به گزارش پایگاه خبری نشان :

در این بخش بـه معرفی فوتبالیست‌های ثروتمند ایرانی می‌پردازیم. رسیدن بـه دنیای فوتبال حرفه‌ای یعنی رسیدن بـه آرزو‌ها و البته قرارداد‌های میلیون دلاری، در میان تمام فوتبالیست‌های ایران و خارجی بازیکنانی هستند کـه درآمد یک هفته شان شاید بـه اندازه درآمد بیست سال مـا قشر متوسط رو بـه پایین جامعه باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با این مولتی میلیاردر‌ها آشنا شویم.

علی دایی آقای پولدار فوتبال ایران

علی دایی آن روز کـه از اردبیل راه تهران را برای ادامه تحصیل در پیش گرفت، شاید فکر نمی‌کرد روزی آن قدر پولدار شود کـه مهم‌ترین رکن زندگی در دنیای مدرن امروز، برایش در اولویت چندم قرار بگیرد. دایی را باید مرد عدد یک اقتصاد فوتبال و حتی ورزش ایران دانست.

او اینروز‌ها علاوه بر عضویت در اتاق بازرگانی تهران، بعنوان یک تاجر جوان همان گونه بـه دنبال ساخت یک شهرک توریستی در اطراف چالوس اسـت. آقای گل فوتبال جهان علاوه بر مالکیت چندین فروشگاه و گالری کفش و لباس در مراکز خرید یوسف آباد، منیریه، میدان محسنی و میلاد نور، نمایندگی انحصاری محصولات آدیداس و نایک را هم در ایران دارد.

او درکنار این‌ها یک کمپانی تولید البسه ورزشی را هم از چند سال پیش با نام و برند خود ایجاد کرده و پوشاک ورزشی تعداد زیادی از باشگاه‌ها را تولید می‌کند. دایی البته درکنار تمام تلاش هایش در حوزه کسب و کار در تمام این سال‌ها هیچ گاه از فوتبال فاصله نگرفته و بعد از کنار گذاشته شدن از پرسپولیس، دو فصل اسـت هدایت تیم فوتبال راه آهن را برعهده داشت.

خداداد عزیزی مرد پرحاشیه، اما موفق

فوتبالیست‌های ثروتمند ایرانی و خارجی؛ از علی دایی تا نیمار [کلیک و کشیدن برای جابجایی]

چهره پر دردسر، جنجالی، پرحاشیه، اما با نمک دهه ۷۰ و ۸۰ فوتبال ایران را هم باید یکی از مردان موفق در حوزه کسب و کار و فعالیت‌های اقتصادی دانست. او کـه بـه لطف درخشندگی در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۹۸ و ثبت حماسه ملبورن بـه اسطوره فراموش نشدنی مـا ایرانی‌ها بدل شدت و بلافاصله راه فوتبال اروپا و کشور کشور آلمان را در پیش گرفت.

پس از پایان دوران حرفه‌ای فوتبال، اگرچه یکی از مربیان خاص و پرحاشیه، اما کم اثر فوتبال کشور هم بـه شمار میرود، در طول همه‌ی این سال‌ها نشان داده اسـت کـه شم اقتصادی خوبی دارد. او ابتدای فعالیت اقتصادی خودرا با سرمایه گذاری در حوزه پوشاک ورزشی آغاز کرد و همراه با مجید ساعدی فر کمپانی تولید پوشاک «مجید» راکه معروف‌ترین برند داخلی اسـت، راه اندازی کرد.

خداداد، اما خیلی زود بـه این نتیجه رسید کـه سرمایه گذاری در حوزه پوشاک وقت اتلاف کردن اسـت و دارایی اش را دربخش‌های دیگری بکار گرفت. از معاملات املاک تا ساختمان سازی و این اواخر هم واردات قطعات خودرو هـای خارجی. او البته اینروز‌ها بخشی از سرمایه خود رابه شهر دبی برده و یک شرکت تولید قطعات یدکی خودرو هم در کشور سنگاپور احداث کرده اسـت.

