به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

شاید از خواندن عنوان تعجب کنید و از خود بپرسید که چرا یک پیام رسان محبوب باید همیشه فیلتر بماند؟ در این مقاله فقط به یک دلیل اشاره می‌کنیم که حتی شما را از استفاده‌ی تلگرام منصرف خواهد کرد !

متاسفانه بسیاری از کسب و کار ها ، پشتیبانی و خرید و فروش محصولات خود را فقط از طریق تلگرام یا نسخه هایی مانند تلگرام ضد فیلتر انجام می‌دهند ، در صورتی که بزرگترین باگ یا شاید امکان تلگرام را در نظر نگرفته اند !

 

-سلام ، میتونم بپرسم که چرا نسخه فیک این محصول را ارسال کرده اید؟ قطعا از شما شکایت خواهم کرد.

+با سلام ، در ابتدای خرید به شما گفته بودیم که این محصول کپی شده از نسخه اصلی است !

-اما شما این مورد را نگفتید و هیچ هشداری نسبت به این مسئله ندادید.

+اگر به پیام بالاتر مراجعه کنید ، مشاهده می‌کنید که قبل از خرید ذکر کرده ایم که این یک محصول فیک است !

-کدام پیام ؟ چرا آن را نمیبینم؟ بهتر است برای شکایت ، پیام را به عنوان مدرک داشته باشید و آن را حذف نکنید !

+......؟

 

این سناریویی از یک فروشنده است که با بدترین امکان یا گزینه‌ی تلگرام ، یعنی حذف پیام دو طرف مواجه شده است ! یکی از بدترین امکاناتی که نه تنها می‌توانید پیام خود را برای خود و آن شخص حذف کنید ، بلکه پیامی که آن شخص به شما داده است را برای هر دو طرف پاک کنید !

در سایر پیام رسان ها حتی پیامرسان های داخلی ، این گزینه فقط برای پیام خود امکان پذیر است و نمی‌توانید پیامی که آن شخص به شما داده است را برای خود و آن شخص پاک کنید !

با گذشت 2 سال از این ایراد ، همچنان از سوی تلگرام برطرف نشده و به نظر می‌رسد این یک امکان دائمی برای تلگرام است !

متاسفانه بسیاری از کلاه برداری ها با همین نوع امکان انجام شده است .

images_1678454471_640b2ec734756

توجه کنید که عکس بالا ساختگی (فتوشاپ) است ، زیرا از پلیس فتا ، عکس از گفتگو ها منتشر نشده و با توضیحاتی که دادند ، چت بالا شبیه سازی شده است. شما با ورود به تلگرام ، میتوانید به مادر یا پدر خود پیام دهید و از سمت آنها ، پیام خود را پاک کنید تا متوجه شوید که نه تنها شما می‌توانید پیام خود را برای هر دو طرف پاک کنید ، بلکه از سمت خود ، به جای آن شخصی که پیام داده است هم پیام را دو طرف پاک کنید ،به صورتی که انگار آن شخص هیچ پیامی به شما نداده و هرگز نمیتواند پیام را بازیابی کند .

 

به نظر می‌رسد که تلگرام به اسم آزادی ، دزدی را نیز آزاد کرده است ! زیرا بسیاری از بخش های تلگرام ، به کلاه برداران کمک بسیاری کرده است !!

در امکانات قدیمی تلگرام رسمی ، می‌توانستید پیام ها را به جایی فروارد کنید تا اگر آن شخص پیام خود را حذف کرد ، بتوانید پیام را داشته باشید تا با انتخاب پیام و ورود مستقیم به pv پیام دهنده ، بتوانید ثابت کنید که پیام از سوی آن شخص بوده است.

اما اکنون ، این امکان نیز از تلگرام حذف شده است ، یعنی اگر شما پیام آن شخص را فروارد کنید و روی pv یا عکس پیام کلیک کنید ، دیگر نمی‌توانید به دایرکت آن شخص بروید و هیچ راهی برای اثبات اینکه پیام را از جانب آن شخص دریافت کرد اید ، وجود ندارد !

هر روز که میگذرد ، تلگرام یک قدم بزرگ برای موفقیت کلاه برداران بر میدارد ! هیچ گونه امنیتی برای مشتریان در تلگرام وجود ندارد ! 2 نمونه از بدترین امکانات را مشاهده کردید.

 

جدا از این دو امکان ، هیچ گونه نظارتی بر روی کانال های ارز مجازی و غیره وجود ندارد. بزرگترین دلیل فیلتر شدن تلگرام ، همین بود ! ایران خواهان انتقال سرور ها یا امکانات به داخل ایران نبود ! بلکه به دنبال معرفی نماینده یا دفتر رسمی تلگرام در ایران بود که در صورتی که کانالی خلاف قوانین و اخلاقیات محتوا منتشر می‌کرد ، توسط نماینده تلگرام در ایران ، سریعا آن کانال قطع شود.

اما متاسفانه نه تنها هیچ نماینده‌ای از سوی تلگرام معرفی نشد ، بلکه گذارشات کلاه برداری که از سوی کاربران از یک کانال برای تلگرام ارسال می‌شد ، با تاخیر چند ماهه رسیدگی می‌شد که در این مدت زمان ، کلاه برداری های بزرگی رخ میداد.

هیچ گونه مسدودی برای یک کانال با محتوای بزرگسال وجود ندارد ! بلکه فقط یک فریب برای کاربران است.

یعنی اگر یک کانال با محتوای بزرگسال را ریپورت کنید، اگر از سوی ایران کانال ریپورت شود ،فقط برای ایرانیان کانال قطع می‌شود و برای افراد خارج از ایران با شماره های غیر ایرانی ، کانال همچنان فعال است !

نه تنها کانال قطع نمی‌شود ، بلکه مدیران این کانال می‌توانند کانال جدید بسازند و آیدی کانال جدید را جایگزین عنوان کانال مسدود شده کند تا کاربران با مشاهده آیدی جدید ، عضو کانال بزرگسال جدید شوند ! (این چه نوع مسدودی است؟)

 

این مشکلات ، برای تمام نسخه های غیر رسمی تلگرام مانند اپلیکیشن تلگرام طلایی و موبوگرام و دیگر نسخه ها نیز وجود دارد !!

 

حال با این همه مشکلات ، چرا باید تلگرام رفع فیلتر شود؟ قطعا تا زمانی که این ایرادات را برطرف نکرده و نظارت بر محتواها را بیشتر نکرده ، بهتر است برای امنیت مالی کاربران هم که شده ، رفع فیلتر نشود !