به گزارش پایگاه خبری نشان :

دورهمی نام مجموعه تلویزیونی با اجرا و کارگردانی مهران مدیری است که از ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ در شبکه نسیم شروع به پخش کرد.دورهمی در ابتدا با کارگردانی مهراب قاسم خانی شروع و بعد از ممنوع‌التصویر شدن قاسم خانی از قسمت سیزدهم به بعد مهران مدیری کارگردانی را بر عهده گرفتدورهمی یکی از پرمخاطب‌ترین برنامه‌های تلویزیون ایران به‌شمار می‌رود.دورهمی  قالب گفتگوهایش اقتباسی از گفتگوهای آخر شب یا لیت نایت تاک شو می‌باشد. دورهمی در آخرین قسمت برنامه اش با مجری گری احسان علیخانی میزبان مهران مدیری  شد و روی صندلی مهمان نشست و به احسان علیخانی گفت : تازه فهمیدم این صندلی شکنجه گاهه!!

 

دورهمی

عوامل دورهمی

در دورهمی به جز مهران مدیری به عنوان طراح، کارگردان و مجری-بازیگر، بازیگران مطرحی چون سیامک انصاری، شقایق دهقان، رامین ناصرنصیر، الیکا عبدالرزاقی، محمد نادری، مهران رنجبر، سروش جمشیدی، مه‌لقا باقری، سحر ولدبیگی به ایفای نقش پرداخته‌اند.

گروه نویسندگان این کار را از ابتدا تا کنون امیر وفایی، الهه زارع نژاد، محمد صفاجویی، هدی ایزدی، سعید هوشیار، احسان ابراهیمی، زهرا افشار و فاطمه راست‌گفتار تشکیل می‌دهند.

فرهاد مدیری آهنگسازی این مجموعه را بر عهده دارد.

در فصل‌های اول بازیگران ثابت و در هر قسمت یک بازیگر مهمان نیز حضور داشت که با حضور در مقابل دوربین همراه با سایر بازیگران سعی در ایجاد یک فضای شیرین و کمدی داشتند. در فصل‌های بعدی تعداد بازیگران بخش‌های نمایشی به تدریج کم و کمتر شد و در فصل‌های اخیر، آیتم نمایشی به کلی حذف و برنامه منحصر به استندآپ‌های مجری، گفتگو با مهمان یا تماشاگران و خواندن نظرات تماشاچیان منزل (کامنت‌ها) گردید.

دورهمی

استندآپ کمدی دورهمی

در هر قسمت از برنامه مهران مدیری در مورد یک موضوع خاص چندین استندآپ کمدی اجرا می‌کند، در ابتدا، میان آیتم‌ها و در پایان و تحت عنوان حرف آخر یا کلام آخر . از نگاه دیگر، گفته‌ها و نمایش‌ها در این برنامه سعی در بیان مشکلات جامعه به صورت طنز یا کنایه مانند، دارند.

بخش نمایشی دورهمی

فصل اول (بخش اول)

داستان بخش اول سری اول این بخش مربوط به یک خانواده پولدار است که در خانه‌ای بزرگ زندگی می‌کنند و پیمان و مهرناز هم به آن‌ها ملحق می‌شوند؛ و در این میان خدمتکار فضول و پررویی به اسم نادر (امیرمهدی ژوله) هم استخدام می‌شود؛ و پیمان باید طوری رفتار کند که به او انگ داماد سرخانه نخورد.

فصل اول

در سری دوم بخش نمایشی چند بازیگر از پروژه جدا شدند و چند بازیگر اضافه شدند. شقایق دهقان و امیرمهدی ژوله دو بازیگری بودند که در سری دوم نمایش حضور نداشتند.

داستان این سری در یک خانهٔ بزرگ می‌گذرد و مالک آن آقای مظفری (سیامک انصاری) است که در خارج از ایران زندگی می‌کند اما چند نفر آن ملک را از یک کلاهبردار اجاره می‌کنند. مظفری وقتی به ایران برمی‌گردد و این وضع را می‌بیند سعی می‌کند آن‌ها را بیرون کند اما افراد به دلیل داشتن قرارداد می‌توانند در خانه بمانند، مظفری شکایت می‌کند و مراحل قانونی این شکایت طول می‌کشد و برای همین باید چند خانواده با یکدیگر کنار بیایند و صلح‌آمیز زندگی کنند. دست فروشی به نام قیمت (سروش جمشیدی) هم در خانه رفت‌وآمد دارد.

فصل دوم

پخش سری سوم برنامه دورهمی از نوروز ۱۳۹۶ در شبکه نسیم آغاز شد. در سری سوم بازیگرانی چون (الیکا عبدالرزاقی)، (محمد نادری)، (امیر جنانی)، (لیلا ایرانی)، (رامین ناصرنصیر)، (مهران رنجبر) از پروژه جدا شده‌اند؛ ولی بازیگرانی چون (سیامک انصاری)، (سروش جمشیدی)در گروه ماندند و (مه‌لقا باقری) هم به پروژه اضافه شد. در این سری قیمت (سروش جمشیدی) با آنی، آناستازیا (مه‌لقا باقری) ازدواج کرده‌است.