علی کریمی شماره ۸ پولدار

فوتبالیست‌های ثروتمند ایرانی و خارجی؛ از علی دایی تا نیمار [کلیک و کشیدن برای جابجایی]

او سال‌ها قبل قبل از آنکه ردای جادوگری بر تن کند، در کرج مسافرکشی می‌کرد. او یک پیکان گوجه‌ای داشت. دورانی کـه بعنوان یک پدیده در فتح تهران بازی می‌کرد. او وقتی کـه بـه پرسپولیس هم پیوست، قبل و بعد از تمرین با ماشین خود کار می‌کرد تا خرج خودرا دربیاورد. ازآن روز کـه فوتبال و زندگی روی خوشش رابه علی کریمی نشان داد، توانست بـه اندوخته‌های مالی بسیار دست یابد.

حضور چند ساله در سطح اول فوتبال دنیا و مهمتر ازآن، عقد قرارداد‌های میلیاردی با تیم‌های عربی حوزه خلیج فارس، رفته رفته از علی کریمی مردی پولدار و اقتصادی ساخت. او جدا از تمام موفقیت‌های ریز و درشتش در فوتبال و البته منهای تمام محبوبیتی کـه دراین حوزه برای خود بـه دست آورد، در حوزه کسب و کار هم مردی اسـت کـه توانایی زیادی دارد.

کریمی فعالیت خودرا در فضای اقتصادی و کسب و کار از شراکت با حامد کاویانپور در بحث ساخت و ساز آغاز کرد، ولی در ادامه بـه تیم دو نفره خداد و مجید ساعدی فر در شرکت پوشاک «مجید» پیوست و سرمایه گذاری دراین حوزه را آغاز کرد و امروز هم بـه تنهایی ساخت و ساز ساختمان را در دستور کار دارد. کریمی اخیرا ویلایی در منطقه خوش آب و هوای لواسان ساخته کـه چند میلیارد هزینه روی دستش گذاشته اسـت.

کریم باقری علاقه‌مند به فرش و کامیون

فوتبالیست‌های ثروتمند ایرانی و خارجی؛ از علی دایی تا نیمار [کلیک و کشیدن برای جابجایی]

کریم باقری هم از جمله تبریزی‌های محبوب فوتبال ایران، علی الخصوص باشگاه پرسپولیس اسـت. کریم باقری از جمله آخرین نفرات نسل طلایی فوتبال ایران بود کـه اتفاقا در همان دوره ترانسفر دایی و خداداد، او نیز در سطح اول فوتبال کشور آلمان و باشگاه آرمینیا بیلیفلد توپ می‌زد.

«آقا کریم» هواداران پرسپولیس، برخلاف دایی و خداداد کـه بعد از پایان دوران حرفه‌ای فوتبالشان راه بازار کسب و کار را در پیش گرفتند، در همان دوران فوتبالی اش از آنجا کـه علاقه بسیاری بـه «ولو‌های زردرنگ» سوئدی داشت، با کمک پدرش هر چـه پول داشت در همین راه هزینه کرد و چند دستگاه از همین کامیون‌ها خرید. کریم باقری بـه همراه پدر همسرش هم یکی از تجار مشهور فرش ایران و تبریز در دنیای فرش اسـت.

مهدی مهدوی کیا ملاک بزرگ

فوتبالیست‌های ثروتمند ایرانی و خارجی؛ از علی دایی تا نیمار [کلیک و کشیدن برای جابجایی]

او کـه بـه واسطه سال‌ها حضور در تیم فوتبال هامبورگ، امروز بـه یکی از اسطوره‌های این باشگاه متمول و بزرگ آلمانی بدل شده اسـت، در فضای اقتصاد و کسب و کار علاقه زیادی بـه ملک دارد و تقریباً همه‌ی داشته‌های مالی اش را در مسیر خرید املاک، آن هم در کشور آلمان و تهران بکار گرفته اسـت.

موشک سال‌های گذشته هامبورگ، اگرچه اینروز‌ها کم فروغ‌تر از همیشه از جمله کاپیتانان پرسپولیس بـه شمار می‌رود، اخیرا سرمایه گذاری دربخش صادرات و واردات را نیز آغاز کرده و حتی علاقه زیادی بـه زمین‌های کشاورزی پدرش در یکی از روستا‌های اراک دارد.

قلعه نویی مرد شیک پسند فوتبال

فوتبالیست‌های ثروتمند ایرانی و خارجی؛ از علی دایی تا نیمار [کلیک و کشیدن برای جابجایی]

ژنرال استقلالی‌ها آن قدر درگیر مربیگری در لیگ برتر اسـت کـه کمتر فرصت رسیدن بـه امور دیگر را دارد. او کـه همیشه مدعی اسـت بزرگ‌ترین قرارداد مالی تاریخ فوتبال ایران رابه خاطر استقلال رد کرده، بیشترین درآمدش از محل مربیگری در لیگ برتر اسـت.

