به گزارش پایگاه خبری نشان :

 در حالی که امروز ایران با سیاه‌ترین روز کرونایی خود روبرو شد، مسئولان اعلام کردند که خبری از تعطیلی نیست موضوعی که منجر به نگرانی بسیاری از کارشناسان و پزشکان شد.

ظهر امروز وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که از دیروز تا امروز ۱۸ آبان ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۹ هزار و ۲۳۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۷۱۲ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶۸۲ هزار و ۴۸۶ نفر رسید. همچنین متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۴۵۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۸ هزار و ۲۹۱ نفر رسید. خوشبختانه تا کنون ۵۲۰ هزار و ۳۲۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

سیاه‌ترین روز کرونایی ایران

این اعداد نشان می‌دهند که ایران با سیاه‌ترین روز کرونایی خود روبرو شده است و رکورد مرگ‌ومیر کرونا در کشور برای چندمین بار در هفته‌های گذشته رکورد شد. 

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، در این رابطه گفته بود: «متاسفانه امروز بالاترین آمار مرگ و میر قطعی ویروس کرونا را از ابتدای اپیدمی تا الان اعلام کردیم و بالا رفتن بی‌سابقه‌ی موارد مرگ و میر بیماری در کشور متاثر از افزایش چشمگیر موارد بستری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در هفته‌های گذشته است.»

او افزود: «در واقع ما در جنگ تمام‌ عیار با ویروس کرونا هستیم، هر یک از ما اعم از مردم و مسئولین دستگاه‌های اجرایی کشور باید خود را به عنوان سربازهای این نبرد سهمگین قلمداد کنند، گسترش بیماری و افزایش جان‌باختگان در کل دنیا رو به شتاب است و مدیریت آن بیش از هر چیز دیگری نیازمند وحدت و همدلی ملی است و امیدواریم با افزایش این همدلی و همکاری بین مردم و مسئولین شاهد توقف این بیماری باشیم.»

اعداد کرونا در ایران

این وضعیت بحرانی در تهران به اوج خودش رسیده است، ظهر امروز آمار شرایط پایتخت توسط وزارت بهداشت منتشر شد اعدادی که این موضوع را تایید می‌کند. 

بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، در تهران نیز وضعیت آمارهای صعودی را در ابتلا، بستری و متاسفانه فوت ناشی از کرونا به ویژه در هفته اخیر شاهد بوده ایم. باید توجه کرد که از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا ۱۶ آبان ماه، تعداد موارد بستری مبتلا به کووید-۱۹ در استان تهران ۴۴۳۹۱ نفر بوده است. در عین حال میزان بستری مبتلایان به کرونا در هفته اخیر منتهی به ۱۶ آبان ماه، در تهران ۳۱۰۶ نفر بوده است. این درحالیست که در هفته قبل از آن، ۱۷۷۱ نفر در بیمارستان‌های تهران به دلیل ابتلا به کرونا بستری شدند.

همچنین تعداد موارد فوت ناشی از کرونا در تهران از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا ۱۶ آبان ماه، ۵۶۷۲ نفر بوده است. در عین حال میزان موارد فوتی ناشی از کرونا در پایتخت در هفته اخیر منتهی به ۱۶ آبان ماه، ۳۸۶ نفر بوده است. درحالیکه در هفته قبل از آن ۲۸۸ نفر در تهران به دلیل کرونا فوت شدند.

شورای شهر تهران: دو هفته تعطیل کنید/ استانداری: تعطیلی منتفی است

در همین راستا برای چندمین بار امروز مسئولان در شورای شهر تهران خواستار تعطیلی شهر شدند، موضوعی که البته در هفته‌های گذشته کارشناسان زیادی درخواست کرده بودند.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران در این رابطه در جلسه شورای شهر گفت: «متأسفانه ستاد ملی مقابله با کرونا پاسخ مثبتی به صحبت‌های کارشناسی شورای شهر که حتی به تأیید مجمع نمایندگان تهران رسیده، نداده است و تعطیلی  حداقل ۱۴ روزه تهران محقق نشده است که باز هم تقاضا داریم این موضوع مورد توجه قرار گیرد و تهران حداقل دو هفته تعطیل شود.»

