به گزارش پایگاه خبری نشان :

الیاف بتن، الیاف مصنوعی یا فلزی هستند که به صورت تصادفی یا چیدمان شده در بتن قرار می‌گیرند .این الیاف به عنوان یک عامل تقویت کننده در بتن استفاده می‌شوند و باعث افزایش مقاومت به خمش و کشش بتن می‌شوند.

الیاف بتن به دلیل داشتن ویژگی‌هایی نظیر ضریب خمش کمتر و تراکم بیشتر نسبت به فولاد، در بسیاری از موارد به جای آرماتور در ساختمان و پل استفاده می‌شوند.

استفاده از الیاف بتن باعث کاهش ترک‌ها و ریزش‌های بتن، افزایش مقاومت به خمش و کشش، افزایش ایمنی در برابر لرزه‌های زمینی و کاهش هزینه ساخت به دلیل کاهش میزان آرماتور مصرفی می‌شود.

نوع الیاف بتن شامل الیاف فلزی مانند فولاد، آلومینیوم و کروم، و الیاف مصنوعی مانند پلی‌پروپیلن و نایلون می‌باشند. هر کدام از این الیاف دارای ویژگی‌های خاصی هستند و بسته به نیاز سازندگان، یکی از این نوع الیاف در ترکیبات بتن استفاده می‌شود.

بنابراین، استفاده از الیاف بتن در صنعت ساختمانی به عنوان روشی برای افزایش مقاومت سازه‌ها و کاهش هزینه‌های ساخت استفاده می‌شود

الیاف پروپیلن چیست ؟

الیاف پروپیلن یا پلی‌پروپیلن، یکی از نوع الیاف مصنوعی است که به عنوان تقویت کننده در بتن و سایر مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. این الیاف به دلیل خواص فراوانی که دارد از جمله مقاومت بالا در برابر پوسیدگی، خوردگی و شکستگی، سبکی و مقاومت به شرایط آب و هوایی مختلف، به عنوان جایگزین مناسبی برای الیاف فلزی در صنعت ساختمانی شناخته شده‌اند.

استفاده از الیاف پروپیلن در بتن باعث افزایش مقاومت به خمش، کشش و برش بتن می‌شود. همچنین، این الیاف با توجه به سبکی و فرماندگی پذیری بالایشان، می‌توانند به وسیله فرآیندهای ساخت و ساز مختلف، مانند ریخته‌گری، قالب‌گیری و پخش، برای افزایش استحکام و مقاومت بتن به کار رود.

در علاوه بر این، الیاف پروپیلن در بهبود خصوصیات حرارتی و نوری بتن نیز تاثیر گذارند. با استفاده از این الیاف، می‌توان مقاومت بتن در برابر تغییرات دما و اشعه‌ی خورشید را افزایش داد. همچنین، اثر آب و هوایی در کاهش قدرت زبری سطح بتن نیز کاهش می‌یابد.

در نتیجه، استفاده از الیاف پروپیلن در بتن به شرایط محیطی مختلف تطبیق پذیری بالایی دارد و می‌تواند به عنوان یکی از روش‌های مناسب برای افزایش مقاومت سازه‌های ساختمانی به کار رود.

ویژگی‌های الیاف پروپیلن عبارتند از:

۱- مقاومت به شکستگی و خوردگی

۲- مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف

۳- سبک با وزن کمتر از فلز و مقاومت بیشتر

۴- قابلیت استفاده در تولید انواع سازه‌های ساختمانی به دلیل فرآیندی که طی آن الیاف از طریق قالب‌گیری و ریخته‌گری به بتن اضافه می‌شوند.

۵- افزایش مقاومت به خمش، کشش و برش بتن

۶- بهبود خصوصیات حرارتی و نوری بتن و افزایش مقاومت بتن در برابر تغییرات دما و اشعه‌ی خورشید

۷- کاهش قدرت زبری سطح بتن به دلیل تاثیر الیاف پروپیلن بر روی سطح بتن

با توجه به این ویژگی‌ها، الیاف پروپیلن به عنوان جایگزینی برای الیاف فلزی در ساختمان‌ها و پل‌ها استفاده می‌شوند. به طور کلی، الیاف پروپیلن با توجه به خواص منحصر به فردی که دارند.

بهترین روش اجرای الیاف پروپیلن در بتن به شرح زیر است:

۱- تهیه بتن مورد نیاز با کمیت و مشخصات مناسب برای پروژه.

۲- بررسی و تعیین میزان الیاف پروپیلن لازم برای تقویت بتن ساختمان.

۳- مخلوط کردن الیاف پروپیلن با بتن به شکل یکدست، با توجه به تعداد الیاف و میزان بتن مصرفی.

۴- اضافه کردن الیاف مورد استفاده به صورت 1000 تا 2000 گرم در هر متر مکعب .

استفاده از الیاف پروپیلن در ترک‌گیری گچ می‌تواند به عنوان یک راه حل مناسب برای جلوگیری از ترک‌های گچ به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند به کار رود. برای جلوگیری از ترک گچ با الیاف پروپیلن، می‌توانید روش‌های زیر را مورد استفاده قرار دهید:

۱- اضافه کردن الیاف پروپیلن به مخلوط گچ: با افزودن الیاف پروپیلن به مخلوط گچ، مقاومت بالاتری در برابر تنش‌های خارجی، مثل تغییرات دما و فشار، تضمین می‌شود. همچنین، الیاف پروپیلن باعث کاهش شکستگی گچ و تشکیل ترک‌ها می‌گردد.

۲- استفاده از الیاف پروپیلن با قطر و طول مناسب: با توجه به نوع کاربرد، الیاف دارای سایز های قدی مختلف می‌باشد.

برای اطلاعات بیشتر راجع به الیاف بتن به لینک زیر مراجعه نمایید.

https://kamyabclinic.ir/shop/farcofiberpp/