به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

 

ارتوپدی فنی و تاریخچه آن

ارتوپدی فنی زیر مجموعه رشته پزشکی است که به طراحی و ساخت دستگاه های مصنوعی به نام ارتز مرتبط است و هدف آن تولید انواع پروتز و ارتوز است. در واقع ارتوپد های فنی پزشکانی هستند که به تجویز و تولید ارتزها می پردازند. هدف اصلی ارتوپدی فنی کمک و خدمت رسانی به بشریت به ویژه معلولین است به همین علت این دانش قدمتی طولانی دارد و از حدود دو هزار سال پیش از میلاد مسیح از دانش ارتوپدی فنی استفاده می شد.

ارتز برای تغییر یا اصلاح کردن ویژگی های عملکردی سیستم عصبی، عضلانی و سیستم اسکلتی روی بدن قرار می گیرد. ارتزها برای حمایت از اندام بیماران مبتلا به بیماری های حرکتی و اسکلتی و مجروحان از طریق هدایت و محدود کردن و ثابت نگه داشتن مفاصل مورد استفاده قرار می گیرند.

هدف ارتوپدی فنی بهبود حرکات بدن، از بین بردن درد و جلوگیری از ایجاد ناهنجاری های ارتوپدی می باشد که این کار با قرار دادن یک ارتز در قسمتی از بدن به طور مثال، با استفاده از بریس، کولیس، محافظ گردن یا آتل انجام می شود. این دستگاه ها از موادهای مختلفی مثل ترموپلاستیک، فیبر کربن، الاستیک، فلزات و پارچه ساخته می شوند.

برای آسیب های جدی، پروتزها و ارتزها به طور خاص برای یک فرد ساخته می شود اما اگر آسیب ها سطحی باشند مثل پیچ خوردگی مچ پا، بریس های از پیش ساخته شده در ابعاد مختلف در دسترس هستند.

 

کاربردهای ارتوپدی فنی

در طول زندگی ممکن است انسان ها به دلایل مختلف و طی حوادث گوناگون بخش هایی از اندم خود مثل دست یا پا را از دست بدهند. همچنین این احتمال وجود دارد که به دلیل برخی از بیماری ها یا اختلالات ژنتیکی سیستم و ساختار بدن و شکل استخوان های فرد به شکل ناهنجاری رشد کند. به همین خاطر برای کمک به این افراد از از تجهیزات و ابزارهای اصلاح کننده و جایگزین استفاده می شود. البته این علم همچنان رو به پیشرفت است و بدون شک در آینده‌ای نه چندان دور این دسته از بیماران از خدمات پیشرفته‌تری برخوردار خواهند بود.

برای حل این مشکلات تجهیزات مختلفی وجود دارد که برخی از آن ها کمکی هستند و برخی دیگر جایگزین عضو از دست رفته می شوند. به همین دلیل ارتوپدهای فنی تجهیزات را با توجه به نیاز بیمار طراحی می کنند و پس از قراردادن پروتز و ارتوز بر بدن فرد بیمار، در طول دوره های آموزشی و انجام تمرین زیر نظر متخصص، فرد را برای استفاده از آن آماده می کنند.

به طور کلی کاربردهای ارتوپدی فنی عبارتند از:

  1. ساختن اندام های مصنوعی برای بخشی از قسمت های فوقانی و تحتانی بدن مثل دست و یا پای مصنوعی

  2. ساختن ابزارهای فشرده سازی و کمکی

  3. ساختن پروتز و ارتوزهای فردی ویژه

  4. ساخت تجهیزات برای درمان اسکولوروزیس

  5. ساختن ابزارهای ارتوپدی مخصوص کودکان

در نهایت میتوان گفت مهمترین کاربرد ارتوپدی فنی این است که در این رشته می توان برای هر بیمار راه حل ویژه و خاص در نظر گرفت.

وظایف متخصص ارتوپدی فنی

متخصص ارتوپدی فنی و افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستند به دو دسته تقسیم می شوند.

دسته اول ارتوزیست‌ها هستند که کار آن‌ها تولید و طراحی ارتوزها است. دسته دوم پروتزیست‌ها هستند که به ساخت و طراحی انواع پروتزها مشغول هستند.

