به گزارش پایگاه خبری نشان :

فریبرز منصور قناعی، در ارتباط با بار بیماری‌های گوارش و کبد در جهان و ایران، اظهارداشت: سلامت جامعه پیوسته در حال گذار و تغییر بوده و به عنوان محور توسعه اجتماعی و اقتصادی جامعه در نظر گرفته می‌شود. برای در دست داشتن مناسب‌ترین شاخص‌های ارزشیابی سطح سلامت جامعه نیاز به شاخص‌هایی است که زیان‌های ناشی از مرگ‌های نابهنگام و ناتوانایی‌هایی که به دنبال بیماری‌های مختلف پدید می‌آیند را در کنار هم قرار داد ه و آن‌ها را درقالب یک واحد مشترک بیان کند، به نحوی که بتوانند هم سطح سلامت و هم توزیع آن را در جامعه به صورت کمی نشان دهد.

وی افزود: با انتخاب واحد زمان به عنوان واحد سنجش، این امکان فراهم می‌شود که بار ناشی از پیامد‌های غیر کشنده بیماری‌ها و آسیب‌ها با زمان از دست رفته در نتیجه مرگ‌های نابهنگام جمع شوند و شاخصی حاصل شود که مجمومه ناتوانی همراه با بیماری و مرگ را اندازه گیری کند، سیاست گذاران و مدیران جامعه جهت ارتقای سلامت و توزیع مناسب امکانات بهداشتی در بین مردم یک منطقه نیاز به شاخصی که بار ناشی از بیماری‌ها وآسیب‌ها را در جامعه به گونه‌ای ملموس برای آن‌ها بیان نماید دارند.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد گیلان در مورد شاخص، سال‌های از دست رفته به علت مرگ زودرس یا ناتوانی (DALYS) که توسط سازمان بهداشت جهانی ارائه شده است، گفت: شاخص دالی اولین بار در سال ۱۹۸۸ در مطالعه بار جهانی بیماری‌ها و آسیب‌ها برای محاسبه بار بیماری‌ها تعریف و به کار گرفته شد در ایران نیز این نوع مطالعات از سال ۱۳۸۲ به عنوان " برآورد بار بیماری‌ها و آسیب‌ها و عوامل خطر آن‌ها در کشورآغاز که نتایج آن در سال ۱۳۸۶ منتشر شد.

قناعی در مورد بار بیماری‌های گوارش وکبد گفت: بر اساس تازه‌ترین مطالعه جهانی بار بیماری‌ها، رشد فزاینده دو سرطان روده بزرگ و لوزالمعده و بیماری سیروز کبدی به دلیل شدت گرفتن نقش مصرف الکل، سیگار، بی تحرکی و چاقی نشان دهنده افزایش شمار قربانیان ناشی از این بیماری‌ها است.

وی بیان داشت: بر اساس این مطالعه موارد بروز سرطان روده بزرگ ۲۳ نفر مبتلا نسبت به هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است که با حدود ۱۰ درصد افزایش نسبت به ۲۷ سال پیش، ۸۹۶ هزار فقره مرگ همراه داشته است هر چند که نرخ استاندارد سنی مرگ‌های ناشی از سرطان روده بزرگ، ۱۳.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد گیلان، عنوان کرد: براین اساس، ۱۸ میلیون سال عمر مفید مبتلایان سرطان روده بزرگ بر اثر ناتوانی ناشی از بیماری، طی سال ۲۰۱۷ از دست رفته است.

وی در مورد کشور‌های پرخطر در سرطان روده بزرگ، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده بیشترین نرخ بروز استاندارد شده سنی سرطان روده بزرگ در کل جهان در استرالیا، اسلواکی و نیوزیلند و بیشترین مرگ‌های ناشی از آن درکشور‌های گرینلند، مجارستان و اسلواکی بوده است./مهر

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09022978397 تماس حاصل فرمایید .