به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

همان طور که می دانید نرخ محصولات فولادی بر اساس کیلوگرم اعلام می شود. به این صورت که قیمت هر متر مربع در سایت اعلام می شود و سپس بر اساس وزن و سایر ابعاد نرخ نهایی محاسبه می شود. جهت محاسبه وزن و اطلاع از قیمت از هر متر ورق شیروانی، باید از فرمول محاسبه وزن محصولات فولادی استفاده نمایید.

برای استفاده از آن لازم به ذکر است بدانید چگالی آهن در این فرمول 85/7 است. البته  در هنگام محاسبه وزن فولاد های گالوانیزه وزن میزان پوشش روی باید به صورت جداگانه محاسبه گردد تا وزن اصلی مشخص شود. به طور معمول شیت های شیروانی در عرض های 100 و 125 سانتی متری و با ضخامت 3/0 تا 1 میلی متر تولید و عرضه می شوند. همچنین طول های آن ها متغیر بوده و در انواع 2، 3، 4، 5 و 6 متری قابل سفارش هستند. البته ورق شیروانی 6 متری یکی از پر طرفدار ترین محصولات در بین فولادهای گالوانیزه است.

هر تولید کننده نیز بر اساس روشی که دارد، این محصولات را با ابعاد متفاوتی تولید می کند. وزن ورق های شیروانی نیز به عوامل متعددی وابسته است. موضوع بدیهی این است که هر چه ابعاد این شیت ها افزایش یابد، بر نرخ آن تأثیر دارد و این ابعاد مطابق با سفارش مشتری در نظر گرفته می شود. جهت محاسبه وزن ورق شیروانی بهتر است با احتساب چگالی آهن از فرمول زیر استفاده نمایید.

وزن ورق شیروانی = طول (متر) * عرض (متر) * ضخامت (میلی متر) * 7.85

در اصل در این فرمول عدد 7.85 چگالی آهن می باشد که شما می توانید از عدد ۸ به جای آن استفاده نمائید. با این حال یکی از متداول ترین سؤالات در مورد شیت های شیروانی این است که هر متر ورق شیروانی چند کیلو است.

با یک مثال ساده می توان گفت اگر یک ورق شیروانی با ضخامت 5/0، عرض 1250 و طول 1000 داشته باشیم، با استفاده از فرمول ذکر شده، وزن آن  91/4 تن است. اگر قیمت ورق شیروانی را در هر کیلوگرم 59000 تومان در نظر بگیریم، هزینه نهایی خرید این شیت 289000 تومان است؛ حال نرخ همان محصول با طول 6 متر 1 میلیون و 734 هزار تومان می باشد. لازم است بدانید این مثال برای ورق شیروانی ساده بود و نرخ این محصول بسته به طرحی که بر روی آن اعمال می شود، متفاوت است.

عوامل مؤثر بر قیمت ورق شیروانی

22

امروزه محصولات شیروانی به یکی از پرطرفدار ترین فلزات فولادی تبدیل شده است که نرخ آن با توجه به ویژگی ها و طرحی که دارد، متفاوت است. با این حال بهتر است بدانید عوامل زیادی در تعیین هزینه نهایی این محصولات رنگی تأثیر دارند که از جمله آن ها می توان به نرخ مواد اولیه، قیمت فلز روی، نوسانات ارزی، میزان عرضه و تقاضا و وضعیت بورس اشاره کرد. ابعاد و ضخامت دو مورد دیگری هستند که بر تعیین این موضوع مؤثر می باشند. به طور مثال قیمت ورق شیروانی 6 متری (https://ahaninfo.ir/products/%D9%88%D8%B1%D9%82-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%81-%D8%B1%D9%86%DA%AF%DB%8C) به دلیل تقاضا و کارایی بیشتر در مقایسه با دیگر ابعاد بالاتر است که در سایت آهن اینفو به صورت روزانه قیمت آن بارگذاری میشود.

به طور معمول میزان تقاضا هنگامی برای ورق شیروانی 6 متری زیاد می شود که با افزایش ساخت و ساز رو به رو شویم؛ زیرا بیشترین میزان استفاده از این محصولات در سقف ساختمان ها، سوله ها، دیواره انبارها، نمای خانه ها و ... می باشد. این محصول با داشتن رنگ ها و طرح های متنوع مانند سینوسی، ذوزنقه ای، شادولاین و سفالی بیشترین میزان استفاده و تقاضا را در بین محصولات فولادی دارد و به همین ترتیب نرخ آن بالاتر می رود.

