به گزارش پایگاه خبری نشان :

خرمالو یکی دیگر از میوه های زیبا و خوش طعم پاییز است که طرفداران خاص خودش را هم دارد. این میوه از فواید زیادی هم برخوردار است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

۱- سرشار از مواد مغذی

خرمالو سرشار از ویتامین های A، C، E و B6 است. این میوه همچنین از مواد معدنی مختلفی همچون منگنز، مس، منیزیم، پتاسیم و فسفر برخوردار است.

خرمالو حاوی فیبر خوراکی و آنتی اکسیدان هم هست.

۲- مقابله با سرطان

این میوه سرشار از آنتی اکسیدان است، مواد ضد سرطانی که می توانند توانایی بدن برای مقابله با رادیکال های آزاد را بالا ببرند، سلامت عمومی را ارتقاء دهند و از بدن در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت کنند. رادیکال های آزاد محصول جانبی سوخت و ساز سلولی هستند و می توانند سلول های سالم را به سلول های سرطانی تبدیل و به سیستم های اندامی بدن صدمه وارد کنند.

خرمالو حاوی مقادیر زیادی ویتامین های A و C، بتا کاروتن، فلاونوئید و همینطور ترکیبات فنولیکی مثل کاتچین و گالوکاتچین هستند که تحقیقات از وجود ارتباط میان مصرف آن ها و جلوگیری از برخی از انواع سرطان حکایت دارد.

۳- افزایش ایمنی بدن

خرمالو به دلیل برخورداری از ویتامین C به افزایش ایمنی بدن کمک می کند. این میوه یکی از بالاترین مقدار ویتامین C در میان دیگر میوه ها را دارد و یک عدد خرمالو به تنهایی نزدیک به ۸۰ درصد از نیاز روزانه ی بدن به این ویتامین را تأمین می کند. ویتامین C دستگاه ایمنی بدن را تحریک می کند و تولید گلبول های سفید خون را افزایش می دهد. هم دستگاه ایمنی بدن و هم گلبول های سفید خون در خط مقدم مبارزه با عفونت های میکروبی، ویروسی و قارچی و همینطور موجودات بیگانه یا سموم است.

۴- کمک به گوارش

مانند اغلب میوه ها، خرمالو هم سرشار از فیبر خوراکی است، به طوری که یک وعده خرمالو ۲۰ درصد از نیاز روزانه ی بدن به ماده ی فیبر را تأمین می کند. فیبر به بدن کمک می کند کار پردازش مواد غذایی را به شکل مؤثرتری انجام دهد. ماده ی فیبر این کار را با حجم دادن به مدفوع، ایجاد حرکات پیش برنده برای حرکت دادن مواد غذایی از میان مجرای گوارش، افزایش ترشح شیره های معده ای و گوارشی و تسکین نشانه های یبوست و اسهال انجام می دهد. در مجموع، میوه ی پر فیبری مثل خرمالو می تواند دستگاه معده ای روده ای شما را بهبود ببخشد و از شما در برابر سرطان روده ی بزرگ و دیگر بیماری های مشابه محافظت کند. به علاوه، ماده ی فیبر می تواند با مقابله با جذب لیپیدها یعنی همان مسأله ای که باعث چاقی می شود، به کاهش وزن کمک کند. میوه هایی مانند خرمالو که از فیبر خوراکی بالایی برخوردارند، سوخت و ساز لیپیدها را بهبود می بخشند و از اکسایش کلسترول کم چگالی لیپو پروتئین جلوگیری می کند، مسأله ای که مانع از تصلب شرایین می شود.

۵- جلوگیری از پیری زودرس

خرمالو سرشار از انواع ویتامین ها است، به ویژه ویتامین A، بتاکاروتن، لوتئین، لیکوپین و کریپتوگزانتین. این ویتامین ها در بدن به شکل آنتی اکسیدان عمل می کنند و به این ترتیب فشار اکسیداتیو را کاهش می دهند و از پیری زودرس جلوگیری می کنند، مثل بروز چین وچروک، لکه های پیری، خستگی، کاهش بینایی، تضعیف عضلات و بسیاری مشکلات دیگر.

۶- بهبود بینایی

زئاگزانتین یکی از انواع ویتامین B است که در خرمالو وجود دارد. تحقیقات نشان داده میان مصرف ماده ی زئاگزانتین و بهبود سلامت چشم ها ارتباط وجود دارد که علت آن نحوه ی عملکرد این ماده در بدن به شکل یک آنتی اکسیدان است. این ماده از تباهی لکه زرد، آب مروارید و شب کوری می کاهد.

۷- کنترل فشار خون

یکی دیگر از مواد معدنی موجود در این میوه، پتاسیم است. پتاسیم می تواند به شکل یک ماده ی گشاد کننده ی رگ عمل کند و فشار خون را کاهش دهد که به دنبال آن جریان خون به قسمت های مختلف بدن افزایش پیدا می کند . پایین بودن فشار خون باعث کاهش فشار وارده به سیستم قلبی عروقی هم می شود و از بیماری های قلبی مختلف جلوگیری می کند. خرمالو حاوی ترکیبات ارگانیکی هم هست که خاصیت گشاد کنندگی رگ دارند. این ترکیبات هم باعث کاهش بیشتر فشار خون می شوند، بنابراین خرمالو میوه ی بسیار مفیدی برای قلب محسوب می شود.

۸- تنظیم گردش خون

خرمالو حاوی ماده ی مس هم هست که عنصری اساسی در تولید گلبول های قرمز خون به شمار می رود. بدون وجود مس، بدن نمی تواند مواد مغذی مختلفی را جذب کند که برای تولید هموگلوبین ضروری هستند. افزایش گردش گلبول های قرمز سالم باعث افزایش توانایی شناختی، تون عضلانی، سوخت و ساز، سطح انرژی و توانایی التیام زخم ها و رشد سلولی می شود./روزیاتو

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09022978397 تماس حاصل فرمایید .