به گزارش پایگاه خبری نشان :

رحیم آبادی نماینده سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی در شورای مشورتی خراسان جنوبی در مورد مدیریت پسماند‌های کرونایی گفت: اگر به هر دلیلی از ماسک‌های پارچه‌ای سه لایه و قابل شست و شو استفاده نمی‌کنید، باید توجه داشته باشید که سهل انگاری شما و اطرافیان در مدیریت ماسک‌های یکبارمصرف استفاده شده می‌تواند به نحوی دور از ذهن شما زنجیره انتقال بیماری را طولانی‌تر کند.

او افزود: می‌توانید یک بطری بزرگ خالی مخصوص ماسک‌ها و دستمال‌های استفاده شده را کنار بزارید، ماسک را پس از ضدعفونی کردن داخل این بطری بندازید.

رحیم آبادی ادامه داد: با این کار شما تا مدت طولانی ماسک و دستمالی را که ممکن است آلوده به کرونا باشد به جای وارد کردن به سایر پسماند‌های شهری و آلوده کردن افراد متعددی که به هر نحوی با پسماند‌های شما در ارتباط هستند، در یک مکان نگه می‌دارید و با این کار علاوه بر اینکه ویروس غیر فعال می‌شود، در این مدت از ورود تعداد قابل توجهی زباله خطرناک به محیط زیست جلوگیری خواهد شد.

نماینده سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی در شورای مشورتی خراسان جنوبی با بیان اینکه با این کار افراد به خود، طبیعت و بقیه موجودات کمک بزرگی کرده‌اند، تصریح کرد: وقتی بطری پر شد، درب آن را ببندید، قسمت بیرونیش را ضدعفونی کنید و به سطل زباله‌های شهرداری بسپارید.

او با بیان اینکه هر فرد به همین راحتی می‌تواند ناجی دیگران باشد، اظهار کرد: دلیلی نمی‌شود به علت رعایت نکاتی که حتی به صورت علمی هم به اثبات نرسیده آینده خود و موجوداتی که به طبیعت ما مربوط است را نابود کنیم.

رحیم آبادی بیان کرد: در هیچ جای دنیا هنوز ثابت نشده که استفاده از ماسک پزشکی مصونیت کامل می‌آورد؛ اگر هر ماسکی به خوبی استفاده نشود موجب آلودگی ما می‌شود.

نماینده سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی در شورای مشورتی خراسان جنوبی ادامه داد: این فکر که ماسک را پس از استفاده داخل پلاستیک گذاشته و بیرون اندازیم باعث خواهد شد به ازای هر دانه ماسک یک پلاستیک هم به محیط زیست اضافه کنیم و این آسیبی گران برای محیط زیست است.

او با بیان اینکه ما باید سبک خرید خود را تغییر دهیم، افزود: در خرید لازم است از یک کیسه استفاده کنیم و پس از خرید تمام میوه‌ها یا مواد غذایی را بشوییم؛ نیاز نیست به بهانه کرونا مقدار زیادی پلاستیک را در سطل زباله بیندازیم.

نماینده سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی در شورای مشورتی خراسان جنوبی با بیان اینکه پلاستیکی که ما دور می‌اندازیم بسیار می‌تواند آسیب زا باشد، تصریح کرد: حتی طبق تحقیقات جدید می‌تواند خود را به خون انسان برساند.

رحیم‌آبادی گفت: باید تغییر رفتار را از خود آغاز کنیم و اگر هرکس به اندازه خود سهمش را ادا کند می‌توانیم امیدوار باشیم که همه ما می‌توانیم در مسیر سلامت محیط زیست حرکت کنیم.