به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

یکی از مهمترین مراحل سرنوشت ساز برای داوطلبان کنکور بعد از قبولی آزمون، انتخاب رشته دانشگاهی است. به علت نقش و اهمیتی که این انتخاب در آینده علمی کشور و آینده تحصیلی و شغلی داوطلب دارد. از آن به عنوان تصمیم و انتخاب حیاتی و سرنوشت ساز یاد می کنند. کوچک ترین سهل انگاری و خطا در روند انتخاب رشته ممکن است. سبب کاهش و افت علمی کشور و حتی از ین رفتن منابع انسانی و اقتصادی شود. و مهمتر از آن بی تفاوتی و بی انگیزگی را در داوطلب نسبت به آینده، اجتماع به وجود می آورد.. و حتی در موارد حاد سبب افسردگی فرد شود. بنابراین ضروری است که با دقت کافی و در نظر گرفتن تمام موارد بیرونی و درونی تاثیرگذار در انتخاب رشته، انتخاب آگاهانه ای داشت.

هر ساله در بسیاری از دانشگاه ها شاهد انصراف و انتقالی برخی از دانشجویان از تحصیل و محل تحصیل هستیم. و از طرفی با توجه به اینکه هزینه انصراف از تحصیل بالا رفته برخی از داوطلبان به اجبار مجبور هستند. به تحصیل در رشته ای بپردازند که هیچ گونه رغبت و علاقه ای به آن ندارند. برای جلوگیری و کاهش مشکلات پیش رو می توان انتخاب آگاهانه و درستی داشت که اینگونه مشکلات پیش نیاید. 

 

نکات مهم در انتخاب رشته دانشگاهی.

یکی از مهمترین چالش هایی که داوطلبان بعد از آزمون دادن با آن مواجه می شوند انتخاب رشته تحصیلی است. اولین نکته ای که باید در هنگام انتخاب رشته به آن توجه داشت. این است، رشته ای انتخاب شود که متناسب با علاقه باشد و از طرف دیگر مواردی همچون بازار کار رشته انتخابی، رتبه، محل سکونت و ... هم در نظر گرفته شود. در انتخاب رشته اصولی و صحیح دانستن برخی از موارد همچون:. نحوه اولویت بندی انتخاب ها، نحوه انتخاب رشته، چگونگی تحلیل صحیح و اصولی کارنامه اولیه آزمون سراسری بسیار حائز اهمیت می باشد. و توجه به این موارد بسیار ضروری است. آگاهی از موارد بالا سبب می شود که داوطلب به بهترین نحو فرم انتخاب رشته را تکمیل کند و نتیجه مطلوب را کسب کند.

 با توجه به حساسیت بالای بخش انتخاب رشته، مشاوره انتخاب رشته کنکور باید. توسط افراد با تجربه و آگاه که در این زمینه اطلاعات لازم را دارند صورت گیرد. در واقع مشاور انتخاب رشته علاوه بر آگاهی از بازار کار رشته ها، باید از علاقه و توانایی فرد، ماهیت رشته،. رتبه لازم برای قبولی در رشته و شهر دلخواه، تحلیل کارنامه اولیه، شهریه دوره ها و ... هم آگاهی داشته باشد. و متناسب با در نظر گرفتن موارد بالا  انتخاب رشته را انجام دهد. خوشبختانه امروزه مراکز و افراد متخصص و با تجربه که مشاوره انتخاب رشته کنکور را انجام می دهند. افزایش یافته است که همین امر استرس ناشی ار انتخاب رشته را تا حدودی کاهش می دهد.

6

 

 

سخن پایانی

بدون شک یکی از حساسیت هایی ک داوطلبان در هنگام انتخاب رشته دانشگاهی دارند. این است که رشته ای انتخاب شود که بازار کار داشته باشد و به گونه ای آینده شغلی آن تضمین شده باشد. دانشگاه فرهنگیان یکی از دانشگاه هایی است که افراد به ورود به آن از آینده شغلی خود اطمینان دارند. و از بدو ورود به استخدام وزارت آموزش و پرورش در می آیند. همین امر سبب شده امروزه بسیاری از داوطلبان به سمت این دانشگاه گرایش پیدا کنند. و به همین دلیل به دنبال مراکزی هستند که منابع لازم را برای قبولی در این دانشگاه در اختیار آن ها قرار دهد.

وبسایت درس جت در زمینه ارائه انواع نمونه سوالات آزمون های سراسری، انواع کتاب ها، مشاوره و ... فعالیت دارد. این وبسایت علاوه بر موارد گفته شده نمونه سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان مربوط به دوره های قبلی را در اختیار داوطلبانی که قصد ورود به این دانشگاه را دارند قرار می دهد. و این افراد با نحوه سوالات آشنایی لازم را پیدا می کنند. و علاوه بر بالا رفتن اطلاعات در این زمینه میزان استرس افراد در زمان مصاحبه کاهش پیدا می کند. وجود مشاوره متخصص و با تجربه در این وبسایت در زمینه انتخاب مناسب رشته و مهارت های درس خواندن و تست زنی به داوطلبان کمک شایانی می کند. در دسترس بودن این وبسایت به صورت آنلاین از دیگر نقاط قوت این موسسه است.