به گزارش پایگاه خبری نشان :

بررسی ها در ۷ سال گذشته نشان می‌دهد قیمت مسکن از ابتدای آغاز به کار دولت روحانی تاکنون ۷ برابر شده است. و تامین مسکن برای بخش زیادی از مردم را سخت‌تر از همیشه کرده است. در دهه‌های گذشته معمولا متوسط قیمت مسکن در تهران با متوسط ۱۰۰۰ دلار در متر مربع مقیاس شده است. در دوره‌هایی این نرخ به ۶۰۰ دلار و در زمان‌هایی تا ۱۴۰۰ دلار هم بالا رفته است. اگر در ماه‌های آینده دلار کاهشی شود قیمت مسکن برای یک دوره سه تا چهار ساله به ثبات می‌رسد. با اشاره به گلایه های شدید مردم از اوضاع نابسامان قیمت مسکن و نرخ اجاره بها، اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی یکی از مهمترین ابزارهای ساماندهی این بازار خواند. پیش بینی می‌شود قیمت مسکن با راه اندازی بورس املاک کاهش پیدا کند.

 

قیمت مسکن

مرکز آمار ایران در گزارشی از نتایج بررسی های خود درباره بازار مسکن در سه ماهه دوم سال جاری خبر داده است. این نتایج بیانگر اوضاع نابسامان بازار مسکن چراکه نزدیک به 100 درصد افزایش بهای هر متر مسکن طی یک سال خبری نگران کننده برای متقاضیان یک سرپناه است. 

بر اساس این گزارش، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در کل کشور هفت میلیون وسیصد و سی چهارهزار تومان  با میانگین مساحت 267 مترمربع بوده است، که نسبت به فصل قبل، 28.4 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 101.8 درصد افزایش داشته است.

حداقل قیمت هر متر ملک کلنگی نیز صد وسیزده و هشتصد تومان و حداکثر قیمت آن صد و پنجاه و پنج میلیون تومان معامله شده است. 

گران ترین و ارزان ترین خانه در ایران متری چند؟

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در تابستان 99 از طریق بنگاههای معاملات ملکی در سطح کل کشور  هفت میلیون و صد و هفتاد و یک هزار تومان بوده است، که نسبت به فصل قبل، 24.8 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 95.8 درصد افزایش داشته است. 

گران ترین خانه ایران با قیمت هر متر صد وسی میلیون تومان و ارزان ترین خانه نیز با قیمت هر متر دومیلیون و پانصد هزار تومان معامله شد.

43 درصد اجاره بهای بیشتر فقط در یک سال!

داده های مرکز امار نشان می دهد که ایرانی های مستاجر به طور متوسط در تابستان امسال 43.8 درصد بیشتر از سال قبل اجاره بپردازند. تغییر قیمت اجاره بها نسبت به سه ماهه اول سال 12.7 درصد بوده است. 

تمامی افزایش های صورت گرفته در بازار مسکن در حالی است که دستمزد کارمندان وکارگران بین 15 تا 28 درصد افزایش داشته است.