به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

دستگاه حضور و غیاب بیومتریک

امروزه پر کار بردترین دستگاه های حضور و غیاب دستگاه های بیومتریک هستند که اساس کار آنها بر اساس ویژگی های بیومتریک هر فرد که مخصوص خود شخص میباشد است، به همین دلیل هک و جعل هویت اشخاص در این دستگاه ها بسیار سخت و غیر ممکن است. در ایران نیز بیش از نود درصد ارگان ها و سازمان از دستگاه حضور و غیاب بیومتریک استفاده میکنند.

مزایا و معایب دستگاه ی حضور و غیاب بیومتریک

به دلیل اینکه تماس فیزیکی در دستگاه های حضور و غیاب بیومتریکی مانند دستگاه های پانچی و کارتی و یا رمزی وجود ندارد دیرتر فرسوده یا دچار مشکل میشوند. اما این را باید بدانید هزینه تعمیرات آنها بیشتر از سایر دستگاه هاست پس بهتر است خرید خود از شرکت های معتبری انجام دهید که دارای ضمانت پس از فروش هستند .سنسور های تشخیص هویت دستگاه های بیومتریکی بسیار حساس و با سرعت عمل بالا هستند به همین دلیل پروسه حضور و غیاب و کنترل ترددبا این دستگاه ها بسیار سریع انجام میپذیرد و در بلند مدت باعث صرفه جویی در وقت کارمندان خواهد شد.

روش های شناسایی افراد در دستگاه های بیومتریکی متفاوت است مانند شناسایی به واسطه عنبیه چشم ، چهره، صدا، کف دست، اثر انگشت و ... که شما میتوانید با توجه به شرایط محیط کار خود مدلی را انتخاب کنید که مناسب شرایط سازمانتان باشد.

وجود یک دستگاه حضور و غیاب کارآمد و مفید به کارمندان منابع انسانی کمک میکند تا اطلاعات مفیدی را از طریق آن بدست آورند و میزان عملکرد موثر کارمندان را بسنجند و اطلاعات کاملی را در اختیار مدیران شرکت قرار دهند. همچنین در حساب و کتاب دقیق حقوق و دستمزد کارمندان بسیار کارآمد است.

نحوه اتصال دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک

این دستگاه به دو روش که یکی از طریق سیم‌ به کامپیوتر وصل میشود و دیگری سیستم بی سیم است. از طریق Wi_Fi این اتصال انجام میشود که در این نوع سیستم نیاز به باطری پشتیبان است.

در دستگاه های حضورو غیاب بیومتریک مدت زمان باطری پشتیبان حداقل ۶ ساعت است ،که در زمان خرید باید به این نکته دقت کنید. همچنین از طریق برنامه های موبایل و Gps میتوانید عبور و مرور افراد را در مکان های مختلف کنترل کنید.

 

 دستگاه حضور و غیاب تشخیص اثر انگشت

یکی از پر کاربردترین دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک، دستگاه حضور و غیاب تشخیص اثر انگشتی است. با ورود تکنولوژی های پیشرفته در ساز و کار دستگاه های حضور وغیاب ، سازمان های مختلف شروع به تغییر دستگاه های حضور و غیاب قدیمی خود با دستگاه جدید و مدرن کردند.

با استفاده از دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی که یک‌ ویژگی بیومتریکی منحصر به فرد است و‌برای هر فرد متفاوت است میتوانید مطمئن شوید که خود فرد در محل کار حضور فیزیکی دارد.

ساز و‌ کار آن به این صورت است که فرد دیت خود را بر روی اسکنر اثر انگشت قرار میدهد، مختصات و ویژگی های اثر انگشت شخص ذخیره میشود و دفعات بعد کخ فرد انگشت خود را بر روی اسکنر دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی قرار میدهد ویژگی های اثر انگشت وی با اطلاعاتی که از قبل در دستگاه‌ موجود است تطابق داده شده و در صورت تطبیق به شخص اجازه عبور داده میشود.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

دیگر دستگاه حضور و غیاب بیومتریکی ، دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره میباشد ، که بر اساس ویژگی های چهره هر فرد که با استفاده از محاسبات ریاضی در دستگاه ثبت میشود به شناسایی افراد میپردازد.