او کـه حالا بعنوان پرافتخارترین مربی فوتبال ایران سالانه مبالغ تعداد زیادی از باشگاه‌های لیگ برتر می‌گیرد، درکنار فعالیت در حوزه فوتبال، بخشی از سرمایه بسیار زیاد خودرا صرف خرید یک مبل فروشی در خیابان ولیعصر کرده اسـت و البته بدش هم نمی‌آید در بازار ساخت و ساز دارایی اش رابه کار گیرد. در مورد ژنرال آبی‌ها شنیده می‌شود کـه او استخر و سونای پرطرفداری هم دارد.

غلام پیروانی کسب و کار با گاوداری

فوتبالیست‌های ثروتمند ایرانی و خارجی؛ از علی دایی تا نیمار [کلیک و کشیدن برای جابجایی]

«شاغلام» برخلاف چهره و خلق و خوی سنتی اش، یکی از پولدارترین‌های فوتبالی بـه شمار میرود. ارث بـه جا مانده از خانواده پدری برای برادران پیروانی خوش یمن بودو دراین بین فقط غلام بود کـه علاوه بر حضوری فعال در کار خرید و فروش زمین، شغل پدر را ادامه داد و گاوداری مدرنی راکه یادگار پدرش بود، حفظ کرد و سرپا نگه داشت.

البته بدلیل مشغله زیاد کاری، مدیریت این گاوداری رابه عهده یکی از نزدیکانش گذاشته اسـت و خود فقط گاهی بـه آنجا سر می‌زند تا خیالش از بابت تنها یادگار پدرش، آسان باشد.

فرهاد مجیدی سرمایه دار آبی‌ها

کاپیتان تازه بـه استقلال برگشته آبی‌ها هم کـه می‌توان نقش علی کریمی را در پرسپولیس، در استقلال بـه او داد، بـه واسطه سال‌ها حضور در فوتبال کشور هـای حوزه خلیج فارس، سرمایه بسیاری جمع کرده و خودرا از جمله مردان موفق اقتصادی فوتبال ایران میداند.

مجیدی تقریباً همه‌ی داشته‌های مالی خودرا دربخش ساختمان‌های شهر دبی سرمایه گذاری کرده و یکی از مالکان بزرگ ساختمانی دراین شهر تفریحی، اقتصادی اسـت.

جواد نکونام مردی در بازار عطر

کاپیتان تیم ملی فوتبال و البته تیم استقلال، یکی از خوش پوش‌ترین چهره‌های فوتبالی اسـت و شاید بهمین دلیل اسـت کـه بـه بازار عطر و ادکلن توجه زیادی دارد و حالا در واردات عطر‌های خارجی یکی از فعالترین‌ها بـه شمار می‌آید.

البته نکونام درکنار این تجارت شیک و البته پول ساز، با تنی چند از دوستان خودش تولیدی پوشاک و لوازم ورزشی هم تاسیس کرده اسـت. نکونام از آخرین قرارداد خود با باشگاه اوساسونا، مبلغ زیادی دریافت کرد کـه درکنار آن علی فتح الله زاده هم مبلغ زیادی برای حضور او در استقلال هزینه کرد.

حامد کاویانپور نمایشگاه دار اتومبیل

حامد کاویانپور؛ شاید جمع دارایی هایش یک چندم علی دایی و دیگران نباشد، ولی این هافبک سابق ملی پوش تیم پرسپولیس، یک مدرسه فوتبال تاسیس کرده کـه همه‌ی امکانات و سهام آن متعلق بـه خودش اسـت.

او درکنار آموزش فوتبال بـه نونهالان علاقه مند، علاقه بسیاری هم بـه بازار خودرو و علی الخصوص خودرو هـای گرانقیمت خارجی دارد. کاویانپور یک نمایشگاه بزرگ ماشین دارد کـه طبق معمول بازیکنانی نظیر علی کریمی و دیگران، ماشین‌های گرانقیمت خودرا طبق معمول از طریق این بازیکن سابق پرسپولیس خریداری می‌کنند.