به گزارش پایگاه خبری نشان :

در روز‌های اخیر و در دورانی که مجموعه جهانی تخت جمشید کمتر گردشگری به دلیل کرونا به خود می‌دید، با وجود فضای امنیتی و دوربین‌های مداربسته‌ای که در این محوطه جهانی وجود دارد، یکی از نوجوانان پارکورکار اقدام به ضبط ویدئویی کرده است که در حال پریدن آن از بخش‌های مختلف این بنای تاریخی است.

اتفاقی که باعث می‌شود او روی آثار تاریخی به جای مانده برود و از بالای آن خود را به زمین پرت کند. گاهی از روی پله‌ها و گاهی از روی آثار.

این نوجوان ماسک به چهره دارد به این معنی که در دوران کرونا فیلمبرداری شده از طرفی عده محدودی از بازدیدکنندگان نیز حرکات وی را تماشا می‌کنند. این ویدئو زمان کوتاهی دارد، اما به دلیل حرکاتی که انجام می‌گیرد قطعاً باید زمان بیشتری برای فیلمبرداری در آن مجموعه صرف کرد بنابراین او و همراهانش مدت زیادی در این مجموعه سپری کرده‌اند. در این صورت باید حرکات وی از دید نیرو‌های مجموعه تخت جمشید پنهان نمی‌ماند!

KFCfiQlm44jQ

به نظر می‌رسد نه نیرو‌های حفاظتی و نه دوربین‌ها، حرکات وی را زیر نظر نداشته‌اند، چون اگر چنین بود باید برخوردی با این بازدیدکننده انجام می‌شد.

این بار اولی نیست که پارکورکاران چنین حرکات نمایشی را در یک بنای تاریخی انجام می‌دهند. اما تخت جمشید یک بنای ثبت شده در فهرست میراث جهانی است آیا نباید حفاظت سختگیرانه‌تری از آن می‌شد؟

پیش از این در مجموعه تاریخی قلعه سریزد یکی از معروف‌ترین پارکورکاران، نمایشی اجرا کرد. در ویدئوی او یک نکته قابل توجه بود اینکه وی در پایان ویدئو با هماهنگی مسئولان آنجا، بنای تاریخی را ترک می‌کند!

KOyq2iGNXtKT

قلعه سریزد

مدت‌ها پیش پارکوکاران در مجموعه تاریخی و جهانی شوش نیز چنین حرکاتی را انجام داده و فیلم‌هایی را نیز بی محابا منتشر کرده‌اند. گویا علاقه آن‌ها به فیلمبرداری در بنا‌های تاریخی و ضبط چنین ویدئو‌های در حال افزایش است. البته افرادی هم هستند که برای تبلیغات و انجام چنین حرکت‌هایی در فضا‌های رو باز با پشت زمینه بنا‌های تاریخی پارکور انجام می‌دهند، اما در این ویدئو‌ها همچنان که در فیلم مربوط به مجموعه تخت جمشید قابل مشاهده است، این افراد در حال آسیب زدن به ابنیه تاریخی هستند.