به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

چند برند مطرح را در ذهن خود یادآوری کنید و بلافاصله در گوگل نام آن ها را به همراه کلمه "برند بوک" جستجو کنید. این حقیقت که پشت هر کسب و کار موفقی، مجموعه ای از دستورالعمل های برند (برند گایدلاین یا برندبوک) وجود دارد که پایه ای محکم برای هویت، هدف و صدای برند است، بر کسی پوشیده نیست. صرف زمان و دقت در طراحی برندبوک سازمانی به قدری ارزشمند و مهم است که به هیچ وجه نباید کسب و کارتان را بدون آن شروع کنید. در این مقاله به بررسی برخی الزامات برند بوک که باید حتما در آن وجود داشته باشد می پردازیم.

برند بوک چیست؟

 

بر اساس تعریف وبسایت ایران وب لایف از برند بوک چیست، می توان گفت که کتابچه برند مجموعه ای از عناصر ضروری برای پیشبرد اهداف شرکت مانند ارزش های اصلی، لحن صدا، سبک بصری و ... است. برند بوک هویت و شخصیت بصری قوی برای برند ایجاد می کند که برای مشتریان بالقوه قابل تشخیص خواهد بود.

دستورالعمل های برند همچنین اهداف و ارزش های کلی کسب و کار را مشخص می کنند که این موضوع برای فرهنگ سازمانی سالم و انگیزه برای کارکنان الزامی است.

چرا طراحی برند بوک لازم است؟

 

برند بوک فواید بسیاری برای کسب و کار شما دارد. از جمله مهم ترین دلایل شروع طراحی کتابچه برند عبارتند از:

 1. با طراحی این کتابچه و انتشار آن در وبسایت خود، دیگر ابهامی در مورد نحوه استفاده از لوگو، تایپوگرافی، رنگ بندی تبلیغات و ... برای کارکنان، بخش بازاریابی، مشتریان، سهامداران و ... پیش نخواهد آمد.
 2. ایجاد درک بهتری در رابطه با ساختار برند و ماهیت کسب و کار خود پیدا می کنید.
 3. کاهش هزینه های بازاریابی نیز یکی از مهم ترین دلایل ساخت کتابچه برند است. با تعیین قواعد دقیق در خصوص استفاده از نام تجاری خود، می‌توانید جلوی تولید با کیفیت پایین را بگیرید و از افت رضایت مشتریان در خصوص کیفیت برند خود جلوگیری کنید.
 4. با طراحی یک برند بوک منسجم، مشتریان شما به راحتی می توانند با هویت و شخصیت برند شما آشنا شوند و ایجاد ارتباط سرعت گیرد.
 5. برندبوک، یک ابزار مفید برای حفظ همگرایی در برند است. با تعریف دقیق از استانداردها، مسئولیت‌ها، رویه‌ها و روش‌های کاری، می‌توانید به همه اعضای تیمتان نشان دهید که برای شما مسائلی مانند حفظ اعتبار برند و توسعه آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
 6. با داشتن یک برندبوک، مشتریان احساس اعتماد بیشتری نسبت به برند شما خواهند کرد.

الزامات برند بوک چیست؟ (نکات مهم برای درج در کتابچه برند)

12

1.بیانیه ماموریت سازمان

 

بیانیه ماموریت سازمان، توضیحی در جهت چرایی و دلیل وجود شرکت و برند شماست. بیانیه های ماموریت مختصر هستند و معمولاً فقط 2-3 جمله دارند و باید از زبان ساده و سلیس استفاده کنند. به این فکر کنید که چرا این کار را انجام می دهید؟ چرا این خدمات و محصولات را به مردم عرضه می کنید؟ و به صورت کلی، ماموریت برند شما چیست؟

2.ارزش های کلی برند

ارزش‌های اصلی برند شما، پایه‌ای برای فرهنگ کسب و کار شما ایجاد می‌کند که به نوبه خود:

 • به جذب افراد و کارمندان مناسب کمک می کند.
 • هماهنگی کارمندان، سهامداران و مشتریان با ارزش های سازمان را بیشتر می کند.
 • و در نهایت به تصمیم گیری های دقیق تر در راستای اعتلای برند کمک می کند.