همان طور که می دانید مواد اولیه برای تولید این محصول ورق گالوانیزه است که به سبب داشتن پوشش روی، مقاومت ویژه ای در برابر رطوبت، خوردگی و زنگ زدگی را در بین سایر فولادها به خود اختصاص داده است. منظور از نرخ مواد اولیه هزینه نهایی تولید ورق گالوانیزه است. البته که نرخ ورق شیروانی طبیعتاً بیشتر است؛ زیرا فولاد گالوانیزه پیش از رنگ آمیزی و قرار گرفتن در دستگاه رول فرمینگ باید مراحلی را برای آماده سازی سطح طی کند که سبب افزایش هزینه می شوند. این مراحل شامل چربی زدایی و حذف ناخالصی ها، شستشو و هوادهی می باشند که جهت پاکسازی سطح انجام می گردند. جنس ورق  شیروانی 6 متری نیز بر میزان نرخ آن ها تأثیر دارد. به عنوان مثال ورق شیروانی پلاستیکی استحکامی پایین و همچنین قیمتی ارزان تر نسبت به سایر شیروانی ها دارد. در نتیجه که جنس و وزن محصول نیز بر قیمت آن تاثیر گذار است.

بهترین تولید کنندگان ورق شیروانی رنگی در کشور

222

به طور کلی تولید کنندگان محصولات شیروانی همان سازندگان ورق رنگی در کشور می باشند که از جمله آن ها می توان به کارخانجات ورق رنگی فولاد مبارکه و شرکت صنایع هفت الماس اشاره کرد. انواع طرح های ورق شیروانی شامل انواع سفالی، ذوزنقه ای یا موج دار، شادولاین، سینوسی یا کرکره ای و ... می باشند. گران ترین آن ها طرح سفال است؛ زیرا فشار زیادی به دستگاه رول وارد می کند، اما مقرون به صرفه ترین نوع طرح ذوزنقه است که بیشترین کاربرد را در سقف خانه ها دارد.

لازم به ذکر است بالاترین کیفیت محصولات فولادی متعلق به کارخانه فولاد مبارکه می باشد؛ از این رو قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه از سایر تولید کنندگان بیشتر بوده و به همان نسبت نیز کیفیت بالاتری را به خود اختصاص می دهد. این مجموعه یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان ورق رنگی در کشور بوده که محصولات گالوانیزه رنگی را به روش غوطه وری گرم تولید می کند. محصول نهایی نیز به صورت کلاف سرد خام و با ضخامت 25/0 تا 3 میلی متر و عرض 750 تا 1510 میلی متر عرضه می شود.

مجموعه هفت الماس نیز 15 درصد از نیاز ورق رنگی کشور را تأمین می کند و حدود 20 تا 40 درصد از تولیدات آن به کشورهای خارجی صادر می شود. کیفیت محصولات تولیدی در این مجموعه با گواهی 2008 همراه بوده و به دو صورت رول یا شیت برش خورده ارائه می شوند. لازم به ذکر است از ورق رنگی این دو مجموعه در صنایع خودرو سازی، ساخت و ساز، بسته بندی و ساخت لوازم خانگی استفاده می شود. 

مزایای ورق شیروانی

استفاده از شیت های شیروانی علاوه بر داشتن زیبایی ظاهری (بر خلاف ورق سیاه) به سبب مقاومت بالای آن در مناطقی که در معرض بارش برف و باران هستند، زیاد می باشد. داشت قابلیت بازیابی و تنوع در طرح و رنگ این فلزات رنگی را در بیشتر صنایع محبوب کرده است. دیگر مزیت های مهم آن، به سبب داشتن فرایند تولید مطابق با استانداردهای بین المللی خاصیت ضد خوردگی می باشد که در برابر عوامل مختلف جوی آسیبی به آن وارد نشود.

نصب آسان این محصولات کمک می کند تا جهت پیگیری روند ساخت پروژه های بزرگ به راحتی بتوانید از این محصولات استفاده کرده و سرعت اتمام پروژه خود را بالاتر ببرید.

جمع بندی

در این مطلب سوال بیشتر متقاضیان ورق شیروانی پاسخ داده شد تا بتوانند به راحتی این موضوع که قیمت هر متر مربع ورق شیروانی چند کیلو است را محاسبه نمایند. نرخ محصولات شیروانی بسته به وزن، ضخامت و طول و عرض آن متفاوت است.