به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

درحقیقت، ورق‌های فولادی در گریدهای مختلف تولید می‌شوند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارد. این ویژگی‌ها، کاربرد ورق را مشخص می‌کنند. 

بویلرها، تجهیزاتی صنعتی به شمار می‌روند که برای گرم کردن آب و تولید بخار در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. دمای دیگ‌های بخار، بسیار بالا است و از این‌رو، ورقی فولادی برای ساخت آن باید استفاده شود که مقاومت، پایداری و دوام کافی در برابر حرارت و دمای داخلی بویلرها را داشته باشد. 

یکی از سوالات رایج در صنعت، این است که در ساخت بویلر از چه گریدهای فولادی استفاده می‌شود؟ در این مقاله، ضمن معرفی بویلرها، ورق‌های فولادی آلیاژی مختلف که برای ساخت دیگ های بخار مورد استفاده قرار می‌گیرند را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید. 

بویلر، کاربرد و الزامات ساخت آن

بویلر یا دیگ بخار، مخزنی است که در آن بخار آب با استفاده از گرمای ناشی از احتراق سوخت تولید می‌گردد. تمامی بخش‌های داخلی و تحت فشار بخار آب بویلر، با استفاده از آلیاژهای فولادی ساخته می‌شوند. دیگ‌های بخار فولادی، با مقاومت بالا در برابر بخار پرفشار، در دنیا کاربردهای گسترده‌ای دارند. 

بویلرها، به صورت گسترده در موتورخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، صنایع پتروشیمی، صنایع شیمیایی و گرمایش مرکزی را می‌توان مثال‌های بارز استفاده از این تجهیزات صنعتی دانست. 

درجه حرارت در دیگ بخار حدود 160 تا 180 درجه سانتی‌گراد است. با دقت به این مساله و بالا بودن دما و فشار در بویلرها، نمی‌توان خطر سوختگی و انفجار را نادیده گرفت. بنابراین، در ساخت بویلر استفاده از ورق‌های فولادی با مقاومت و پایداری بالا در برابر دما و فشار الزامی است. 

قیمت ورق‌های فولادی مختلف همچون قیمت ورق سیاه در تعیین هزینه ساخت بویلر مهم و موثر است. 

گریدهای فولادی بویلر

ورق های فولادی در ساخت بویلر

همانطور که عنوان شد، ورق‌های فولادی آلیاژی بهترین گزینه‌ها برای ساخت بویلر به شمار می‌روند. باید از ورق‌هایی استفاده کرد که ضمن داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی، مقاومت در برابر فشار بخار آب و همچنین حرارت نیز داشته باشند. 

از میان گزینه‌های مختلفی که قابل استفاده برای ساخت بویلر هستند، می‌توان به ورق استیل 309 که به ورق استیل نسوز نیز معروف است، ورق A516 یا ورق آتشخوار و ورق A285 اشاره نمود که برای ساخت بدنه اصلی بویلر فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه، درباره هر یک از ورق‌ها و ویژگی‌هایی که دارند بحث خواهیم کرد. 

ورق استیل 309

ورق استیل نسوز 309، با وجود عناصری چون کروم و نیکل دارای مقاومت به خوردگی، به ویژه خوردگی در دمای بالا است. ترکیب شیمیایی این ورق استیل که حاوی عناصر دیگری چون منگنز، فسفر، گوگرد و سیلیسوم است، آن را مقاوم به حرارت و مناسب برای استفاده در ساخت بویلر کرده است. 

استحکام کششی بالا، مقاومت به خمش و بارگذاری خمشی بالا، مقاومت به خوردگی حتی در دمای بالا، پایداری حرارتی عالی و قابلیت جوشکاری، از جمله ویژگی‌های ورق استیل 309 نسوز است که موجب شده از آن در ساخت بویلرها نیز استفاده شود. البته گفتنیست که عمده مصرف و اصلی‌ترین کاربرد این نوع ورق در ساخت کوره‌های صنعتی است. 

