به گزارش پایگاه خبری نشان :

امروز در ادامه روند ریزشی بازار ارز، نرخ فروش دلار در تابلوی بسیاری از صرافی‌ها در کانال ۲۰هزار تومان و خرید آن در قیمت ۱۹هزار تومان نمایان شد.

به این ترتیب قیمت فروش دلار در صرافی‌ها بین ۲۰۲۰۰ تا ۲۱۱۰۰تومان، و خرید آن بین ۱۹۲۰۰ تا ۲۰۲۰۰تومان متغیر است.

قیمت فروش یورو هم در صرافی‌ها به ۲۵۵۰۰ و خرید آن به ۲۳هزار تومان کاهش یافت.

مهم‌ترین عواملی که کارشناسان بازار ارز برای عدم تداوم این روند کاهشی ذکر می‌کنند، به تحولات سیاسی مربوط است. روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا و عدم تحقق پیش‌بینی کاهش تحریم‌ها و بازگشت به برجام توسط این دولت، یکی از مهمترین اتفاقاتی است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان می‌تواند روند کاهش قیمت‌ها را متوقف کند و حتی بازار را با موج افزایشی هم همراه سازد.

به هر ترتیب حسن روحانی، رئیس جمهوری، در هفته‌ای که گذشت، قیمت‌های موجود در بازار ارز را غیرواقعی دانست و اعلام کرد در صورت موفقیت دولت در بازگرداندند منابع ارزی بلوکه شده در بانک های خارجی، پیش‌بینی دولت برای برای بازار ارز رسیدن قیمت دلار به محدوده ۱۵ و ۱۶ هزار تومان است. سخنانی که نشان دهنده عزم دولت برای تداوم این روند کاهشی است. هرچند رقبای سیاسی دولت در داخل کشور این موج دوم کاهش قیمت‌ها را خوش‌بینانه تفسیر نکرده و با در میان کشیدن موضوع انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰، انگیزه های سیاسی را عامل چنین اتفاق مثبتی اعلام کرده اند. تحلیل‌هایی که نتیجه اولیه آن بر هم خوردن آرامش بازار خواهد بود.

هرچند مشاهدات عینی از سطح بازار ارز در روزهای گذشته نشان می‌دهد، فعالان بازار ارز انگیزه‌ای برای خرید ندارند، اما کارشناسان همچنان این نگرانی را دارند که مسائل سیاسی، باز هم باعث بر هم خوردن آرامش ایجاد شده در این بازار بشود.