به گزارش پایگاه خبری نشان :

برخی افراد فصل سرماخوردگی را بدون حتی یک عطسه سپری می کنند. آنان در هواپیماها، دفاتر و مکان های شلوغ سرشار از ویروس بدون کوچکترین مشکلی رفت و آمد می کنند.

آیا شما هم آرزو داشتید که مانند یکی از این افراد باشید که هیچگاه سرما نمی خورند؟ پس بهتر است با رعایت نکات زیر شما نیز به جمع این افراد بپیوندید:

 

ماساژ گرفتن

بیشتر تحقیقات حاکی از آن است که ماساژ موجب کاهش اضطراب ، فشار خون و ضربان قلب می شود. کاهش این موارد سبب استرس نداشتن و نهایتا حفظ قدرت سیستم ایمنی بدن می گردد.

هر نوع ماساژی تا زمانی که با فشار ملایمی همراه باشد خوب است. فشاری که ماساژور وارد می کند می بایست به اندازه کافی شدت داشته باشد اما نباید موجب بروز درد شود.

هر چند وقت یکبار می بایست بدن را ماساژ داد؟ حقیقت علمی در این خصوص وجود ندارد اما متخصصان معتقدند یکبار در ماه زمان مناسبی است.

 

راه های جلوگیری از سرماخوردگی

 

دوش آب سرد

طرفداران این نوع حمام معتقدند، دوش آب سرد در زمان کمبود انرژی، میگرن و درد بسیار موثر است. هرچند اثبات علمی در این خصوص وجود ندارد اما به زعم کارشناسان امتحان کردن آن نیز ضرری در پی نخواهد داشت.

با دوزهای اندک شروع کنید. هرچند در تابستان یک دوش آب سرد 10 دقیقه ای هم قابل تحمل است اما در زمستان حتی 1 دقیقه پس از آب گرم هم بسیار سخت و دشوار است. بهتر است اگر دارای مشکلات قلبی عروقی هستید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید زیرا سرمای ناگهانی ممکن است موجب تغییرات در فشار خون گردد.

 

خوردن زنجبیل

قرن هاست که زنجبیل به عنوان یکی از داروهای مشکلات گوارشی به صورت وسیع تجویز می شود. محققان بر این باورند که ترکیبات آن موجب تحریک ترشحات، آرامش عضلات روده و کمک به حرکت غذا در دستگاه گوارش می گردد.

زنجبیل تازه که با چای یا مستقیما مصرف می شود بهترین است. هرچند زنجبیل در اشکال دیگری چون خشک، پودر و پخته هم موثر است.

 

شستشوی دست ها

طبق گزارش سازمان پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا، شستن دست ها اولین عملی است که می بایست برای مقابله با ویروس ها و البته باکتری ها انجام داد.

برای این کار دستان خود را برای مدت حداقل 20 ثانیه با صابون معمولی و آب گرم بشویید. تمام قسمت های دستانتان را با فشار به یکدیگر مالیده و حتی زیر ناخن های خود را نیز فراموش نکنید. سپس آنها را با حوله کاغذی یا حوله شخصی خود خشک نمایید.

راه های جلوگیری از سرماخوردگی

 

مصرف ویتامین ث و روی

اگرچه تاثیر ویتامین ث و روی بر پیشگیری از سرماخوردگی همچنان بحث انگیز است اما برخی از تحقیقات نشاندهنده اثر مثبت ویتامین ث خصوصا بر روی افرادی که تحت فشارهای استرسی شدید قرار دارند است. همچنین طبق تحقیقات، روی می تواند در پیشگیری از تکثیر ویروس ها کارساز باشد. در هر صورت پزشکان مصرف آنها را بی زیان می دانند.

پیشنهاد می شود پس از مشاهده اولین نشانه های سرماخوردگی میزان صحیح از ویتامین ث مصرف شود (مازاد مصرف ممکن است به کلیه ها صدمه برساند). در خصوص روی هم مصرف چند قرص در طول روز هنگامی که سرماخوردگی در حال آغاز است توصیه می گردد.

مصرف بیشتر سیر

سیر، سرشار از آنتی اکسیدان است که سبب تقویت سیستم ایمنی و مقابله با التهابات می گردد. همچنین این گیاه، علاوه بر تقویت قدرت دفاعی هنگام بیماری موجب دفع کردن خطر ابتلا به سرطان و بهبود سلامت قلب می شود.

اگر نگران بوی بد دهانتان پس از مصرف سیر هستید، باید بدانید تنها نیستید و بسیاری از افراد نیز مشکل مشابه شما را دارند. خوشبختانه، گزینه های دیگری با اثرات جانبی کمتری وجود دارند. عصاره سیر کهنه یک جایگزین بدون بو با حتی ترکیبات موثر بیشتری است.

مثبت بودن

برخی از تحقیقات نشان دهنده این واقعیت است که افرادی که فعالیت های خود را با نیروی مثبت و شور بیشتری انجام می دهند، بدنشان پادتن آنفلوانزا و سرماخوردگی بیشتری تولید می کند. هرچند محققان هنوز رابطه بین این دو را کشف نکرده اند اما به برقراری ارتباط بین مغز با سیستم ایمنی و بالعکس اعتقاد دارند.

اگر شما همواره مثبت نگر نیستید، به زعم کارشناسان حداقل می توانید کمتر منفی باف باشید. زمان بیماری فکر های منفی را کنار بگذارید مثلا به خود نگویید "من همیشه این موقع سال بیمار می شوم" یا "این سرماخوردگی تمام هفته من را خراب خواهد کرد". بهتر است بدانید شما ممکن است نتوانید شخصیت خود را تغییر دهید اما می توانید رفتار خود را عوض کنید.

رکنا

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09022978397 تماس حاصل فرمایید .