به گزارش پایگاه خبری نشان :

آلفرد هیچکاک پیشنهاد ساخت این فیلم را رد کرد

زمانی که قرار بود حق ساخت اقتباس لایو اکشن کتاب جن‌گیر، نوشته‌ی ویلیام پیتر بلتی را به یکی از اهالیفیلم‌سازان هالیوود بدهند، ابتدا به آلفرد هیچکاک پیشنهاد این کار را دادند و با مخالفت او مواجه شدند. پس از آن تهیه کننده‌ی دیگری حق ساخت فیلم The Exorcist را خرید و به هیچکاک پیشنهاد کارگردانی آن را داد که باز هم از سوی او رد شد. سازندگان این فیلم ابتدا به سراغ آلفرد هیچکاک رفتند اما او پیشنهاد ساخت فیلمجالب است بدانید که قبل از آنکه ویلیام فریدکین روی صندلی کارگردانی فیلم جن‌گیر بشیند، پیشنهاد این سمت به فیلم‌سازان مطرحی از جمله پیتر باگدانوویچ، مایک نیکولز، آرتور پن و جان بورمن، کارگردان دنباله جن‌گیر، داده شده بود.

آدری هپبورن اولین انتخاب کارگردان برای نقش کریس مک‌نیل بود

از نظر ویلیام فریدکین، کارگردان The Exorcist، آدری هپبورن بهترین انتخاب برای ایفای نقش شخصیت کریس مک‌نیل بود اما هپبورن تنها در صورتی حاضر به همکاری بود که فیلم‌برداری در شهر رم کشور ایتالیا انجام شود که در نهایت استودیوی سازنده این عنوان حاضر به انجام این کار نشدند. پس از آدری هپبورن، پیشنهاد بازی در این نقش به جین فوندا داده شد اما او نیز به علت وجود عناصر فراطبیعی در داستان فیلم جن‌گیر، این پیشنهاد را رد کرد. شرلی مک‌لین انتخاب سوم کارگردان بود که بازی در یک فیلم دیگر را انتخاب کرد و آن بنکرافت به علت بارداری قادر به ایفای نقش کریس مک‌نیل نبود.

صحنه استفراغ سوپ از کنترل سازندگان خارج شد

از شاخص‌ترین صحنه‌های فیلم The Exorcist می‌توان به صحنه‌ی بالا آوردن ریگن روی پدر کاراس اشاره کرد. در این صحنه قرار بود سوپ نخودفرنگی روی قفسه سینه‌ی کشیش بریزد اما درحین فیلم‌برداری دستگاه مکانیکی مورد استفاده دچار اختلال شد و سوپ نخود مستقیما روی صورت جیسون میلر ریخت. حالت تنفر و انزجار میلر در این صحنه کاملا واقعی بود که به طبیعی‌تر شدن این سکانس کمک زیادی کرد. البته شایعه‌هایی درباره این داستان وجود دارد. عده‌ای عقیده دارند که این اشتباه تصاوفی نبوده و اعضای پشت صحنه دقایقی قبل از شروع فیلم‌برداری، دستگاه را دست‌کاری کرده‌اند و به میلر نگفته‌اند تا واکنش او واقعی باشد. در هرصورت این اتفاق باعث جذاب‌تر این صحنه شد.

از نظر کارگردان جک نیکلسون برای بازی در نقش کشیش بیش از حد شرور بود

قبل از آنکه جیسون میلر برای بازی در نقش پدر کاراس پیش قدم شود، جک نیکلسون مایل به ایفای این نقش بود اما به عقیده‌ی ویلیام فریدکین، نیکلسون برای بازی در نقش یک کشیش بیش از اندازه شرور بود. بسیاری از بازیگران مطرح هالیوود قبل از میلر، از جمله آل پاچینو، داستین هافمن، کریستوفر والکن، برت ریولدز، جیمز کان و جین هکمن، برای نقش کشیش کاراس در نظر گرفته شده بودند اما در نهایت جیسون میلر اعلام کرد که به علت پیشینه تحصیلش به عنوان کشیش، با این شخصیت ارتباط برقرار کرده است و همین امر باعث شد فریدکین در نهایت او را انتخاب کند.

شخصیت شیطانی با صورت سفید براساس تست‌های گریم تایید نشده خلق شد

در طول فیلم The Exorcist شاهد صحنه‌های ترسناک زیادی از یک شیطان با صورت سفید هستیم. این شخصیت در واقع با الهام از تست‌های گریم رد شده برای ظاهر احتمالی شخصیت ریگن خلق شده است.