این‌ ویژگی ها میتوانند شامل فاصله چشم ها از یکدیگر ، موقعیت بینی ،حالت و شکل دهان و چانه و ... در صورت هر فرد باشند که توسط دستگاه بررسی و ثبت شده و هربار شخص با ایستادن در مقابل دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، گرفته شدن عکس از چهره شخص و تطابق دادن آن با ویژگی هایی که از قبل در دستگاه ثبت شده است ، در صورت تایید اجازه عبور داده میشود.

مقایسه دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و تشخیص چهره

هردو دستگاه از ویژگی های بیومتریکی برای شناسایی افراد استفاده میکنند اما دارای تفاوت هایی هستند. در دستگاه حضور وغیاب اثر انگشتی همیشه نیاز به حضورفیزیکی افراد در محل است و کارکنانی که به صورت دورکاری مشغول هستند قابل استفاده نیست، اما در دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره این مشکل وجود ندارد.

در دستگاه شناسایی اثر انگشتی به دلیل تماس فیزیکی افراد با دستگاه از نظر بهداشتی امکان انتشار آلودگی و بیماری های ویروسی وجود دارد، اما در دستگاه تشخیص چهره نیازی به تماس فیزیکی نیست. در بعضی مشاغل که امکان آلودگی و زخم بودن دست افراد بر اثر کار وجود داشته باشد ممکن است دستگاه موفق به شناسایی دقیق اثر انگشت فرد نشود.

اما در مقابل اثر انگشت افراد به مرور زمان و بالا رفتن سن تغییر نمیکند‌ و ثابت است ، ولی در دستگاه های تشخیص چهره ممکن است با گذر زمان یا تغییرات زیاد در چهره مانند داشتن ریش و استفاده از عینک دستگاه قادر به شناسایی افراد نباشد.

از لحاظ قیمت دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره گران تر هستند اما استهلاک دستگاه های اثر انگشتی به دلیل تماس مداوم بیشتر است ، بر اثر استفاده زیاد ممکن است اسکنر دستگاه داغ شده و از دقت آن کاسته شود. در نهایت برای انتخاب بهتر و پیدا کردن گزینه مناسب برای کنترل عبور ومرور و حضورو غیاب کارمندان خود میتوانید از مشاوران سایت فراتکنو کمک بگیرید ، تا با راهنمایی های تخصصی خود شما در انتخاب بهترین گزینه کمک کنند.

هنگام خرید دستگاه حضور و غیاب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

در ابتدا باید ظرفیت دستگاه را در نظر بگیریم ، دستگاه هایی ظرفیت صد یا دویست نفری دارند برای شرکت های کوچک و دستگاه هایی با ظرفیت بالای هزار نفر برا سازمان های بزرگ با تعداد کارمند بالا  مناسب هستند.

سازمان هایی تعداد کارکنانشان زیاد است باید دقت کنند که قدرت پردازش و سرعت شناسایی دستگاه بالا باشد تا از هدر رفتن وقت کارمندان جلوگیری کند. به طور مثال دستگاهی که دارای ظرفیت ظبط و ذخیره پنجاه هزار تردد است باید دارای پردازنده دو هسته ای یک گیگاهرتز باشد.

داشتن باطری پشتیبان در صورتی که میخواهید از دستگاهتان در زمان قطعی برق یا بصورت سیار استفاده کنید از مواردی است که باید مد نظر داشته باشید. کیفیت سنسورهای به‌کار رفته در دستگاه ، مثلا سنسور silk id به کار رفته در دستگاه شناسایی اثر انگشتی از سنسور bio id دارای کیفیت بیشتری است.

تکنولوژی visible light، که به شناسایی افراد سرعت بیشتری میدهد، به این صورت که به واسطه فناوری deep learning یک تصویر سه بعدی از چهره افراد تهیه میکند.

به‌ واسطه این تکنولوژی شناسایی افراد به صورت مداوم و خودکار انجام‌ میگیرد و تمام افرادی که بتوانند جلوی دوربین قرار بگیرند قابل شناسایی هستند. که مناسب سازمان هایی با تعداد کارمندان بالا هستند تا به عبور و مرور آنها سرعت ببخشد. نحوه دسترسی به اطلاعات دستگاه، به صورت بی سیم است یا از طریق کابل با فلش انجام میشود.