به گزارش پایگاه خبری نشان :

بازار خودرو در کنار ارز، بورس و مسکن یکی از بازارهای جذاب سرمایه‌گذاری در ایران بوده و پیش‌بینی قیمت خودرو کار ساده‌ای نیست. موازی با نوسانات چشمگیر دلار، شاهد نوسانات قیمت خودرو در بازار هستیم اوایل امسال بود که  قیمت خودرو  بین کارخانه و حاشیه بازار به شدت زیاد بود و پس از آن برای کنترل قیمت خودرو طرح قرعه کشی راه اندازی شد به هر حال  برخی معامله گران در بازار خودرو روی موج اخبار سیاسی نوسان قیمت ایجاد کردند و این امر موجب شد تا قیمت خودرو در بازار دوباره دچار نوسان باشد

قیمت خودرو

علی جدی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با اشاره به طرح ساماندهی صنعت خودرو، اظهار داشت: کلیات این طرح به تصویب اعضای کمیسیون رسیده و کارگروه تخصصی در حال بررسی جزئیات آن است تا وارد بررسی جزئیات آن در کمیسیون شویم.

وی با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین محورهای این طرح عرضه خودرو در بورس کالا است، گفت: با این اقدام عرضه و تقاضا در بازار به تعادل رسیده و جلوی دلال‌بازی و همچنین تبدیل شدن خودرو به یک کالای سرمایه‌ای گرفته می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه تصویب و اجرایی شدن این طرح در واقع به نوعی جراحی در بازار و صنعت خودرو است، ادامه داد: تا کنون جلساتی را نیز با مسئولان وزارت «صمت درباره این طرح داشته‌ایم که این جلسات برای به جمع‌بندی رسیدن درباره طرح مذکور ادامه خواهد داشت.

جدی با تاکید بر اینکه قطعاً تصویب و اجرایی شدن طرح مذکور  قیمت خودرو را در حاشیه بازار کاهش خواهد داد، بیان داشت: پیش‌بینی می‌شود که با عرضه خودرو در بورس ، اختلاف قیمت حاشیه بازار با قیمت کارخانه 70 تا 80 درصد کاهش یابد؛ به عنوان مثال اگر اختلاف قیمت خودرویی در بازار با کارخانه 100 میلیون تومان باشد، پیش‌بینی بر این است که این اختلاف قیمت حداقل 70 تا 80 میلیون تومان کاهش یابد، اما احتمال اینکه این اختلاف قیمت صفر شود، بسیار کم است.

وی تاکید کرد: هدف ما این است که به صورت الزامی همه محصولات در بورس عرضه شود تا از این طریق شفافیت عرضه خودرو افزایش یابد و انگیزه‌ای برای تولید بیشتر برای خودروسازها ایجاد شود.

نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس تاکید کرد: نکته‌ای که درباره اجرایی شدن این طرح وجود دارد این است که ممکن است قیمت خودرو در فرایند عرضه در بورس حدود 20 تا 25 درصد از قیمت پایه و تعیین شده، بالا تر به فروش برسد؛ که در این طرح مصارف مختلفی برای هزینه‌کرد مابه‌التفاوت قیمت فروش خودرو در بورس و قیمت پایه در نظر گرفته شده است.