به گزارش پایگاه خبری نشان :

پیشرفت بسترهای خدمات الکترونیک تاثیر بسزایی در کاهش اطاله دادرسی دارد، در حال حاضر هیچگونه ابلاغیه فیزیکی برای افراد ارسال نمی­گردد و همچنین با استفاده از خدمات الکترونیک و ابلاغیه­ الکترونیکی صرفه جویی بسیاری در وقت و هزینه­ صورت گرفته است.

سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی، به منظور کاهش مراجعه طرفین دعوا یا نمایندگان قانونی آن­ها به قوه قضائیه و افزایش سرعت فرایند دادرسی، توسط مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه طراحی شده و  شروع به کار کرده است. با همکاری شرکت یوآیدی امکان ثبت نام و احراز هویت غیرحضوری ثنا برای شما فراهم شده است.

با استفاده از سامانه ابلاغ، افراد اعم از شخص حقیقی و حقوقی می­توانند پس از انجام پیش ثبت نام در سامانه ثنا و طی نمودن مراحل احراز هویت سامانه ثنا، کلیه ابلاغیه­ها و همچنین پیوست­های آن­ها در حساب کاربری خود دریافت و مشاهده نمایند و بصورت الکترونیکی و آنلاین به ­آن دسترسی داشته باشند.

 

امکانات سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی چیست؟

 دریافت، مشاهده و چاپ ابلاغیه­ الکترونیکی قضایی که شامل مواردی مانند وقت‌های رسیدگی، دادنامه و قرار نهایی و یا تصمیم نهایی، اجرائیه‌ها، رفع نقص و تجدیدنظرخواهی و یا فرجام خواهی، تبادل لوایح، تعیین مهلت جهت انجام فرآیند رسیدگی به کار می­باشد.

 دریافت پیوست‌های ابلاغیه الکترونیکی و چاپ گروهی آن‌ها و همچنین جستجو در میان ابلاغیه‌­ها بر اساس شماره یا دریافت ابلاغیه مورد نظر با استفاده از رمز پرونده، از امکانات سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی می‌باشند.

برای استفاده از این سامانه چه مراحلی را طی کنیم؟

برای دریافت حساب کاربری در سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی دو راه وجود دارد:

  • می­توان در ابتدا، مستقیما به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی با همراه داشتنِ تمامی اسناد مورد نیاز جهت احراز هویت مانند مدارک شناسایی، اطلاعات محل سکونت، معرفی نامه نماینده قانونی شخص حقوقی و امضای الکترونیک اخذ شده مراجعه کنید.

سپس بعد از تکمیل مراحل ثبت نام در محل، نام کاربری و رمز عبور حساب کاربری خود را در سامانه ابلاغ الکترونیکی دریافت نمایید.

  •  و اما در روشی دیگر، میتوان برای سهولت فرآیند ثبت نام و دریافت حساب کاربری ابتدا به سامانه ثبت نام الکترونیکی قوه قضائیه با نام ثنا مراجعه نموده و پس از ثبت اطلاعات مورد نیاز دستگاه قضا، مراحل پیش ثبت نام تکمیل می­شود.

 سپس با مراجعه به صورت حضوری همراه با پرینت کد رهگیری و پیش ثبت نام انجام شده به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در مراکز استان­ها یا دادگستری مربوطه در شهرستان­ها و ارائه کد ثبت نامی مراحل احراز هویت را به آسانی به اتمام رسانده و حساب کاربری خود را دریافت نمایید.

 

دسترسی به ابلاغیه­ های قضایی در این سامانه

پس از ثبت حساب کاربری با مراجعه به سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی و درج نام کاربری و رمز شخصی، کد ورود به شماره همراهی که با آن حساب کاربری خود را ثبت کرده­اید پیامک می­شود سپس با ورود به حساب کاربری، کلیه ابلاغیه­ها قابل مشاهده می­باشند.

در این سامانه دو بخش اصلی طراحی شده که شامل ابلاغیه­های الکترونیکی جدید و همچنین ابلاغیه­های مشاهده شده است که به ترتیب تاریخ قابل رویت هستند.

در صورت وجود ابلاغیه الکترونیکی جدید، تعداد آن­ها با نشانه­ای قرمز در کنار بخش ابلاغیه­های جدید اطلاع رسانی­ می­گردد و پس از رویت ابلاغیه به بخش ابلاغیه­های مشاهده شده انتقال پیدا خواهند کرد و برای دسترسی مجدد به آن­ها باید به این بخش مراجعه نمود.

نکته­ای مهم در این سامانه آن است که تمامی زمان­ها اعم از زمان دریافت ابلاغیه­ها و مشاهده توسط کاربر همراه با تاریخ بصورت دقیق ثبت می­گردد و این زمان به عنوان معیار ابلاغ اصلی طرفین دعوا در نظر گرفته می­شود.

 مهلت هرگونه درخواست نیز مانند تقاضای تجدیدنظر نسبت به رای صادر شده، با توجه به زمان ثبت شده تنظیم می­گردد.

طرفین دعوا باید نسبت به ابلاغیه الکترونیک پرونده خود توجه داشته باشند و دریافت آن­ها غیرقابل اجتناب می­باشد، چرا که درصورت گذشتن تاریخ و عدم مشاهده، مطابق قانون با افراد برخورد خواهد شد.

در صورت فراموشی رمز عبور امکان بازیابی آن در صفحه نخست هنگام ورود به سامانه با داشتن اطلاعاتی مانند ایمیل و شماره همراه حساب کاربری، فراهم می­باشد.