به گزارش پایگاه خبری نشان :

خراسان/ مردم در مناطق «آبی» در سلامت کامل و بیشتر از متوسط عمر دیگر ساکنان کره زمین زندگی می‌کنند. این مناطق شامل «ساردینیا» در ایتالیا، «اوکیناوا» در ژاپن، «نیکویا» در کاستاریکا، «ایکاریا» در یونان و «لوما لیندا» در کالیفرنیا می‌شود. ساکنان مناطق آبی در 70-80 سالگی از کارایی جسمی و ذهنی قابل قبولی برخوردار هستند و کمتر به بیماری‌های خطرناک جوامع صنعتی مبتلا می‌شوند.

«دن بوتنر» پژوهشگر سبک زندگی سالم، این مناطق را در کتاب خود به نام «سرزمین‌های آبی» معرفی و راز سلامت و عمر طولانی این مردم را این‌ طور ذکر کرده است: «رژیم غذایی مبتنی بر غذاهای گیاهی مثل سبزیجات، حبوبات و غلات کامل، خوردن کالری کمتر، ورزش و تحرک بدنی بالا به دلیل پرورش حیوانات مزرعه، زندگی در دامنه‌های شیب‌دار کوه‌ها و پیاده‌روی در مسافت‌های طولانی، خواب کافی، زندگی‌کردن جوان‌ترها در کنار سالمندان و ارتباط اجتماعی سالم.»

به گفته بونیفاسو 104 ساله اهل نیکویا، راز طول عمر مردم این منطقه  در تغذیه سالم و پرهیز از الکل و سیگار است. اگر چه به ادعای او خوراک آن‌ها در گذشته بسیار مغذی‌تر بود چون همه چیز طبیعی و کاشت خودشان بوده است، اما امروزه بیشتر مواد غذایی‌شان مثل برنج و لوبیا را باید خریداری کنند. چون در این منطقه تقریبا کشاورزی از رونق افتاده است. اما امید به زندگی افراد 60 ساله در هیچ جای دیگری از دنیا مثل این منطقه تا این حد بالا نیست. ترینیدا اسپینوزای 100ساله که همسر بونیفاسو است و این روزها به دلیل نگرانی از شیوع کرونا از خانه خارج نمی‌شود، راز طول عمرشان را علاوه بر تغذیه سالم، پیاده‌روی، روابط اجتماعی صمیمی و البته نقاشی کشیدن با نوه‌هایشان می‌داند.

مردم نیکویا قانونی به نام «پلان دو ویدا» دارند که همان هدف یا معنی از زندگی‌شان است. به این صورت که آن‌ها هرروز صبح می‌دانند با چه هدفی از خواب برمی‌خیزند. زندگی این مردم حول اجتماع و خانواده‌شان می‌چرخد. سخت کوشی را باور دارند. با طلوع خورشید بیدار می شوند، حداقل ۸ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند، بزرگ‌ترین وعده‌ غذایی‌شان را صبح‌ها و کوچک‌ترین آن را شب‌ها می‌خورند.