به گزارش پایگاه خبری نشان :

این نوع فلفل درکنار طعم و عطرش کلکسیونی از خواص مختلف هم هست؛ منبعی عالی از منیزیم، ویتامین K، آهن و فیبر است و جز اینها خواص ضد‌باکتری، آنتی اکسیدانی، تقویت‌کننده سیستم ایمنی و کاهش تب، بهبود گوارش، افزایش اشتها و در عین حال کمک به کاهش وزن، مبارزه با التهاب مفاصل، کمک به درمان افسردگی و حتی مبارزه با سرطان را هم برای فلفل برشمرده‌اند. با این همه خواص به هیچ عنوان صحیح نیست که از آن صرف‌نظر کنید.

خوشبختانه دسترسی به آن هم سخت نیست و در سوپرمارکت‌ها می‌توان آن را در انواع پودری و گرانول آسیاب نشده برای استفاده در فلفل‌دان‌های آسیابی پیدا کرد. بیشتر برندهای تولید‌کننده هر ۲نوع را دارند و نوع گرانولی کمی ارزان‌تر است. البته فلفل سیاه در مجموع ادویه گرانی است به‌طوری که هم‌اکنون یک ظرف ۱۰۰گرمی آن بسته به برند، بین ۲۳تا ۳۰هزار تومان نرخ دارد. این یعنی هرکیلوگرم از این ادویه باارزش دست‌کم ۲۰۰هزار تومان نرخ دارد. البته نرخ فله این محصول طبیعتا کمتر از انواع بسته‌بندی شده است اما کمتر کسی فلفل یا دیگر ادویه‌ها را کیلویی خریداری می‌کند.

بزرگ‌ترین بسته‌بندی این کالا در بازار ظرف‌های ۵۰۰گرمی است که ۹۰هزار تومان نرخ دارند. برتر و گلها، برندهای پیشکسوت در تولید ادویه‌جات هستند و در زمینه فلفل‌ سیاه هم طبیعتا سهم بیشتری از بازار را در اختیار دارند، اما برندهای دیگری مثل سحرخیز، هاتی کارا، گرین فیلد، همیشک، بهرامن، شاهسوند و گیزیا هم محصولات بسیار باکیفیتی را به قفسه سوپرمارکت‌ها فرستاده‌اند. فلفل و دیگر ادویه‌ها هم به رسم دیگر کالاها از ابتدای امسال چند نوبت افزایش نرخ داشته‌اند که آخرین نوبت آن بین ۲۶تا۳۰درصد در همین یک‌ماه اخیر بوده است. به‌عنوان مثال فلفل سیاه گرانولی مخصوص استیک، ۱۰۰گرمی برند همیشک از ۱۷هزار تومان به ۲۱.۵۰۰تومان رسیده و یک نوع بسته‌بندی دیگر همین محصول از همین برند با وزن ۴۵گرم، ۳۰هزار تومان نرخ خورده است.

 
XayOwxkHgCMF