به گزارش پایگاه خبری نشان :

اصلاح طلبان که دو انتخابات مجلس و ریاست جمهوری را باخته اند اکنون به گفته اسماعیل گرامی مقدم از اعضای جبهه اصلاحات، باید به بازسازی سازمان رأی و محتوای اندیشه اصلاح طلبی بپردازند.

او در گفت و گو یی اظهار امیدواری می کند که هم مجلس و هم دولت در رفع مشکلات مردم و توسعه کشور موفق شوند چراکه پای اتلاف وقت و منابع کشور در میان است.

این چهره سیاسی اصلاح طلب ضمن بیان اما و اگرهایی بر این باور است که قاعدتا برخی رفتارهای مجلس و دولت می تواند به عنوان توربوشارژ عمل کند و  عامل مهمی شود تا اصلاح طلبان مجددا بایستند و برای انتخابات ۱۴۰۲ فعال شوند.

بخش های مهم این گفتگو با وب سایت خبرآنلاین را می خوانید:

بازسازی جبهه اصلاحات یک ضرورت برای اصلاح طلبان است

اسماعیل گرامی مقدم، عضو جبهه اصلاحات ایران در پاسخ به این سوال که نظرتان درباره ماموریت اخیر  خاتمی به اصلاح طلبان برای بازسازی جریان اصلاحات چیست؟   گفت: بحث بازسازی جبهه اصلاحات یک ضرورت برای اصلاح طلبان است هم به لحاظ محتوایی و هم به لحاظ سازمانی و شکلی. در واقع به لحاظ سازمانی و شکلی تا حدود زیادی اصلاح طلبان گام های اساسی را برداشته اند.
تفرق و جدایی اصلاح‌طلبان نسبت به سال ۸۴ کمتر شده است

او افزود: به بیان دیگر اگر بخواهیم نسبت به سال ۸۴ مقایسه ای داشته باشیم آن تفرق و جدایی بین اصلاح‌طلبان کمتر شده است و تحت سازمانهایی چون شورای عالی سیاستگذاری و جبهه اصلاحات، مجموعه اصلاح طلبان در فعالیت های سیاسی شرکت می کنند و حضور دارند اما به لحاظ سازمانی در انتخابات اخیر، این جبهه نتوانست در سطح قابل قبولی که همه اصلاح طلبان را پوشش دهد و در انتخابات با یک سازمان رأی قوی حضور پیدا کند این نقطه ضعفی بود که اصلاح طلبان داشتند و باید هر چه زودتر آن را سروسامان دهند این تنها به دست جبهه اصلاحات هم انجام نمی شود بلکه همه ۳۱ حزبی که در جبهه حضور دارند باید ارتباطشان را با استانها مجددا بازتعریف کنند و نباید صرفا در تهران بنشینند و انتظار داشته باشند که استانها سازمان پیدا کنند.

همه ۳۱ حزب اصلاح‌طلب باید فعال شوند

این چهره سیاسی اصلاح طلب عنوان کرد: این ۳۱ حزب باید جلساتی را در استانها برگزار کنند و ضمن اینکه سازمان احزاب را ساماندهی می کنند به محتوا هم می توانند ورود پیدا کنند و به این شکل آمادگی احزاب، برای هر کنش سیاسی به ویژه در انتخابات ها  و یا اساسا شکل گیری جبهه اصلاح طلبان نیازمند عقبه خودش یعنی احزاب خواهد بود در غیر این صورت جبهه اصلاحات به خودی خود نمی تواند سازمان خودش را تامین کند.
جبهه اصلاحات باید به اشاعه تفکرات اصلاح‌طلبی میان مردم بپردازد

اصلاح طلبی به دنبال مطالبات مردم است!

