفاده در صنایع لوازم خانگی

صنایع هواپیما سازی و خودرو سازی

عایق کاری ساختمان های مسکونی و اداری

پترو شیمی ها و پالایشگاه های نفت و گاز