به گزارش پایگاه خبری نشان :

نوروز۱۴۰۰ در حالی شروع شد که بنابر آمار اعلام شده از سوی ستاد ملی کرونا با کاهش قابل توجه تعداد مبتلایان به کووید۱۹ همراه بود. وزارت بهداشت و درمان کشور به عنوان دبیر این ستاد ملی بر لزوم رعایت پروتکل‌ها، خودداری از سفرهای تفریحی و برگزاری مراسم و دورهمی‌ خانوادگی تاکید داشت. با وجود این ستاد ملی کرونا قوانین سخت‌گیرانه را کنار گذاشت که این تصمیم به ویژه در ۳ استان مهمان‌پذیر کشور دردسرساز شد.

 

گیلان در وضع هشدار

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه پیک چهارم کرونا رسما در این استان آغاز شده است، گفت: گیلان در نوروز۱۴۰۰ با کاهش ۵۰درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک با افزایش ۸۰درصدی مبتلایان مواجه شد.

ارسلان سالاری با بیان اینکه 400بیمار مبتلا در مراکز درمانی این استان بستری هستند به همشهری اعلام کرد: از این تعداد ۹۵بستری فقط مربوط به روز اخر نوروز یعنی ۱۲ فروردین است. ۷۴ بیمار بدحال نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.

او با بیان اینکه درگیری این بار بیشتر در روستاهای شرق استان مشاهده شده است، توضیح داد: متاسفانه ممنوعیتی برای ورود مسافران نداشتیم. دید و بازدیدها انجام شد و عادی انگاری از سوی مردم به ویژه در روستاهای مهمان‌پذیر گیلان، این وضعیت را به بار آورد.

 

رد پای مسافران در مازندران

مازندران نیز شرایطی بهتر از گیلان را تجربه نمی‌کند. بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ویروس جهش‌یافته انگلیسی همراه با مسافرانی از قزوین و در روزهای پایانی اسفند به قائم‌شهر مازندران وارد شد و از این شهر گسترش پیدا کرد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازنداران تعداد بستری‌های کووید ۱۹ در این استان را 729نفر اعلام کرد و به همشهری گفت: مازندران در نوروز۱۴۰۰ با رشد ۱۰۰درصدی تعدار مبتلایان کرونا مواجه شد. ۱۰۳ بیمار در روز آخر نوروز در سراسر استان شناسایی و بستری شدند و از مجموع افراد بستری، 150نفر با علائم حاد تنفسی در بخش‌های مراقبت ویژه ما بستری هستند.

سیدعباس موسوی با تاکید بر وخیم شدن دوباره همه‌گیری در بابل افزود: در بابل ۱۳۲نفر بستری هستند که ۳۶نفر آن‌ها در بخش‌های مراقبت ویژه بستری شده‌اند. باید توجه کنیم که ویروس انگلیسی در همه شهرستان‌های استان پخش شده و با ادامه همین روند همه شهرهای استان به رنگ های قرمز و نارنجی تبدیل می‌شوند.

موسوی سفر گسترده به مازندران، پیوستگی جغرافیایی شهرها و روستاهای استان به یکدیگر، کاهش قابل توجه رعایت پروتکل‌های بهداشتی، جابه‌جایی مسافران از خارج از استان و همچنین سفرهای بین شهری و دید و بازدیدها را دلیل اصلی آغاز پیک چهارم دانست.

دانشگاه علوم پزشکی مازندران روزهای آینده را روزهای سخت‌تری از آنچه تجربه کردیم، معرفی کرده است. حالا ستاد استانی مقابله با کرونای مازندران به ریاست استاندار، یک بار دیگر تالارهای پذیرایی و رستوران ها را تعطیل، برگزاری آیین عروسی و عزا را ممنوع اعلام  و قوانین منع تردد شبانه برقرار کرده است. دستور به تعطیلی اماکنی که بازگشایی آن ها در زمستان ۱۳۹۹ و نوروز ۱۴۰۰ موجب شگفتی کارشناسان درمان شده بود.

 

دورهمی‌ها کار دست گلستان داد

بنا بر اعلام ستاد ملی کرونا، پس از قم و کردستان، گلستان رتبه سوم کمترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در میان استان‌های کشور را به خود اختصاص داده و حالا به نظر عادی انگاری از سوی شهروندان و مسئولان استان، یک بار دیگر گلستان را با پیک بیماری مواجه کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان مجموع مبتلایان کووید۱۹ که در بیمارستان‌ها بستری هستند را ۲۶۶ مورد عنوان کرد و گفت: از مجموع این افراد، ۳۹ نفر در بخش مراقبت ویژه بستری و ۱۹ نفر به دستگاه‌های انتیلاتور متصل هستند.

عبدالرضا فاضل کاهش قابل توجه رعایت پروتکل‌ها را دلیل اصلی شیوع بیماری دانست و افزود: متاسفانه دورهمی‌ها، برگزاری مراسم عروسی و عزا بدون هیچ رعایتی، باز بودن مبادی ورودی و خروجی استان، یک بار دیگر گلستان را در این شرایط سخت قرار داده است. احتمال افزایش چشمگیر تعداد مبتلا با توجه به قدرت سرایت ویروس انگلیسی در روزهای آخر فروردین و نخست اردیبهشت به شدت بالاست.