به گزارش پایگاه خبری نشان :

ایران آرت: اکرم عبدی عمر نخستین مدل محجبه در انگلستان بود که تصویرش در سن ۲۱ سالگی روی جلد مجله ووگ چاپ و چهره برند بِربری در سال ۲۰۱۹ شد.

این مدل سومالیایی که در سوئد متولد شده است اکنون ۲۳ سال دارد و در بریستول در انگلستان زندگی می‌کند. او می‌گوید دین و عقاید مذهبی‌اش تأثیر فوق‌العاده‌ای بر کار مدلینگ او داشته است.

او می‌گوید: "من دوست دارم بدانم که هر کس به چه شکلی خودش را با لباس‌های متفاوت ابراز می‌کند و چطور فقط از طریق لباس پوشیدن پیام‌هایی که دیگران ممکن است از او بگیرند را کنترل می‌کند." "من باور دارم که نقشم در این صنعت تجسم توانمندیِ زنان است، زیرا نشان می‌دهد که زنان در انتخاب پوشش آزادند و با هرچیزی که انتخاب می‌کنند می‌توانند همچنان احساس فوق‌العاده‌ای داشته باشند."

"حجاب به تنهایی برای من بسیار مهم است، زیرا حجاب به معنای حیا و زیبایی است و اعتماد‌به‌نفس من را نشان می‌دهد و به من یادآوری می‌کند که من در انتخاب پوششی که دوست دارم آزادم." "اگر بخواهم از نگاه معنوی‌تر این موضوع را شرح دهم باید بگویم با پوشش حجاب خودم را به خدا نزدیکتر احساس می‌کنم و پیوند نزدیکتری با اسلام احساس می‌کنم و این احساس در طی سال‌ها بسیار قوی‌تر شده است."

به گزارش فرادید، عمر در سال ۲۰۱۸ به خانواده‌اش گفت که قصد دارد تحصیلاتش در علم زیست‌پزشکی را ترک کند و به دنبال حرفه مدلینگ برود؛ این خبر واکنش‌های متفاوتی را از سوی خویشاوندان او برانگیخت."

او می‌گوید: "به‌نظر می‌رسد وقتی به مادربزرگ‌ها درباره مدلینگ می‌گویی ذهن آن‌ها به سمت آن نوع مدلینگی می‌رود که از حیا تهی است و این آن‌ها را نگران می‌کند." "اما وقتی من درباره مدلینگ باحیا توضیح دادم، آن‌ها آگاه شدند و وقتی تصاویر من را دیدند خیالشان راحت شد."

پدر عبدی عمر دوست داشت که او درسش را در دانشگاه وست آو انگلند تمام کند، با‌این‌حال از تصمیم دخترش حمایت کرد. او می‌گوید: "فکر می‌کنم تا جاییکه این کار باعث نشود او بر سر عقاید مذهبی‌اش مصالحه کند، از نظر من ایرادی ندارد. افراد زیادی در جامعه سومالیایی‌های انگلستان بودند که از تصمیم اکرم انتقاد کردند، اما ما مجبور بودیم برایشان توضیح دهیم. نسل قدیمی سومالیایی‌ها نمی‌تواند کار‌هایی مانند مدلینگ یا هر چیزی که مربوط به برجسته شدنِ زنان در جامعه باشد را بپذیرید و این به ریشه‌های فرهنگ سنتی ما مربوط است، اما مهم است که به آن‌ها آموزش دهیم و این نکته را برجسته کنیم که جامعه غربی به ارزش‌ها و اخلاقیات شما احترام خواهد گذاشت."

XgQ7euFJIPjj

اکرم نخستین زن مدل محجبه در انگلستان است و بعد از او مسیر دختران مسلمان برای ورود به این صنعت هموار شده است. او می‌گوید: "بسیار هیجان‌زده هستم که می‌بینم موج جدیدی از مدل‌های جوان اهل سومالی وارد این صنعت شده‌اند، زیرا فکر می‌کنم خواهران زیادی دارم که می‌توانم با آن‌ها در ارتباط باشم و تجربه‌هایم را با آن‌ها در میان بگذارم."

"ما می‌توانیم همدیگر را حمایت کنیم و به همدیگر تکیه کنیم، زیرا این صنعت بسیار سخت است و ریزش در آن بسیار زیاد است. ما می‌توانیم به هم یاد بدهیم که چطور باید با مشکلاتی که بر سر راه هر کداممان هست باید کنار بیاییم."

"قدم گذاشتن در زمینه‌ای که حجاب در آن رایج نیست، به دختران جوان امید می‌دهد که حجاب داشته باشند و بدانند رسیدن به اوج ربطی به نژاد، جنسیت، سن یا مذهب ندارد. به‌شرط آنکه خودتان باشید."

اکرم برای برند‌های زیادی روی صحنه قدم زده  است. او در نوامبر سال ۲۰۱۹ در پویش برند بربری مادرانگی را به نمایش گذاشت.

TBzu2U0X9cS6

او می‌گوید: "به خودم افتخار می‌کردم که می‌توانم نشان دهم مادرانگی نخستین منظره شجاعت و رهبری برای یک کودک است. مادرم من را فروتن نگه می‌دارد و صحبت کردن با او به من کمک می‌کند تا پای باورهایم بمانم. فکر می‌کنم خیلی برای بچه‌ها مهم است که با والدین خود چنین پیوندی را احساس کنند و چنین ارتباطی را با والدین خود داشته باشند."

اکرم می‌گوید "تاکنون" با چالشی که به هویت فرهنگی یا مذهبی او مربوط باشد مواجه نشده است. اکرم در قرارداد‌های خود بخشی به نام "قوانین من" دارد که به او کمک می‌کند بر اساس عقاید مذهبی‌اش در قراداد‌ها مرز و محدوده تعیین کند.

او در سال ۲۰۱۹ یکی از لباس‌های شنای محجبه نایکی را تبلیغ کرد. او می‌گوید: "این برند همزمان به‌روز بودن و محجبه بودن را به نمایش می‌گذاشت که هر دو از فاکتور‌های مهم من در سبک لباس پوشیدن هستند."