برای شناسایی ارزش‌های اصلی کسب‌وکارتان، مواردی را که برای شما مهم هستند، فرهنگ محل کار برای شرکت و نوع تجربه مشتری که می‌خواهید به مصرف‌کنندگان ارائه دهید، را در نظر بگیرید.

ارزش های سازمان موارد مختلفی می تواند باشد. به عنوان مثال کار تیمی، همکاری، نوآوری، حفظ محیط زیست و ... می توانند جزو ارزش های اساسی سازمان شما باشند.

3.شخصیت و صدای برند

شخصیت برند مجموعه ای از ویژگی هایی است که ماهیت برند شما را منعکس می کند. یک شخصیت برند موثر واکنش عاطفی را از سمت مصرف کنندگان بر می انگیزاند.

به برخی از برندهای مورد علاقه خود و ارتباطی که با آن ها دارید فکر کنید. چگونه با این برندها شناسایی می کنید؟ به احتمال زیاد، برندهایی که دوست دارید شخصیتی شبیه به شما دارند. به همین ترتیب، مصرف کنندگانی که به شدت با برند شما هویت می‌یابند، احتمالاً مشتری دائمی خواهند شد. بنابراین، مهم است که به برند خود شخصیتی بدهید که مردم با آن ارتباط برقرار کنند.

4.پالت رنگ برند

 

رنگ های به کار رفته در سازمان، بخش بزرگی از هویت بصری برند شما را تشکیل می دهند. شما از این رنگ‌ها برای ایجاد محتوای بصری در همه رسانه‌ها، از لوگوی کسب و کارتان گرفته تا وب‌سایت و محتوای رسانه‌های اجتماعی و بسته‌بندی محصولات استفاده خواهید کرد بنابراین بسیار مهم است که باید ها و نباید های استفاده از پالت رنگی برند خود را در برندبوک اطلاع رسانی کنید.

5.تایپوگرافی

راهنمای سبک نگارش سازمانی یا تایپوگرافی برند یک راهنمای ساده است که قوانین خاصی را برای حفظ صدایی متمایز و هماهنگ از برند بیان می کند. برخی از مواردی که در تایپوگرافی برند بوک درج می شود عبارتند از:

 • تعیین دقیق نوع فونت و حجم آن در تیتر، سرتیتر، بدنه محتوا و ...
 • فاصله صحیح بین حروف
 • باید ها و نباید های استفاده از فونت، حجم، بک گراند و ...

 

6.راهنمای طراحی و استفاده لوگو

 

لوگوی یکی از عناصر اصلی کتابچه راهنمای برند است. باید ها و نباید های لوگو بخشی از هویت بصری برند می باشد و به نوعی بزرگترین عامل شناسایی برند شما برای مصرف کنندگان خواهد بود. درج فایل لوگو در ابعاد مختلف، کد های رنگی صحیح برای ساخت لوگو، موارد غلط استفاده از لوگو و ... از جمله مواردی است که در این بخش برندبوک به آن پرداخته می شود.

بررسی سوالات متداول در زمینه "الزامات برند بوک"

13

 1. هدف از ساخت برند بوک چیست؟

برند گاید لاین یا برند بوک برای ایجاد هویت برند مستحکم و برندسازی ثابت در طول زمان طراحی می شود. دستورالعمل‌های برندبوک بر همه جنبه‌های عملیاتی کسب و کار شما تأثیر می‌گذارد، از حصول اطمینان از اینکه بازاریابی برند شما به سمت مخاطبانی صحیح هدایت می‌شود تا جذب کارکنانی که با ارزش‌ها و فرهنگ سازمانی همسو هستند.

 1. برند گاید لاین شامل چه مواردی است؟

برند بوک معمولا باید شامل بیانیه ماموریت، ارزش های اصلی و عناصر بصری مانند رنگ ها، لوگوها و فونت های رسمی برند باشد.

 1. چه کسی مسئول ایجاد برند بوک است؟

در شرکت های بزرگ، به طور سنتی یک آژانس دیجیتال مارکتینگ، مدیر برند، مشاور برند یا طراح برند برای ایجاد و مدیریت برند بوک استخدام می شود. با این حال، مشاغل کوچک، کارآفرینان و ... ممکن است با کمک یک طراح یا مشاور برند، دستورالعمل های برند خود را ایجاد کنند.