افرادی که در این شاخه فعالیت می کنند باید مدرک تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری ارتوپدی فنی داشته باشند. البته باید بدانید که برخی از متخصصین ارتوپدی فنی تکنسین فنی هستند که به صورت تجربی این علم را یاد گرفته اند همچنین این افراد دانش فنی و مکانیکی استفاده از مواد را دارند. ارتوپدهای فنی برای این کع بتوانند مشکلات بیماران را حل کنند و ارتوزها و پروتزهایی مناسب با شرایط بیمار ارائه دهند باید با آناتومی ‌بدن انسان آشنایی کامل داشته باشند و انواع بیماری‌های حرکتی را بشناسند.

روند درمان بیماران با ارتوپدی فنی

افرادی که از پروتز و ارتوز استفاده می کنند باید طبق دستورالعمل متخصص ارتوپدی فنی فرایند درمان را طی کنند که این فرایند در هر بیمار منحصر به فرد می باشد.اما برخی از این مراحل اصلی در بین همه مشترک هستند.

  • در مرحله اول مشکل، سوابق بیماری و معلولیت‌های فرد بیمار باید بررسی شود.

  • در مرحله دوم، ارتوز یا پروتز مناسب برای درمان بیماری تشخیص داده می‌شود. بهتر است قبل از تجویز ارتوز یا پروتز، روش‌های جایگزین مانند عمل جراحی، گچ گیری و سایر متدهای درمانی برای بیمار بررسی و انجام شود. در صورتی که سایر روش ها برای درمان عضو اصلی کاربرد نداشته باشند، باید به سراغ ارتوپدی فنی رفت. پس از ساخت و نصب وسیله مورد نیاز بیمار، باید آموزش‌های لازم درباره استفاده از وسیله به بیمار داده شود.

  • مرحله سوم شامل پیگیری‌های بلند مدت می شود. بهبود وضعیت بیمار، بازگشت او به جامعه و بهبود هر چه بیشتر کیفیت زندگی شخص، در این مرحله انجام می‌شود.

 

خدمات ارتوپدی فنی در کلینیک ارتوپدی ادونس کلینیک

ادونس کلینیک تحت نام گروه دکتر بهنام سلیمانی یکی از بهترین مراکز ارتوپدی فنی در تهران می باشد. این مجموعه با سال‌ها سابقه طولانی در زمینه ساخت و تولید انواع ارتوز و پروتز، توانسته نقش بزرگی در بهبود بیماران ارتوپدی ایفا کند. گروه ادونس رضایت مشتریان را طی سالیان مختلف کسب کرده است. بهترین متخصصان ارتوپدی فنی در زمینه ارتوز و پروتز در ادونس کلینیک گرد هم آمده‌اند تا بتوانند هرچه بیشتر به جامعه خدمت کنند و بهترین خدمات را با بالاترین سطح کیفیت به بیماران عزیز ارائه دهند. در کلینیک ادونس پس از معاینه توسط متخصصین ارتوز و پروتز، شما می‌توانید از کلیه خدماتی که در این مقاله بیان شد، استفاده کنید.

متخصصین ارتوپدی فنی در مجموعه ادونس قبل از استفاده از ارتوز و پروتز و اقدام برای مراحل درمانی و آموزشی ، کلیه راه‌ حل‌‌های دیگر نظیر، جراحی و گچ گیری بررسی و در صورت لزوم انجام خواهد شد. در صورتی که بیماران با توجه به شرایط جسمانی به ارتوز و پروتز نیاز داشته باشند، کلیه خدمات به آن‌ها ارائه خواهد شد. همچنین پزشکان فعال در کلینیک ادونس، خدمات بلند مدت نیز به‌ آن‌ها ارائه می‌دهند. آن‌ها به بیماران در استفاده از تجهیزات جدید و ادامه روند زندگی عادی کمک می‌کنند. برای استفاده از خدمات ادونس کلینیک میتوانید به نشانی اینترنتی www.advancedclinic.irمراجعه کنید.