او ادامه داد: اصلاح طلبی جریانی است که دارای ریسک پذیری بالا، تغییر و تحول در بسیاری از اصولی که ممکن است مانع توسعه شود هستند و با پرداختن هزینه چه شخصی و چه اجتماعی به دنبال مطالبات مردم هستند. این جریان با توجه به تحولات جهانی و روز حرکت می کند و به جریان چپ و اصلاح طلبی شناخته می‌شود. این جریان چپ در ایران بعد از اینکه نامزدهایش توسط شورای نگهبان در انتخابات ردصلاحیت شدند به هر دلیلی نتوانستند نتیجه ای در انتخابات به دست بیاورند یا مردم در انتخابات شرکت نکردند و پیرو عدم حضور گسترده مردم نیز با شکست در انتخابات مواجه شدند.

اصلاح طلبان باید سازمان رأی و محتوای تفکرشان را بازسازی کنند

این عضو حزب اعتماد ملی اظهار کرد: بنابراین اصلاح طلبان هم باید سازمان رأی خودشان و هم محتوای تفکرشان را در چارچوب نظام و دستگاهی که می خواهند در آن فعالیت کنند بازسازی کنند یعنی اگر قرار است جناح اصلاحات و تفکرات چپ گرایانه در حوزه اقتصادی-سیاسی و فرهنگی جاذبه داشته باشند باید خودشان هم تلاش کنند در چارچوبی حرکت کنند که بتوانند در رقابت های انتخاباتی حضور پیدا کنند یا موثر باشند اگر هم به هر دلیلی شورای نگهبان اجازه نمی دهد دستگاه نظارتی اجازه نمی دهند اما اصلاح ‌طلبان باید در انتخابات‌ها اثرگذار باشند.

اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۲ فعال می شوند؟

گرامی مقدم در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح طلبان این توانایی را دارند که در انتخابات ۱۴۰۲ مجددا سرپا شوند یا خیر؟ عنوان کرد: اگر اصلاح طلبان با همین فرمانی که در جبهه اصلاحات آغاز کرده اند و کار را ادامه می دهند و در همین موضوع ساختار و آسیب شناسی در سازمان اصلاح طلبی، محتوا و اندیشه اصلاح طلبی، می توانند مجدد سرپا شوند.
اصلاح‌طلبان باید واقعیت‌های موجود را ببینند

او اضافه کرد: اگر اصلاح طلبان در انتخابات آینده با واقعیت های موجود، سازمان و برنامه شان را پیش ببرند می‌توانند موفق شوند واقعیت های موجود در کشور ما اعم از شورای نگهبان، نهادهای امنیتی، دغدغه هایی که نیروهای ارزشی دارند، سیاست های کلان کشور در منطقه به ویژه در محور مقاومت است. اصلاح‌طلبان این واقعیت ها را باید ببینند و با توجه به ذات اصلاح طلبی که دارای فلسفه ای است و هر کشوری نیازمند چنین تفکراتی است باید گام بردارند و با توجه به آن می توانند در حاکمیت حضور پیدا کنند و به نوعی مستلزم ورود به قدرت هستند در نتیجه احتمال اینکه پیروز شوند و اثر بگذارند و مانع از پیروزی رقیب بشوند، وجود دارد اما اگر اما به صورت انتزاعی به مسائل نگاه کنیم و واقعیات موجودی که در زمین سیاست ایران وجود دارد را نبینیم نمی توانیم چیزی حاصل کنیم.

او در پاسخ به این سوال که عملکرد مجلس و دولت فعلی تا چه حد می تواند به اصلاح طلبان برای بازگشت به قدرت کمک کند؟ تصریح کرد: بنده به عنوان یک شهروند و عضو جبهه اصلاحات آرزوی توفیق برای دولت و مجلس دارم چراکه نباید اتلاف وقت و منابع صورت گیرد امیدواریم هم دولت و هم مجلس در رفع مشکلات مردم و توسعه کشور موفق شوند اما اگر این اتفاق رخ نداد و کاستی هایی به وجود آمد قاعدتا برخی رفتارهای تند مجلس و دولت می تواند به عنوان توربوشارژ عمل کند.