به گزارش پایگاه خبری نشان :

به نقل از ای‌پی، کالاس ۴۳ ساله که وکیل و عضو پیشین پارلمان اروپایی است، نخستین زن است که ریاست و مدیریت دولت استونی را بر عهده می‌گیرد. کرستی کالیولاید، رئیس جمهوری زن استونی کالاس را به عنوان نخست‌وزیر معرفی کرده بود و کابینه ۱۵ نفری خانم کالاس روز سه‌شنبه از مجلس قانونگذاری ۱۰۱ عضوی این کشور رای اعتماد گرفت.

حزب راستگرای اصلاح به رهبری نخست‌وزیر و حزب چپگرای مرکز به عنوان بزرگ‌ترین احزاب سیاسی استونی روز یکشنبه برای تشکیل دادن دولت ائتلافی به توافق رسیدند و دولت امروز جانشین کابینه‌ای شد که به اتهام دست داشتن در فساد مالی سقوط کرده بود. هر دو حزب هفت عضو در کابینه دارند و با خانم نخست‌وزیر تعداد اعضای هیات دولت استونی به ۱۵ می‌رسد.

XR5fxSuVtrXa

انتخابات سراسری بعدی در استونی ماه مارس ۲۰۲۳ برگزار می‌شود و دولت فعلی به رهبری خانم کالاس فقط دو سال زمان برای کار کردن دارد. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کابینه تازه سر و سامان دادن به اوضاع بحرانی شیوع ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی ناشی از این ماجراست.

کالاس تلاش کرد تا آنجا که ممکن است تعداد وزیران زن را در کابینه خود افزایش دهد و وزیران کلیدی اقتصاد و امور خارجه از میان زنان برگزید. هر چند رئیس جمهوری این کشور ۱.۳ میلیون نفری هم زن است اما شاید خانم کالیولاید نخواهد بار دیگر نامزد انتخابات سپتامبر ۲۰۲۱ شود.