فصل سوم

پخش سری سوم برنامه دورهمی از آذر ماه ۱۳۹۶ در شبکه نسیم و لوکیشن سابق برنامه شب‌نشینی آغاز شد. در سری سوم بازیگرانی چون سیامک انصاری و مه‌لقا باقری از گروه جدا شدند؛ ولی سروش جمشیدی در گروه ماند و بازیگر دیگری به او ملحق شد که به جای همسر اولش و نقش همسر دوم شخصیت قیمت را داشت. این فرد، سحر ولدبیگی بود. البته سحر ولدبیگی نیز بعد از چند قسمت از پروژه جدا شد و نمایش‌هی این فصل تا پایان آن، با تعامل میان سروش جمشیدی و مهران مدیری ادامه یافت و در اردیبهشت ۱۳۹۷ به پایان رسید. این فصل، آخرین فصل دورهمی بود که نمایش داشت و از فصل بعدی نمایش حذف شد.

فصل چهارم

به گفته امیر وفایی در ۱۶ خرداد ۱۳۹۸، وضعیت دورهمی معلوم نبود و پخش این سری در هاله ای از ابهام قرار داشت ولی پخش این فصل از شب یلدای ۱۳۹۸ از سرگرفته شده و تا به امروز همچنان ادامه دارد. در این فصل نمایش حذف شده‌است و برنامه منحصر شده‌است به استندآپ کمدی‌های مجری، گفتگو با مهمان و تماشاگران، آواز خواندن مهمانان خواننده و خواندن نظرات بینندگان توسط مجری. در خرداد ۱۳۹۹ مهران مدیری بارها قول داد به زودی برنامه دچار تغییرات زیادی خواهد شد و از تکرار و ملالت بیرون خواهد آمد.

دورهمی
جوایز و افتخارات دورهمی

۱۳۹۷    هجدهمین جشن حافظ    بهترین چهره تلویزیونی    مهران مدیری

۱۳۹۶    هفدهمین جشن حافظ    بهترین چهره تلویزیونی    مهران مدیری

۱۳۹۵    شانزدهمین جشن حافظ    بهترین چهره تلویزیونی    مهران مدیری

۱۳۹۵    سومین جشنواره تلویزیونی سه ستاره    بهترین برنامه سرگرمی تلویزیون    دورهمی

بهترین مجری تلویزیون   مهران مدیری

دورهمی در جشنواره تلویزیونی سه ستاره

برنامه دورهمی از نگاه مردم به عنوان بهترین برنامه در سال ۱۳۹۵ انتخاب شد. این رای‌گیری در برنامه سه ستاره که با اجرای احسان علیخانی بود، انجام شد، همچنین مهران مدیری کارگردان، مجری و طراح این برنامه هم مقام اول را در حوزه بهترین اجرا به خود اختصاص داد.[۳]

حاشیه‌های دورهمی

از مصاحبهٔ بعضی از هنرمندان خبر و عکس‌هایی منتشر گردید ولی به دلایل نامعلومی از تلویزیون پخش نشد.

همچنین تلویزیون دقایقی از برنامه دورهمی را بنا به دلایل نامعلومی حذف و سانسور می‌کند که به عنوان مثال می‌توان به حذف قسمت حضور مهدی احمدوند و حمید عسگری و همچنین قسمتی که کتایون ریاحی مهمان برنامه بود که با اصلاحات زیاد و سانسور روی آنتن رفت اشاره کرد. در ضمن در برخی از قسمت‌های برنامه دورهمی قسمتی از استندآپ‌های مهران مدیری نیز سانسور می‌شود.

در فصل اول این مجموعه نیز قائم مقام معاون سیما گفت: با رفتار تنبیه آمیز مجری شأن میهمانان برنامه نادیده گرفته شده‌است که این موضوع را بررسی کردیم و بلافاصله به عوامل برنامه تذکر جدی داده شد تا نسبت به موارد اخلاقی و رعایت سبک زندگی ایرانی اسلامی دقت بیشتری شود

در قسمت اول فصل پنجم (قسمت ۱۹۷) دورهمی مهران مدیری از دولت به دلیل کم‌کاری مسئولان در امداد رسانی به مناطق سیل زده انتقاد کرد که این انتقاد او موجب حواشی بسیاری شده و از جلمه این حواشی انتقاد وزیر کشور ایران (رحمانی فضلی) بوده که خواستار برخورد با این برنامه شد.

در ایران از بهمن سال ۱۳۹۸ کروناویروس به شدت شیوع پیدا نمود و زمینه‌ساز بحران انسانی شد به طوری‌که ایران در رتبه سوم آمار مبتلایان و قربانیان قرار گرفت.[۷] بنابر توصیه کلیه کارشناسان بهداشتی می‌بایست اجتماعات انسانی به دلیل دوران نهفتگی حداقل ۱۴ روزه این ویروس تعطیل می‌شد با این وجود مهران مدیری علیرغم انتقادات بسیار زیاد اصرار به ادامه برنامه با تماشاگر در استادیو داشت و بالاخره پس از سه هفته بی‌توجهی به انتقادها، مهران مدیری سرانجام در صفحه رسمی برنامه دورهمی اعلام کرد از ۲۴ اسفند این برنامه بدون تماشاگر حاضر برگزار می‌گردد و با تمهیدات فنی تدوین و رعایت پروتکل‌های بهداشتی حضور تماشاگران به مجموعه اضافه خواهد شد.

زمان پخش دورهمی

دورهمی به‌طور معمول هر هفته چهارشنبه، پنجشنبه، جمعه ساعت۲۳:۰۰ و همچنین در مناسبت‌ها و اعیاد خاص نیز این برنامه از شبکه نسیم پخش می‌شود.

بازپخش این برنامه نیز روز بعد ساعت ۳ بامداد، ۱۱ صبح و ۵ بعد از ظهر است.