به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

آشنایی با مراحل تجویز سمعک

برای تجویز سمعک نیاز است تا در ابتدا معاینه گوش انجام شود و تست‌های لازم و تخصصی در خصوص تشخیص میزان کم شنوایی فرد صورت بگیرد. بعد از این که این مرحله پشت سر گذاشته شد؛ متخصص، شما را با علت کم شنوایی و قابل درمان بودن یا نبودن آن آشنا می‌سازد. یکی دیگر از اطلاعاتی که در این هنگام در اختیار شما قرار خواهد گرفت عوارضی ناشی از کم شنوایی خواهد بود که به مرور زمان به سراغ شما می‌آید.

با توجه به تمامی این فاکتورها متخصص به شما اعلام می‌کند که آیا می‌توانید از سمعک برای بهبود شنوایی خود استفاده کنید یا راه‌های دیگری برای بهبود شنوایی وجود دارد. اگر سمعک برای بهبود شنوایی شما یک وسیله مناسب باشد در این هنگام متخصص انواع سمعک‌ها و تکنولوژی هر یک را برای شما توضیح می‌دهد تا در انتها بتوانید یکی از مدل‌های آن را انتخاب نمایید.

اگر در استان مازندران هستید، جهت معاینه گوش و تجویز سمعک در ساری می‌توانید به کلینیک آوا اودیولوژی مراجعه نمایید و درمان خود را به متخصصان اودیولوژیست این مرکز بسپارید.

مرحله بعدی قالب گیری و اندازه گیری گوش است که بعد از انتخاب نوع سمعک انجام می‌گیرد. برای این که در هنگام استفاده از سمعک با ناراحتی یا آزار و اذیت رو به رو نشوید نیاز است تا در بین مراحل تجویز سمعک برای این مرحله اهمیت بیشتری قائل شوید. بعد از اتمام قالب گیری به سراغ مرحله بعدی که تنظیم و آموزش استفاده از سمعک است می‌رویم.

در بین مراحل تجویز سمعک و تست شنوایی توجه به انجام این مرحله نیز بی نهایت اهمیت دارد؛ به این دلیل که در این مرحله تنظیمات روی نرم افزار سمعک مورد نظر شما انجام خواهد شد. بعد از طی کردن این قسمت تمامی آموزش‌های لازم به فرد داده می‌شود تا به راحتی بتواند با سمعک کار کند.

 

20

در هنگام خرید سمعک باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

به این دلیل که حس شنوایی یکی از مهم ترین حواس پنج گانه انسان به شمار می‌رود، افرادی که از این حس محروم هستند می‌توانند با استفاده از وسیله ای به نام سمعک به بهبود شنوایی خود کمک کنند؛ اما در هنگام خرید سمعک باید به برخی از نکات توجه داشته باشیم تا بتوانیم حس شنوایی را به خوبی به دست آوریم.

توجه داشته باشید که انسان از راه شنیدن می‌تواند اتفاقات اطراف خود را درک کند؛ به همین دلیل کم شنوایی یکی از بیماری‌هایی به شمار می‌رود که حس بسیار ناخوشایندی در فرد به وجود می‌آورد. در هنگام خرید سمعک به این موضوع توجه نمایید که تهیه یک سمعک با هزینه بسیار بالا به این معنا نیست که شما بهترین انتخاب را داشته‌اید. برای این که بتوانید تست شنوایی را انجام دهید بهتر است تا نزد ادیولوژیست بروید؛ ضمن این که افراد متخصص با مهارت بالا این تست را برای شما انجام خواهند داد.

مرکز آوا اودیولوژی از کلینیک های برتر استان مازندران است که برای انجام تست شنوایی در مازندران با اطمینان خاطر می‌توانید به این مرکز مراجعه نمایید.

توجه به شکل ظاهری نیز یکی دیگر از نکاتی است که در هنگام خرید سمعک باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. هر فردی می‌تواند با توجه به فرم گوش خود و میزان کم شنوایی که دارد یک سمعک متناسب از لحاظ شکل ظاهری را انتخاب نماید. توجه داشته باشید که قبل از مراجعه به ادیولوژیست بهتر است تا ابتدا نزد متخصص گوش و حلق و بینی بروید و از او مشاوره‌های لازم برای خرید سمعک دریافت کنید. در نهایت می‌توان فاکتورهای مهمی که در انتخاب سمعک اهمیت ویژه ای دارند را عواملی مانند میزان کم شنوایی، سن، مهارت‌های بینایی، میزان تکلم، سبک زندگی و نیازهای فردی دانست.

21

کلام آخر

افراد کم شنوایی که قصد دارند به وسیله سمعک به بهبود شنوایی خود کمک کنند باید مراحل تجویز سمعک و تست شنوایی را پشت سر بگذارند تا بتوانند بعد از تهیه سمعک به راحتی از آن استفاده نمایند. همچنین نکات دیگری نیز وجود دارند که شما باید در زمان خرید سمعک آن‌ها را مد نظر قرار دهید تا سمعکی که تهیه می‌کنید مطابق با نیازهای شما باشد.