به گزارش پایگاه خبری نشان :

کرونا ویروس خانواده بزرگی از‌ ویروس‌ها هستند که می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را بیمار کنند. کرونا ویروس که به تازگی کشف شده است عامل ابتلا به بیماری کووید-19 است. تا قبل از شروع طغیان اخیر در دسامبر سال 2019 در شهر ووهان،کشور چین، ناشناخته بود. کرونا ویروس عمدتاً از طریق تماس مستقیم با فرد بیمار سرایت پیدا می‌کند.  با شستشوی مکرر دست، مصرف مایعات، سرفه کردن در قسمت داخلی آرنج یا دستمال کاغذی و ماندن در خانه در صورت احساس بیمار و فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک می توان مانع انتقال کرونا ویروس شد تب یا لرز/سردرد /سرفه، گلودرد، انسداد بینی یا آبریزش بینی از دست دادن ناگهانی حس چشایی یا بویایی/ تنگی نفس یا مشکل در تنفس حالت تهوع، استفراغ یا اسهال /سرگیجه، یا درد عضلات یا بدن از علائم کرونا ویروس هستند  تلاش‌های بسیاری برای تولید واکسن این ویروس انجام شده‌است؛ اما هنوز واکسن یا داروی مخصوصی وجود ندارد.

کرونا ویروس

مینو محرز در مورد ویروس جهش یافته در انگلستان و خطرات احتمالی آن اظهار کرد: احتمال می‌دهیم به دلیل اینکه این اواخر هم میزان مرگ و میر در کشور بالا رفته بود وجود همین ویروس جهش‌یافته باشد و در ماه‌های اخیر این را تجربه کرده بودیم؛ البته آنچه مشخص است این‌که ویروس جهش‌یافته انگلیسی در شدت بیماری تاثیر ندارد و بیشتر در قدرت سرایت تاثیرگذار است.

وی افزود: جهش ویروس کرونا در انگلستان تغیرات زیادی در ماهیت ویروس کووید-۱۹ نداشته است و قاعدتا واکسن‌های موجود هم تاثیر خود را مانند سابق بر روی این ویروس می‌گذارند.

عضو علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: ویروس کرونا چندماه قبل در ایران جهش یافته بوده است،؛ البته باید این ویروس رصد شده تا نتایج بیشتری از این ویروس منتشر شود.