راه رفتن عنکبوتی ریگن توسط یک بندباز اجرا شده است

یکی از ترسناک‌ترین لحظات فیلم جن‌گیر زمانی رخ می‌دهد که شخصیت ریگن به‌صورت برعکس و مانند یک عنکبوت شروع به پایین آمدن از پله‌ها می‌کند. این حرکت جالب توسط بدلکاری به نام لیندا آر. هگر انجام شده که یک بندباز ماهر است. در این صحنه لیندا با کمربند مهارکننده به بالای پله‌ها متصل شده و از بالا به پایین حرکت می‌کند. ویلیام فریدکین این صحنه را از نسخه سینمایی فیلم جن‌گیر حذف کرد چراکه دیدن این صحنه ممکن بود برای مخاطبین بیش از اندازه آزار دهنده باشد، همچنین حذف کردن طناب‌های بدلکار با توجه به امکانات موجود ممکن نبود. فریدکین در سال 2000 موفق شد با استفاده از فناوری دیجیتال این صحنه را تکمیل کند و آن را به نسخه طولانی‌تر فیلم The Exorcist اضافه کرد.

الن برستین کارگردان را وادار به حذف یک جمله مهم از فیلم‌نامه کرد

هنگامی که الن برستین مشغول مذاکره برای بازی در فیلم The Exorcist بود، از تیم سازنده این عنوان درخواست کرد تا یک جمله مهم از متن فیلم‌نامه حذف شود. با توجه به فیلم‌نامه اصلی، برستین باید بلند فریاد می‌زد:” من به شیطان ایمان دارم” اما او بنا بر اعتقادات دینی خود حاضر به گفتن این بخش نشد و درنهایت سازندگان با حذف آن موافقت کردند.

استنلی کوبریک مایل به کارگردانی فیلم جن‌گیر بود

هنگامی که استودیوی فیلم‌سازی برادران وارنر حق تولید فیلم The Exorcist را به دست آورد و به دنبال کارگردان مناسب برای تولید اقتباس لایو اکشن این اثر می‌گشت، استنلی کوبریک برای کارگردانی این عنوان اعلام آمادگی کرد اما تنها در شرایطی حاضر به کار بود که مسئولیت تهیه کنندگی آن نیز با خودش باشد. استنلی کوبریک همواره به وسواس به‌خرج دادن در ساخت فیلم و ولخرجی بیشتر از بودجه مقرر شده شهرت داشت و همین امر استودیوی برادران وارنر را می‌ترساند. از طرفی کوبریک حاضر نبود خلاقیت خود را قربانی برنامه‌ریزی‌های برادران وارنر بکند. بنابراین پیشنهاد آن‌ها را رد کرد. جالب است بدانید که کوبریک درنهایت در سال 1980 فیلم ترسناک خودش را با اقتباس از کتاب The Shining استیون کینگ ساخت که امروزه به عنوان یکی از تاثیرگذارترین و شاخص‌ترین فیلم‌های ژانر ترسناک شناخته می‌شود.

لیندا بلر برای بازی در این فیلم چندین بار تهدید به مرگ شد

از آنجایی که تعدادی از گروه‌های مذهبی ساخت فیلم The Exorcist را عامل زیبا و مجلل نشان دادن عبادت شیطان می‌دانستند، از لیندا بلر متنفر بودند و برای بازیگر بیچاره پیام‌های تهدید آمیز می‌فرستادند. پس از زیاد شدن تهدید به مرگ، استودیوی برادران وارنر برای حفاظت از بلر، چند بادیگارد استخدام کرد و این روند را تا شش ماه پس از اکران فیلم در سینماها ادامه داد.

تولید فیلم جن‌گیر از نظر مردم نفرین شده بود

عده‌ی زیادی از مردم باور داشتند که ساخت فیلم The Exorcist نفرین شده است، حتی برخی افراد تصور می‌کردند که خود شیطان آن را ساخته است. علت این امر مشکلات مختلف روند ساخت این عنوان بود. الن برستین و لیندا بلر هر دو در طی مراحل فیلم‌برداری دچار آسیب فیزیکی شدند و بلر چند سال بعد دچار اختلالات روانی براثر اعتیاد به مواد مخدر شد. لازم به ذکر است که روند فیلم‌برداری جن‌گیر به علت آتش سوزی به مدت شش هفته عقب افتاد. شدت آتش سوزی به حدی زیاد بود که از تمام مکان‌های فیلم‌برداری، تنها اتاق ریگن تخریب نشده بود. درنهایت عوامل سازنده فیلم The Exorcist آنقدر از نفرین شده بودن این عنوان ترسیده بودند که استودیوی وارنر ناچار به استخدام یک کشیش کاتولیک از واتیکان شد تا از محل فیلم‌برداری در برابر شیاطین و نیروهای اهریمنی محافظت کند.