به گزارش پایگاه خبری نشان :

مریخ نورد استقامت پنج شنبه هفته قبل ۳۰ بهمن ماه بعد از یک سفر ۷ ماهه بر سطح سیاره مریخ فرود آمد. بعد از فرود این مریخ نورد تصاویر و فیلم‌های زیادی از سطح سیاره سرخ منتشر شد.  

کار پرسیورنس در ماموریت ۲۰۲۰ مریخ این است که با عملکرد خودکاری که دارد، بخشی از سطح مریخ را کنده و به زمین بیاورد. دانشمندان امیدوار  هستند که این اتفاق تا سال ۲۰۳۰ بیفتد. این اولین تجربه عمیق بشری در مریخ خواهد بود.

در آخرین فیلم ناسا ویدئویی جدید و رنگی از لحظات فرود و استقرار پرسیورنس (مریخ نورد استقامت) بر سطح مریخ منتشر شد. در این فیلم تصاویری از لحظه فرود استقامت با چتری دو رنگ به نمایش درآمد. چتر فرود استقامات متشکل از دو رنگ فرمز و سفید  بود که طراحی مخصوص به خود را داشته است.  

HKHoFR36AtVL

این طراحی کاربران را به تفکر واداشت که علت این طراحی چیست؟ کاربران اینترنت متوجه عجیب بودن طرح قرمز و سفید روی چتر شدند اگرچه که این خطوط راه‌راه هستند، اما به طرز غیرمعمولی سازمان‌دهی شده بودند.  

تنها چند ساعت بعد از مشاهده آن، کاربران اینترنت علت را کشف کردند و فهمیدند این یک کد مخفی است که به آزمایشگاه پیشران جت ناسا مربوط می‌شود.

پس از انتشار عکس‌ها مشخص شد که این خطوط احتمالا نوعی کد باینری (دودویی) هستند که در آن قرمز عدد یک و سفید عدد صفر را نشان می‌دهد. این کد می‌تواند اعداد یا حروف را به نمایش بگذارد، همانطور که در رایانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

S9XVZZdTzD1n

هنگامی که این خطوط سفید و قرمز که در علم رایانه بیت نامیده می‌شوند تفسیر شدند به این عبارت برخورد کردند:

Dare Mighty Things

۳۴°۱۱’۵۸” N ۱۱۸°۱۰’۳۱” W

آبلا پاف (Abela Paf) اولین کسی بود که این کد را شکست و نتیجه کارش را در توییتر منتشر کرد او گفت که با کمک پدرش این کار را کرده است.

جرئت انجام کار‌های بزرگ را داشته باش

هنگامی که کد روی چتر شکسته شد جمله‌ی «جرئت انجام کار‌های بزرگ را داشته باش» به دست آمد. این یک جمله‌ی کلیدی آزمایشگاه پیشران جت ناسا نیز هست که روی دیوار اتاقی که هدایت‌گر‌ها در آن ماموریت را دنبال می‌کردند نوشته شده بود.

ناسا پیش از این گفته بود که سرنخ‌هایی در این ماموریت پنهان است و یکی از مهندسان آن در طول پخش زنده هنگامی که در مورد چتر صحبت می‌کرد گفت راز‌هایی وجود دارند که منتظر کشف شدن هستند. همچنین شعار "جرئت انجام کار‌های بزرگ را داشته باش" در توییتر مریخ‌نورد بلافاصله بعد از فرودش منتشر شد.