اما امروز استاندار تهران در گفت‌وگویی اعلام کرد که چنین چیزی ممکن نیست.

محسنی بندپی با بیان اینکه تعطیلی کامل دو هفته‌ای تهران فعلا منتفی است، گفت: شناوری ساعات کاری بحثی است که مطرح شده، اما در مراکزی که ارباب رجوع دارند نمی‌توان این طرح را اجرا کرد. این طرح خیلی اثر بخشی ندارد و این گونه بحث‌ها بررسی شده است و نکات مثبت آن‌ها کمتر از نکات منفی در کنترل شیوع ویروس کرونا است.

حتی در میان این خبرهایی منتشر شده است که نشان می‌دهد برخی از مشاغل قصد دارند بعد از ساعت ۱۸ به فعالیت بپردازند، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی امروز گفته بود که از روز گذشته و امروز به دنبال افزایش ساعت فعالیت تئاتر هستند زیرا فعالیت و اجراهای نمایشی از ساعت ۱۸ به بعد تازه شروع می شود.

بیمارستان‌ها جا ندارند، مریض‌ها بلاتکلیف ماندند

 صحبت‌های استاندار با مخالفت کارشناسان زیادی روبرو شد و دکتر پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، در این رابطه به خبرآنلاین گفت: «تا دیروز همه می‌گفتند که لازم است این اتفاق رخ بدهد، حتی خود آقای استاندار می‌گفتند باید تعطیل بشود ولی احتمالا یک ملاحظاتی وجود داشته که این اتفاق رخ نداده است.»

او افزود: «وضع الان خیلی بد است، در بدترین شرایط هستیم. معمولا در ۸ هفته اوج‌گیری کرونا تمام می‌شد اما این بار این اتفاق رخ نداد و ویروس از موج خودش هم بیشتر رفته است. هرچه هوا هم سردتر شود بدتر می‌شود، انشالله که متوقف شود، اما به نظر نمی‌رسد این اتفاق رخ بدهد و فعلا باید شاهد بالا رفتن آمار باشیم تا ببینیم چه اتفاقی رخ می‌دهد. نظر وزیر بهداشت این است که جا در بیمارستان‌ها وجود دارد، اما چیزی که می‌بینیم این است که جا نیست. به همین دلیل مجبوریم، برخی بیمارستان‌ها را بستری نکنیم و برخی را به خانه بفرستیم. در بیمارستان دولتی دیگر هیچ بیماری دیگری وجود ندارد و فقط کووید-۱۹ بستری می‌شود، چاره‌ای هم ندارند و مجبور هستند تخت خالی کنند و مبتلا به کرونا بستری کنند، این هم کیفیت کار را پایین می‌آورد و هم این که مریض‌های دیگر بلاتکلیف می‌مانند.»

خبر خوب تحقیقات درباره کرونا

البته امروز دانشمندان مطالعه‌ای منتشر کردند که به نظر می‌رسد خبر خوبی در راه جلوگیری از شیوع کروناویروس است. محققان علوم پزشکی با دستیابی به شواهدی قوی‌تر در یک مطالعه تازه دریافتند افرادی که پس از ابتلا به ویروس کرونا بهبود می‌یابند در صورت مواجهه مجدد با این ویروس، دفاع سریع‌تر و موثرتری دارند.

روزنامه "گاردین" در گزارش جدیدی در این باره آورده است، متخصصان دانشگاه راکفلر در شهر نیویورک اظهار داشتند که سیستم ایمنی بدن نه تنها ویروس را به خاطر می‌آورد بلکه پس از بهبودی نیز پادتن‎های با کیفیتی تولید می‌کند. بر اساس این مطالعه، سیستم ایمنی بدن، خود را برای شروع یک حمله سریع و قدرتمند در پاسخ به ویروس جدید آماده می‌کند.

مایکل نوسنویگ، رئیس ایمونولوژی مولکولی و محقق ارشد این دانشگاه معتقد است که این خبر بسیار خوبی است.

خبرآنلاین