کاربرد ورق a516 در ساخت بویلر

ورق فولادی A516، نوعی ورق آلیاژی کربن متوسط است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورق فولادی به نام ورق آتشخوار نیز شناخته می‌شود و در ترکیب آن از عناصری چون کربن، گوگرد، سیلیسیم، فسفر، مولیبدن، کروم، منگنز و ... استفاده شده است. از کاربردهای مهم و اصلی این ورق می‌توان به ساخت بویلر و دیگ بخار و همچنین تولید مخازن تحت فشار اشاره کرد. 

در ترکیب شیمیایی ورق آتشخوار از کربن، آلومینیوم، نیکل، منگنز، تیتانیوم، فسفر، مس، سیلیسیم، کروم، وانادیوم، گوگرد و مولیبدن استفاده می‌شود. این ورق، با ویژگی‌های بارزی چون انعطاف‌پذیری و شکل‌پذیری بالا، عدم نیاز به آبکاری، قابلیت جوشکاری، مقاومت به خوردگی و استحکام کششی بالا، در صنایع مختلف جایگاه مهمی دارد. 

ورق A516 در داخل کشور نیز تولید می‌شود. کارخانه فولاد مبارکه اصفهان و کارخانه فولاد اکسین اهواز، تولیدکنندگان برتر این ورق به شمار می‌روند. البته، می‌توان برندهای خارجی را نیز از بازار و بازرگانی‌های معتبر تهیه نمود. قیمت این ورق همچون قیمت ورق A283 از وبسایت بازرگانی فولاد آیرومارت قابل استعلام است. 

استفاده از ورق A285 در ساخت بویلر

ورق A285، یکی دیگر از ورق‌های فولادی محبوب در صنعت ساخت مخازن تحت فشار و بویلرها به شمار می‌رود. البته ورق a285 گریدهای مختلفی دارد که هر یک قابلیت‌های مخصوص به خود را دارند. a285 Gr C پرکاربردترین گرید آن به شمار می‌رود که نیازهای یک بولر چون مقاومت در برابر تغییرات فشار، حرارت بالا، خوردگی و رسوب‌گرفتگی را تامین می‌کند. 

ورق فولادی مذکور، با استحکام کششی و جوش‌پذیری خوبی ساخته می‌شود و با توجه به ویژگی‌های مقاومت در برابر دما و فشار در ساخت بویلرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

ورق 19Mn6، پرکاربرد در صنعت ساخت دیگ بخار

گرید آلیاژی 19Mn6 که بر اساس استاندارد DIN 17155 ساخته می‌شود، با استحکام تسلیم و استحکام کششی بالا در دمای بالا، عمدتا در ساخت بویلرها و مخازن تحت فشار کاربرد دارد و به عنوان فولادی مقاوم به خزش شناخته می‌شود. 

در سال 99، فولاد مبارکه طراحی و تولید این گرید ورق فولادی را در دستور کار خود قرار داد تا ساخت بدنه بویلرها بدون نیاز به واردات چنین ورقی قابل انجام باشد. 

ورق های فولادی در ساخت بویلر

خرید انواع ورق فولادی ساخت بویلر از آیرومارت

بازرگانی فولاد آیرومارت، انواع ورق‌های فولادی مناسب ساخت بویلر از جمله ورق A516 در گریدهای مختلف را به شما ارائه می‌کند. شما می‌توانید برندهای داخلی و خارجی معتبر و باکیفیت این ورق‌ها را با بهترین قیمت از این بازرگانی خریداری فرمایید. 

مجموعه آیرومارت، با سال‌ها فعالیت موثر در بازار آهن آلات و استفاده از تجربیات پیشکسوتان این بازار، خدمات فروش مقاطع فولادی، گالوانیزه کردن مقاطع، اپوکسی لوله، رزوه زنی میلگرد و فعالیت‌هایی چون فروش اعتباری آهن آلات، انبارداری مدرن و ارائه گواهی‌نامه کنترل کیفیت را به مشتریان ارائه می‌دارد. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره تلفن 02145306 با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید و یا به وبسایت آیرومارت به نشانی iromart.com مراجعه نمایید.