به گزارش پایگاه خبری نشان :

سندرم‌ها انواع مختلفی دارند. گزارش امروز ما درباره سندرمی روانشناختی است که گروهی از اوهام روان پریشی یا توهمات مذهبی که تعدادی از مردم را هنگام بازدید از شهر قدس به آن دچار میشوند در برمی‌گیرد.  این سندرم سالانه حدود صد نفر یا بیشتر را درگیر می‌کند و در حدود چهل نفر برای درمان علائم روانشناختی خود نیاز به بستری در بیمارستان دارند.

اعتقاد بر این است که تعدادی از موارد تشخیص داده نمی‌شوند.  بازدید کنندگان مسیحی و یهودی اکثر موارد را تشکیل می‌دهند در حالی که موارد ابتلای مسلمانان به این سندرم نادر است.

برای درک سندرم مورد نظر باید محیط فرهنگی موجود در این شهر را که این نوع توهم را تحریک می کند، درک کرد. این شهر با غنای منحصر به فرد جاذبه های مذهبی و تاریخی متمایز می شود و موقعیت مذهبی بسیار مهمی را شامل می‌شود.

در مورد یهودیت، قدس شامل دیوار مبکی است که یهودیان معتقدند همان چیزی است که از معبد سلیمان باقی مانده و مقدس ترین مکان برای یهودیان است.

 از نظر مسیحیان، بیت المقدس از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا شهری است که شاهد مصلوب شدن حضرت مسیح (ع) بوده است و در مورد اسلام، شهر بیت المقدس شامل مسجد الاقصی ، قبله اول مسلمین و قبه الصخره است.

یک توریست در بیت المقدس، ادعا می‌کند حضرت مسیح (ع) است

این سندرم شکل‌های متنوعی دارد اما معروف‌ترین آنها این است که بیمار تصور می‌کند که یکی از شخصیتهای مذهبی است یا به دستور الهی در یک مأموریت دینی به سر می‌برد، به عنوان مثال کسی فکر می‌کند که او شمشون است و قرار است صخره را از روی دیوار مبکی بردارد و  یا حضرت مسیح (ع) یا یوحنا معمدان است و یا با برخی در قالب شخصیت حضرت مریم (س) به چشم می‌خورند.