به گزارش پایگاه خبری نشان :

 مهدی لعل بار گفت: با اعلام گزارش مردمی مبنی بر وجود یک سنگ آسیاب تاریخی در نخاله‌های ساختمانی شهر محلات این سنگ، بازدید کارشناسی شد که بر اساس بررسی‌های اولیه به نظر می‌رسد قدمت آن مربوط به دوره قاجاریه است.

وی افزود: این سنگ آسیاب گردان و به صورت عمودی بوده و برای خرد کردن گندم استفاده می‌شده است.

️رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات اظهار کرد: سنگ آسیاب تاریخی با همکاری شهرداری محلات برای نگهداری به محل موزه شهرستان منتقل شد.

لعل بار افزود: ایران یکی از کشورهایی است که در آن قدیمی‌ترین آسیاب‌ها وجود دارد و در این زمینه به مشارکت و همکاری دوست‌داران میراث فرهنگی نیاز داریم و از مردم درخواست می‌کنیم در صورت مشاهده موارد مشکوک در هر نقطه شهرستان مراتب را به اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گزارش دهند.

وی توضیح داد: سنگ آسیاب وسیله‌ای بوده‌ که در گذشته برای خرد کردن دانه‌هایی مانند گندم از آن استفاده می‌شده‌ است.

لعل بار با اشاره به اینکه آسیاب دارای دو سنگ ثابت و متحرک است، تصریح کرد: با حرکت سنگ دوم دانه‌هایی که توسط روزنی بین این دو سنگ هدایت شده‌اند، خرد می‌شوند و برای حرکت دادن سنگ متحرک از نیروی انسان، حیوانات، آب یا باد استفاده می‌شده ‌است.

محلات در جنوب استان مرکزی است و محوطه خورهه، آتشکده آتشکوه، امامزادگان فضل و یحیی، یخچال‌های طبیعی و مجتمع آب درمانی آبگرم از مهم‌ترین مکان‌های تاریخی و گردشگری این شهرستان است.