به گزارش پایگاه خبری نشان :

دکتر نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با اشاره به این‌که شیب موارد بستری شده مبتلا به کرونا با کمی افزایش همراه است، گفت: متاسفانه طی ۱۰ روز گذشته تعداد موارد بستری تجمیعی در بیمارستان‌های تهران به نزدیک ۲۰۰۰ نفر رسیده است و در بسیاری از بیمارستان‌ها افزایش موارد سرپایی را هم شاهد بوده‌ایم که این موضوع هم نگران‌کننده است. همچنین میزان بستری‌های روزانه حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر است.

وی افزود: بیم آن می‌رود که افزایش تعداد بیماران در بخش سرپایی و بستری مشکلاتی را ایجاد کند. میانگین سنی بستری‌شدگان در استان تهران نیز طی ۳ ماه اخیر کاهش یافته است، البته میانگین سنی جانباختگان تقریبا در همان رنج قبلی است.

توکلی ادامه داد: پس از شناسایی موارد مبتلا به نوع جهش‌یافته ویروس در استان‌های همجوار و سپس تهران، نگرانی عمده ما افزایش بروز موارد ابتلا به نوع جهش‌یافته است. به دلیل نزدیک شدن به فصل بهار و عید نوروز ما احتمالا شاهد افزایش حضور مردم در بازارهای رسمی و غیر رسمی خواهیم بود و این موضوع هم ممکن است منجر به افزایش موارد ابتلا شود و لازم است مردم نسبت به شرایط موجود آگاه بوده از ساده‌انگاری و عدم رعایت پروتکل‌ها خودداری کنند. 

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است بروز موج چهارم بیماری از نوع جهش‌یافته آن باشد، گفت: قطعا نگرانی ما نسبت به نوع جهش‌یافته بسیار زیاد است؛ زیرا شهری هم که موارد ابتلا در آن شناسایی شده است نزدیک تهران است و به طور کلی به دلیل رفت و آمدها، ویروس می‌تواند به تقاط مختلف برسد. تنها تفاوت تهران این است که تاثیرپذیری بیماری در این شهر نسبت به شهرستان‌ها بیشتر است.

وی افزود: نوع جهش‌یافته ممکن است تظاهرات متفاوت داشته باشد و حتی دوره بیماری را تغییر دهد. در موارد شناسایی‌شده مبتلا به نوع جهش‌یافته کرونا در استان تهران، خانواده آنها، محل‌هایی که تردد داشتند و سایر تماس‌هایشان مورد رصد و غربالگری قرار گرفته است.

توکلی درباره تاثیر برگزاری جشنواره فیلم و تئاتر فجر در افزایش آمار بیماری در استان تهران گفت: خوشبختانه بر اساس گزارشاتی که از پایش مراکز به دست ما رسیده است موازین بهداشتی به خوبی انجام شده و بعید است از این نظر مشکل خاصی به وجود آید.